Kladenská firma Energie, v jejímž vedení figuruje i hokejista Jaromír Jágr, se před několika lety domlouvala na zmanipulování 200milionové zakázky v Lánské oboře. Ta spadá pod Kancelář prezidenta republiky. Zatímco hlavnímu aktérovi kauzy Miloši Balákovi udělil Miloš Zeman prakticky okamžitě milost, trest pro Energii stále platí. Podle rozsudku nesmí dostávat veřejné zakázky. Přesto si u ní pražský dopravní podnik smluvil práce za další téměř tři miliony korun, upozornily Hospodářské noviny.
Společnost Energie – stavební a báňská si v březnu vysloužila trest od soudu za to, že se před několika lety domlouvala na zmanipulování 200milionového tendru v prezidentské oboře v Lánech.
Pravomocný rozsudek jí kromě peněžitého trestu ve výši 5,4 milionu korun také na tři roky zakázal získávat zakázky placené z veřejných peněz. Přesto s ní od té doby podepsal pražský dopravní podnik dalších šest smluv za 2,7 milionu korun. S odvoláním na informace v registru smluv na to upozornily Hospodářské noviny.
Mrzí mě, že STAN situaci podcenili. Rakušan nechtěl znát podrobnosti, tvrdí Marvanová
Mrzí mě, že hnutí STAN situaci v Praze podcenilo. Těmito slovy okomentovala kauzu kolem obviněného bývalého pražského náměstka Petra Hlubučka v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS radní hlavního města Hana Kordová Marvanová zvolená za uskupení TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu. Prozradila také další detaily dopisu šéfovi hnutí Vítu Rakušanovi.
Kladenská firma, ve které je Jaromír Jágr místopředsedou představenstva a jeho otec spolumajitelem, tak nadále servisuje výtahy, provádí geologický průzkum v rámci chystané linky metra D a opravuje i udržuje metro a další stavby firmy.
Dopravní podnik tvrdí, že šlo o rámcové smlouvy, které byly vysoutěžené v minulosti (tedy před březnovým rozsudkem) a nyní byly podepsány jen smlouvy na jednotlivé práce. Právní experti organizace Transparency International jsou ale toho názoru, že posíláním dalších veřejných peněz dopravní podnik porušuje soudem nařízený zákaz, upozornil web Aktuálně.cz.
Vedení dopravního podniku naopak trvá na tom, že postupuje podle zákona. „Jak máme ze dne na den zajistit a vysoutěžit nového dodavatele? To není možné zajistit,“ reagoval mluvčí Daniel Šabík. Na dodržování zákazu veřejných zakázek pro potrestané firmy dohlíží ministerstvo pro místní rozvoj. Podle mluvčího tohoto resortu Jiřího Landy ale žádné porušení zákazu nezaznamenalo.
Kontroverzní milost pro Baláka
Nutno zmínit, že Jágr se stal členem představenstva Energie – stavební a báňská na začátku roku 2021. Tedy až v době, kdy už společnost čelila obžalobě. Soud odstartoval v roce 2020. V roce 2017 kvůli podezřením policie zasahovala přímo v letním sídle prezidenta.
MS hokej 2024
Hlavním aktérem kauzy byl ředitel Lánské obory Miloš Balák, kterého soud pravomocně odsoudil za ovlivňování veřejné zakázky k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky či k peněžnímu trestu ve výši 1,8 milionu korun. Krátce na to však Balákovi s účinky zahlazení odsouzení vše prominul prezident Miloš Zeman, když mu v březnu 2022 udělil milost.
Za toto rozhodnutí si česká hlava státu vysloužila obrovskou kritiku ze stran veřejnosti i vládních či opozičních politiků. Zmíněná milost je považovaná za kontroverzní hned z mnoha důvodů. Jde mimo jiné o osobní známost omilostněného Baláka s prezidentem či rychlost udělení po pravomocném rozsudku.
Omilostněný navíc ani nevyhovoval podmínkám, které si Zeman sám v minulosti stanovil. Balák totiž netrpěl nevyléčitelnou nemocí. Udělení milosti bylo impulzem pro oživení veřejné i odborné diskuse o této konkrétní pravomoci prezidenta.