VIDEO: Trump nařídil mobilizovat dostupné zdroje k potlačení protestů

Protesty před Bílým domem

Policie rozehnala demonstranty před Bílým domem

Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení zahnala policie s pomocí slzného plynu demonstraci před Bílým domem. V hlavním městě USA byli nasazeni příslušníci federálních policejních agentur, informovaly dnes světové agentury.

Již týden pokračuje napříč Spojenými státy vlna protestů proti policejní brutalitě, kterou spustila Floydova smrt při policejním zásahu ve městě Minneapolis. Z některých míst byly v uplynulých nocích hlášeny střety policie s demonstranty, rabování a zapalování aut. V neděli téměř ve 40 městech USA platil noční zákaz vycházení.

Po několika dnech vyčkávání se americký prezident Donald Trump rozhodl využít zákonu z roku 1807 k „okamžité mobilizaci“ americké armády na území Spojených států, který praví, že pokud některé města nebo státy nevyužijí členy národní gardy k obnovení pořádku, tak je prezident připraven do těchto států vyslat armádu. Využití tohoto zákona je velmi vzácné. Naposledy tak bylo učiněno před 28 lety, kdy prezident George W. Bush starší využil zákon k obnovení pořádku během pouličních bouří v Los Angeles.

Prezident práva a pořádku

„Skončíme nepokoje a bezpráví, které se v naší zemi rozšířily,“ řekl Trump v pondělí večer (místního času) v Růžové zahradě Bílého domu. „Jsem váš prezident práva a pořádku a spojenec všech pokojných protestujících. V posledních dnech se ale našeho národa zmocnili profesionálové z řád anarchistů, násilných band, žhářů, plenitelů, zločinců, výtržníků, Antify a jim podobných,“ uvedl prezident v dlouho očekávaném pondělím projevu. Podle Trumpa jsou oprávněné výkřiky pokojných protestujících „utopeny rozezlenou lůzou“.

Za účelem ochrany občanů jednotlivých měst se prezident proto rozhodl k mobilizaci „těžce ozbrojené“ armády. Starostům a guvernérům jednotlivých států potom doporučil, aby použili „zdrcující přítomnost donucovacích orgánů, dokud nebude násilí potlačeno“. Pakliže se tak nestane a státy nebo města tato opatření odmítnou přijmout, je připraven do daných míst rozmístit armádu. „Budu bojovat, abych vás ochránil,“ přislíbil prezident.

Nejvyšší představitel USA již dříve vyzýval představitele místní samosprávy k tvrdšímu postupu proti demonstracím a kritizoval je, že jejich dosavadní kroky jsou slabošské. „Pokud se město nebo stát bude zdráhat učinit nezbytná opatření, nasadím armádu Spojených států a problém za vás rychle vyřeším,“ řekl Trump.

Prezident nadto oznámil opatření na ochranu hlavního města Washingtonu, kde se protesty, zčásti násilné, v posledních dnech rovněž odehrávaly. „Je to ostuda,“ řekl Trump a sdělil, že v metropoli budou nasazeny tisíce těžce ozbrojených vojáků a policistů. Kvůli nečekané intenzitě demonstrací v blízkosti Bílého domu se Trump v pátek podle agentury AP asi na hodinu musel ukrýt do nouzového bunkru v prezidentské rezidenci.

S cílem „zvýšit na nejvyšší míru přítomnost policejních sil“ v americké metropoli ministerstvo spravedlnosti nasadilo příslušníky několika federálních agentur, které pod něj spadají – mezi nimi příslušníky Federálního úřadu pro vyšetřování, amerického protidrogového úřadu či federálního Vězeňského úřadu. „Dnes prezident nařídil ministru spravedlnosti (Williamu) Barrovi vést úsilí o prosazení práva s cílem obnovit pořádek v hlavním městě Washingtonu,“ sdělila k tomu mluvčí ministerstva Kerri Kupecová.

Protesty a nepokoje z minulých dnů připodobnil Trump k terorismu. Spojené státy podle něj potřebují bezpečnost a nikoliv anarchii, spravedlnost a nikoliv chaos. „To je naše mise a my zvítězíme,“ dodal.

Fotka s biblí

Krátce po projevu se prezident rozhodl k nevídanému kroku, v doprovodu svých ochránců se vydal pěšky k nedalekému episkopálnímu kostelu sv. Jana, jehož suterén zachvátil o víkendu požár. Prezident se u kostela setkal s ministrem spravedlnosti Williamem Barrarem a nechal se vyfotit společně s černou biblí, kterou svíral ve své ruce. Šlo tak o symbolické gesto, kdy si prezident doslova rozhodl ujmout zpět své území, které bylo o pár minut dříve „vyčištěno“ slzným plynem od demonstrantů.

Protestující na tomto místě byli však paradoxně pokojní a zásah bezpečnostních složek tak někteří lidé označili za zcela nepřiměřený a odporující prezidentovo přechozímu projevu, ve kterém se zavázal poklidné demonstranty chránit. „Viděl jsem hodně, ale toto bylo zcela nevídané,“ komentoval pro CNN zásah před Bílým domem guvernér státu New York Andrew Como. „Díval jsem se na CNN, když se najednou vojáci vydali vpřed a začali protestující vytlačovat a házet vybuchující plechovky se slzným plynem. Takto se ve Spojených státech nechováme,“ odsoudil pro CNN prezidentův krok guvernér státu Illinois J.B. Pritzker.

Podle Andrewa Cuoma Trump „použil vojenskou sílu k potlačení pokojného protestu, jen aby se mohl před kostelem vyfotografovat“. „Pro prezidenta je to vše jenom televizní reality show,“ napsal Cuomo na Twitteru a dodal: „Ostuda!“

Trump: Musíme dominovat

V průběhu pondělí se podařilo americkým stanicím získat audionahrávku zachycující rozhovor mezi prezidentem a guvernéry. Trump v něm guvernérům nadával za jejich reakci na protesty, guvernéry označil za „slabochy“ a „hlupáky“. Opakovaně v něm kritizoval neschopnost New Yorku, Filadelfie a města Los Angeles zakročit proti demonstrantům a obnovit pořádek. Reakci Minnesoty neváhal označit za „terč posměchu pro celý svět“.

„Musíte zatknout demonstranty, dát je do vězení na 10 let a už nikdy neuvidíte tyto věci,“ vehementně doporučoval prezident. „Musíte dominovat, pokud nebudete mít nadvládu, tak marníte svůj čas, budete vypadat jako banda pitomců,“ dodal prezident.

Tagy: