Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

Český hokej má pošramocené renomé a bronzová medaile z posledního mistrovství světa na tom nic nezmění. Možná jen na chvíli odklonila pozornost od mnoha rezonujících problémů včetně výchovy mládeže a nesprávného nakládání s financemi. CNN Prima NEWS přináší několik položek, které by si mohl Hadamczik po dvou letech reálně odškrtnout zelenou fajfkou.

Sám nový prezident byl v posledních letech hlasitým kritikem svazu, o to více veřejnost čeká, že se promění v opraváře. „Byl bych rád, kdyby se za ty dva roky povedlo vytvořit takový systém, abychom získaly důvěru ve svaz. Aby rodiče mladých hokejistů věřili klubům,“ odpověděl Hadamczik v pořadu 360° na otázku, co by za sebou rád zanechal.

1. Rychle se zorientovat a konat

Zní to banálně, ale někdejší reprezentační kouč přichází zvenčí. Nebyl na rozdíl od dvou jiných kandidátů – členů výkonného výboru Bedřicha Ščerbana a Jiřího Šlégra – na svazu a potřebuje se tedy napřed pořádně seznámit s prostředím, do kterého vytrvale tepal.

„Na svaz přijdu poprvé v úterý jako nový člověk, takže musím pořádně zjistit, jaký je stav firmy. Tato analýza nezabere moc času, uděláme audit a hodnocení celého sportovního úseku. Kdo tam pracovat má, kdo ne. Nejprve potřebuji získat argumenty, podle nich budeme postupovat dál,“ vytyčuje si jeden z úkolů sám Hadamczik.

„Rozhodně by se mělo změnit obsazení na vedoucích postech ve svazu. Po problémech, které tam byly, by odměna byla nasnadě. Zásadní věc. Za dva roky je schopný to zvládnout,“ podotkl hokejový expert a vítěz extraligy z roku 2003 Milan Antoš.

„Nezdá se mi, že by na svazu muselo být tolik činovníků. Ale to je zatím jen můj názor,“ řekl Hadamczik. „Měl by se obnovit aparát. Nevím, kdo si zaslouží, aby odešel, kdo by měl přijít. Nicméně to podle mě Lojza je schopný udělat,“ pověděl bývalý hráč a renomovaný kouč Marek Sýkora.

2. Podporovat trenéry a dohlížet na ně

Děti mohou oplývat talentem pro hokej, nicméně do reprezentace, NHL nebo „jen“ extraligy to dotáhnou jen těžko, pokud nebudou správně vedené. A kvalitní trenéři by měli být náležitě odměněni, jenže často zaznívá, že jsou v Česku podfinancovaní, tím pádem mají menší motivaci oboru věnovat čas a úsilí.

„O tom, jak budeme úspěšní, rozhodují trenéři. O ně se je třeba starat. Přidat jim peníze a hlídat je. Ve Finsku nebo Švédsku také svaz kontroluje, jak koučové pracují. Aby předávali to, co je třeba, aby to vedlo k úspěchům už třeba v reprezentaci do 18 let,“ uvedl Sýkora.

„Budu se snažit sehnat peníze pro trenéry. A naopak, když budou mít navýšený plat, chtěl bych, aby je kontrolovaly kluby, respektive jejich manažeři a majitelé,“ předeslal Hadamczik.

Po problémech, které tam byly, by odměna byla nasnadě. Zásadní věc. Za dva roky je schopný to zvládnout.

3. Udržet mladé doma, získat důvěru u rodičů

Velkou bolístkou českého hokeje je exodus mladých hráčů do zahraničních soutěží. Mají pocit, že třeba v zámořských juniorkách mohou lépe zúročit svůj potenciál. Většinou prchají ti nejlepší ve svých kategoriích, čímž pak trpí domácí scéna – ostatní hokejisté přichází o konkurenci, která by je mohla posunout.

„Zorganizovat mládežnické soutěže tak, aby to mělo hlavu a patu. Možná také začít přesvědčovat rodiče, aby jejich děti neodcházely hrát do zahraničí. Je třeba projevit empatii, aby si rodiče uvědomili, že mají ve svazu oporu. Získat důvěru, že když něco chcete měnit, bude to ku prospěchu jejich dětí,“ pravil Antoš.

Nový prezident s tímto souhlasí. „Jsem přesvědčen o tom, že kluby musí vytvořit takový tréninkový proces, aby naši mladí hráči měli vyšší výkonnost. Aby rodiče neposílali děti do zahraničí a zůstávali u nás.“

4. Úspěšná spolupráce s „cizím“ výkonným výborem

Po 14leté vládě odešel prezident Tomáš Král, ale ve funkci zůstává „jeho“ výkonný výbor. Těžko tedy říct, že by se kompletně s příchodem Aloise Hadamczika změnily poměry. A jelikož už bylo zmíněno, jak nový šéf v minulosti pálil do svazu, vzniká předpoklad názorových rozepří. Pro všechny strany by bylo dobré, aby na neshody docházelo co nejméně.

„Musí si najít dobré spolupracovníky, kteří si potom budou brát dobré trenéry a lidi, kteří mohou hokej někam posunout. K tomu by pomohla ještě odměna výkonného výboru. Ten po volbách prezidenta zůstává ve stejném složení. Bylo by lepší, kdyby se to vzalo z gruntu. Alois totiž potřebuje k úspěšné práci opěrné body. Očekávání jsou velká – hokej byl výkladní skříní Česka, teď už není. Je to bída,“ vzkázal Sýkora.

Rád by viděl, aby se Hadamczikovi podařilo sjednotit rozbouřené hnutí. „Na fanoušky sledující dění přes média samozřejmě dělají hádky špatný dojem. Nezávidím mu to. Navíc je mu už 70 let, což není žádná sranda. Dokážu to posoudit, protože je mi ještě více,“ usmál se 73letý muž, který zanechal trenérskou stopu v KHL.

5. Neschovávat se, být transparentní

Veřejnost by jistě uvítala, kdyby o fungování zastřešující organizace českého hokeje věděla více. Zvláště v době, kdy – bez ohledu na medailový úspěch Davida Pastrňáka a spol. na nedávném šampionátu ve Finsku – někdejší národní klenot nevzkvétá.

„Je dobré, aby – když se novináři ptají na tiskové konferenci – dostali sofistikovanou odpověď. Občas to bylo tak, že vyšlo tiskové prohlášení, které dá někdo na web a tím to hasne. Nebyla možnost se doptat, lidé ze svazu se schovávali. To byl zásadní problém, který by se také během nsáledujících dvou let měl vyřešit. Proč se lidé, kteří jsou placení státem, bojí vystupovat? To je špatně, mělo by se vám dostat dodatečných odpovědí. Je třeba transparentnějšího vyjadřování a transparentnějšího nakládání s financemi,“ zdůraznil Antoš.

Hadamczik je důkladné medializaci záležitostí nakloněn, byť podtrhuje důležitost toho, aby se věci předtím zevrubně probraly na patřičné půdě. „Když objevíme nějaké věci, které se nám nelíbí, tak je napřed vyřešíme na půdě svazu. Až pak s tím půjdeme do médií. Měli bychom chránit hokej tím, že vyjdeme s jasnou vizí. Ale nechceme pomlouvat. Každopádně dokud nebudu mít jasné argumenty v rukách, nebudu problém medializovat.“

Tagy:
Tomáš Král hokej sport Český hokej Alois Hadamczik Milan Antoš Český svaz ledního hokeje Marek Sýkora

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.