Tvrdý zásah do rodinných rozpočtů. Co dělat při konci fixace hypotéky?

Desetitisíce lidí čekají nepříjemné starosti. Končí jim totiž fixace stávajících hypoték. Půjčky na bydlení přitom zdražují každý měsíc kvůli zásahům České národní banky. Spolu s vyššími cenami záloh za energie se tak může pro řadu domácností jednat o citelný zásah do rodinných rozpočtů. Banky svým klientům proto radí, aby začali řešit konec fixace i několik měsíců předem.

Centrální banka svým bojem proti inflaci komplikuje život mnoha domácnostem. Zvyšuje totiž základní úrokové sazby, aby potlačila další přilévání peněz do ekonomiky. Na rozhodnutí bankovní rady ale musí reagovat také banky, které taktéž zvyšují úrokové sazby. A to jak na spořících účtech, tak i u hypoték.

Zatímco minulý rok mohli zájemci o bydlení získat úrokovou sazbu pohybující se okolo dvou procent, poslední červencová čísla ukazují průměrnou úrokovou sazbu 6,24 procenta. A jen za poslední měsíc došlo k nárůstu o 0,53 procentního bodu.

Lidé si tak při končící fixaci letos velmi připlatí. A to i o několik tisíc korun měsíčně navíc. Při navýšení záleží na výši sjednané hypotéky. Zatímco při dříve sjednaných 1,7 procentech mohl zájemce o bydlení platit částku 14 700 korun, při průměrných 6,2 procenta se měsíční splátka zvyšuje na 21 800 korun. Spolu s drahými cenami energií se tak může účet za tyto položky pohybovat i v desetitisícových částkách navíc.

Banky proto svým klientům radí, aby začali konec fixace řešit co nejdříve. Současná situace na trhu totiž může nové hypotéky prodražit až o třetinu. „Pokud klienta čeká konec fixace jeho hypotéky, může do velké míry ovlivnit svou budoucí úrokovou sazbu v dalším období fixace ještě předtím, než nastane konec té stávající. Důležité je, aby s bankou začal jednat včas a nečekal, až ho sama kontaktuje s novou nabídkou,“ řekla pro CNN Prima News tisková mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Podle ní se zvýšený zájem o novou fixaci objevuje již několik měsíců před koncem původní. Novou nabídku Air Bank posílá svým klientům 100 dní předem spolu se sazbou, kterou podrží po celou dobu. Doporučuje se proto, aby splácející začali novou fixaci řešit minimálně tři měsíce předem.

Pět rad, co dělat

Pro lidi s končící fixací má banka pět rad. Pokud se vás to týká, měli byste začít vyjednávat o nové podobě fixace včas a aktivně oslovit banku s žádostí o kalkulaci. Zároveň si srovnejte nabídky i v jiných bankách, které hypotéky také poskytují. Doporučuje se také prozkoumat kalkulačky a on-line srovnávače, které nabízejí pohodlný přehled pro novou výši splátky.

Další radou je, aby domácnosti měly flexibilní hypotéku, která se jim přizpůsobí. To znamená, aby v případě nenadálých nákladů existovala možnost odkladu splátky. Radou nakonec je, abyste začali veškeré problémy řešit co nejdříve. To například platí v situacích, kdy nejste schopni hypotéku splácet a spadáte tak do negativních záznamů v registrech.

Také ČSOB vyzývá, aby lidé začali konec fixace řešit co nejdříve. Svým klientům navíc umožňuje snížení či odklad splátek, pokud se ocitnou ve složité finanční situaci. „Obecně by klienti měli svou finanční situaci řešit již v předstihu, tedy v momentě, kdy ještě nejsou v prodlení se splácením,“ řekl mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle.

Skupina také nabízí k hypotečnímu úvěru také pojištění schopnosti splácet. Pokud by domácnosti vypadl příjem, je splátka hrazena právě z uzavřeného pojištění.

V současné době se zatím neukazuje, že by lidé měli se splátkami problémy. Počty žádostí o úlevy totiž ČSOB nezaznamenává v takovém množství, jako tomu bylo během koronavirové krize. „Zájem o úlevy se bude odvíjet primárně od makroekonomické situace, a tu je těžké předvídat. Na případný zvýšený počet žádostí je skupina ČSOB připravena. Důležité je, že čísla klientů, kteří by měli problém se splácením, jsou ještě nižší než v období pandemie, a ani v této době se nejednalo o vysoké počty,“ řekl předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.

Tagy:
banka Česká národní banka úroková sazba hypoteční úvěr Air Bank koronavirová recese Československá obchodní banka, a. s. Hypoteční banka

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.