K VĚCI - 22.12. v 12:30
Lékařům a zdravotníkům, kteří se vymezují proti povinnému očkování ve vybraných profesích, vadí, že by kvůli svému postoji mohli přijít o práci. Podle poslance a lékaře Bohuslava Svobody (ODS) je mezi nimi odmítačů jen minimum. „Kdyby byla taková proočkovanost i u ostatních profesních skupin, tak už máme vlastně vyhráno,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Petici s názvem „deklarace sester k nátlaku na očkování“ podepsalo už skoro pět tisíc zdravotních pracovníků. Iniciativa se přidává k deklaraci lékařů ze začátku prosince, kterou podepsalo skoro 80 tisíc lidí.
Zdravotníkům vadí postih neočkovaných pracovníků, a to včetně možné ztráty zaměstnání. Bohuslav Svoboda, který je od roku 2016 přednostou Gynekologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a ÚVN, se prý zatím s výraznějším bojkotem vakcíny na svém pracovišti nepotkal.
Změna názoru?
„Současná proočkovanost u lékařů je skoro 90 procent, u zdravotních sester asi 84. Kdyby byla taková proočkovanost i u ostatních profesních skupin, tak už máme vlastně vyhráno. U zdravotníků už skoro není koho očkovat,“ řekl Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS. Sám ale přiznal, že na svém oddělení měl zdravotní sestry, které očkování proti covidu zprvu odmítaly.
„Už tam není žádná. Najednou se totiž stalo, že všechny nakažené sestry byly neočkované. Šlo o tak drastickou informaci, že se proočkovanost u nás rychle rozeběhla,“ dodal Svoboda, který má s neočkovanými zdravotníky problém.
Do očkování by je ale nenutil. „Jsem obecně proti každé povinnosti. Až když by se bortil systém, tak by asi bylo dobrovolnost potřeba přehodnotit. Za této situace jsem stále přesvědčen, že povinnost není na místě,“ doplnil.
Poslanec z ODS podobně jako nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) věří spíš v apel na společenskou odpovědnost než v přísné restrikce vyhlášené vládou, hejtmanem či zaměstnavatelem. „Co jsou nám platné příkazy, když restaurace zavírají v deset a lidé se pak schází třeba v garáži. Pořád věřím v osobní odpovědnost,“ uvedl Svoboda.
Hořejší: Proč se vláda zesměšňuje?
„Je to úsměvné. Nechápu, proč se členové vlády takhle zesměšňují. Spoléhat, že lidi něco budou dodržovat dobrovolně, už se zkusilo a nejde to,“ reagoval na Válkova prohlášení imunolog Václav Hořejší. „Teď, mávnutím kouzelného proutku, budou všichni zodpovědní? Babiš také vyzýval k odpovědnosti stejně jako Fiala, nevidím zásadní rozdíl,“ připojil se poslanec Robert Králíček (ANO).
Podle Bohuslava Svobody ale Babišova vláda nekomunikovala správně, čímž nemohla odpovědnost v české společnosti probudit. „Babiš to neříkal tak, jak to říkat měl. Neukazoval rizikovost. Hovořil o tom jako politik, aby se lidem zalíbil. To v medicíně nejde,“ dodal Svoboda.