Ukrajina, Izrael a ještě Čína. V Asii se bojí, že USA nezvládnou tři konflikty zároveň

Spojené státy využívají rozsáhlé vojenské kapacity k podpoře Ukrajiny i Izraele. Americký boj na dvou frontách ale s nervozitou sledují ve východní Asii. Partneři Washingtonu se obávají, že USA příliš rozmělňují pozornost. To hraje do karet především Číně, napsal list The New York Times.

Bezpečnostní pakt s Austrálií, smlouvy s Filipínami a Indií a trvající podpora Japonska a Jižní Koreje. USA v posledních letech výrazně utužovaly svá partnerství na východní polokouli. Ve východní Asii ale rostou obavy, že válka na Ukrajině a především konflikt v Izraeli tento proces kriticky zbrzdí.

Washington je totiž na obou frontách klíčovým materiálním, finančním i diplomatickým podporovatelem válčící země. Na Ukrajinu už USA poslaly pomoc v objemu desítek miliard dolarů a v okamžiku vypuknutí války v Izraeli začaly pomáhat i tam. Vojenský rozpočet židovské země ostatně dotují každý rok. Do Středozemního moře vyslaly letadlové lodě a začaly opevňovat své základny na Blízkém východě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svět se zbláznil. Izraelci nechápou, proč proti nim protestují lidé po celé planetě

I když Washington ujistil, že žádné kapacity z východní Asie nepřesouvá, u partnerů v regionu propukla nervozita. Asijští partneři Spojených států jsou totiž dost rozdílní a spíše než současné války je trápí hrozba Číny. Podle listu The New York Times se obávají, že by USA nezvládly ukočírovat tři konflikty najednou.

Hamás využil při útoku na Izrael i české paraglidy. Prodáváme je celosvětově, brání se majitel

Palestinští radikálové z hnutí Hamás, kteří 7. října zaútočili na jih Izraele, použili k překonání hranice paraglidingové vybavení české firmy Nirvana Systems. S informací přišel ve čtvrtek web Seznam Zprávy, který o tom informovala americká organizace Sjednocení proti jadernému Íránu (UANI). Podle ní je motorový paraglide přerovské firmy vidět na záběrech, které odvysílala zahraniční média. Majitel dotyčné společnosti netuší, jak se stroje mohly k teroristům do Pásma Gazy dostat.

Američtí partneři v Asii, kteří mají s Washingtonem nasmlouvané kontrakty o dodávkách zbraní, tlačí na administrativu Joea Bidena, aby zakázky dodržela.

„Vojenský průmysl ve Spojených státech už teď bojuje s nedostatkem munice poskytované Ukrajině i Izraeli, a to včetně dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Na bitevní pole míří i naváděná munice a další komplexnější americké systémy, zatímco američtí partneři v Indo-Pacifiku čekají na vlastní dodávky,“ uvedl web The New York Times.

Zpoždění dodávek z USA se bojí Japonsko, Tchaj-wan i Austrálie. „Nejde navíc jen o vybavení. Musíte lidi naučit s těmi systémy zacházet. Panuje obava, že Spojené státy nebudou mít účinnější a početnější kapacity, aby zastrašily Čínu,“ uvedl Andrew Jang, exministr obrany Tchaj-wanu.

Riziko, že Čína napadne Tchaj-wan, je ve východní Asii dlouhodobě největší bezpečnostní téma.

Problémy diplomacie

Podporu válčících zemí Spojenými státy ale země Asie neřeší jen kvůli zbraním. Je tu také otázka diplomacie, a to především v případě bojů na Blízkém východě. Partneři USA mají totiž na Izrael rozdílný názor.

Indie židovskou zemi podporuje. Japonsko by raději volilo balancovaný a neutrálnější přístup. A Indonésie, země s největší muslimskou komunitou na světě, stojí na straně Palestiny. Mezi tím vším teď musejí američtí diplomati kličkovat a neustále spojence na východní polokouli ujišťovat, že USA zvládnou všechno najednou.

„I když se potýkáme se skutečnou krizí v Gaze a na Blízkém východě, jsme nejen schopní, ale také naprosto odhodlaní prohlubovat zájmy v oblasti Indo-Pacifiku,“ prohlásil ministr zahraničí Antony Blinken.

Tagy: