Rekapitulace palestinského útoku na Izrael
Mnozí Izraelci, především pak příbuzní rukojmích zajatých Hamásem, nechápou, proč se svět staví proti zájmům židovského státu. O svém zármutku se rozpovídali pro CNN. Izraelci podle svých slov vůbec nerozumějí tomu, proč v zahraničí protestují, když se nějaký stát snaží zachránit vlastní občany. Válka s Hamásem je podle nich zcela černobílá.
Od New Yorku po Londýn. Od Berlína po Istanbul. Masivní propalestinské demonstrace se konají pravidelně v amerických, evropských i asijských metropolích. Jen několik dní po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, při kterém zemřelo asi 1 400 lidí, začal ze světa vyprchávat prožidovský sentiment. A Izraelci nechápou proč.
Následky izraelského útoku na město Gaza Zdroj: AP
Palestinský muž v troskách budovy, kterou ve městě Chán Júnis zasáhl izraelský nálet Zdroj: AP
Mrtví a zranění po izraelském úderu na město Gaza Zdroj: AP
Izraelský vrtulník střílí raketu směrem na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Pohřeb izraelského páru, který zavraždili teroristé z Hamásu během útoku na kibuc Be'eri Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Systém Železná kopule ničí rakety vypálené z Pásma Gazy směrem na Izrael Zdroj: AP
Palestinský muž truchlí nad ztrátou příbuzného, který zemřel po izraelském útoku Zdroj: AP
Palestinci prchající na jih Pásma Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Plakáty s lidmi, které unesli teroristé z hnutí Hamás v Izraeli, se objevily i v pražské židovské čtvrti. Zdroj: Tomáš Kačmár
CNN natáčela s izraelskou armádou přímo v Pásmu Gazy Zdroj: CNN
Rakety, které byly vypáleny z Gazy na Izrael. (5.11.2023) Zdroj: Getty Images
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: profimedia.cz
Izrael má k dispozici 1 570 tanků Merkava Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Izraelská armáda pálí směrem na Gazu (31. 10. 2023). Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Uprchlický tábor Džabálija po izraelském útoku (31.10.2023) Zdroj: CNN
Izrael vybombardovala uprchlický tábor v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Útoky Izraele na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
„Považoval jsem se za součást extrémních liberálů, ať už si říkají jakkoli. Ale když vidím demonstrace s výkřiky na podporu Hamásu a podobně, pochybuji, že svět chápe komplexnost celé záležitosti. A když nechápou složitost, vidí to jako jednostrannou věc a jejich smysl pro spravedlnost je velmi jednoduchý. Ale ono to jednoduché není. Myslím, že vlády tomu rozumějí, ale lidé... nevím,“ popsal své rozčarování pro americkou CNN izraelský občan Joav Peled.
Dodal, že přemýšlí o tom, proč se „svět zbláznil“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ropy akorát a plynu mnohem víc. Izrael má gigantické bohatství a jeho nepřátelé to vědí
Ropy akorát a plynu mnohem víc. Izrael má gigantické bohatství a jeho nepřátelé to vědí
Izrael není svým nepřátelům trnem v oku jen kvůli náboženským sporům, sousedé v regionu moc dobře vědí také o jeho přírodním bohatství. V posledních dvaceti letech se židovská země proměnila z importéra na energetickou velmoc. A to díky nalezištím ve Středozemním moři, která chrání systém Iron Dome. Tématu se věnuje také web izraelské televize i24 nebo agentura Reuters.
Sympatie pro slabšího
Někteří z Izraelců dospěli k názoru, že svět má slabost pro slabší stranu, i kdyby slabší strana nebyla v právu. Pozice Izraele jako silnějšího je ale velmi relativní. V porovnání s Palestinou ano, ovšem v porovnání s muslimským světem, který Izrael obklopuje a nenávidí ho, už to tak jednoduché není.
„Svět nás miluje pouze jako oběti. Mrzí mě, že to musím říct, ale je to tak. Milují Izrael, sympatizují se Židy, ale jen dokud jsou to oběti. Dokud nás zabíjejí. Když ale děláme věci, abychom ochránili sami sebe? Tak to už ne,“ řekla Sigal Itzahaková.
Činy Izraele podle ní svět hodnotí jinou optikou než v případě jakéhokoli jiného státu. „Myslím, že každá země na světě, která by se ocitla v naší situaci, by pravděpodobně udělala mnohem více a nikdo by nic neřekl. To jen Židé. Protože Židé nemají nárok žít v zemi v míru. To je to, co chceme. A je mi líto, ale nikdo to nechápe,“ dodala Izraelka.
Izraelští občané přitom sami vnímají, že vztahy mezi Palestinou a Izraelem jsou velmi složité a obě strany v minulosti udělaly hodně chyb. V případě Hamásu je ale situace prý docela jiná.
Hlavy na kůlu i zákaz vstupu muslimů. Jak kandidáti v USA reagují na válku v Izraeli?
V podstatě všichni hlavní kandidáti do prezidentských voleb v USA v příštím roce podporují v současném konfliktu na Blízkém východě Izrael. Na jednom tématu se tak vzájemně shodnou Joe Biden, Donald Trump, Ron DeSantis i Robert Kennedy junior. Největší výhrady vůči Izraeli má výstřední podnikatel Vivek Ramaswamy, jeho boj s Hamásem ale podporuje.
Černobílá válka
„Tento konflikt mezi Izraelem a Palestinci není černobílý, ale tato válka s Hamásem ano. Existuje velmi oprávněná kritika izraelské vlády a Izraele, ale v mnoha těchto rozhovorech byla překročena velmi tenká hranice mezi kritikou Izraele a nenávistí k Židům. Můžete kritizovat Izrael, který okupuje Západní břeh Jordánu nebo Gazu, ale nemůžete říct: Aha, takže kvůli tomu je v pořádku zabít 1 400 civilistů,“ řekl pro CNN izraelský občan Jonatan Rapaport.
Stejně jako další viní z celkové eskalace premiéra Benjamina Netanjahua, který věřil, že Hamás si na Izrael nedovolí, a proto přivíral oči nad financováním teroristické organizace ze zahraničí, což Hamásu umožnilo se vyzbrojit.
„Myslím, že po válce by celá vláda měla odejít. Ale teď jsme ve válce. Nevěřím Netanjahuovi jako člověku, ale věřím mu jako lídrovi,“ uzavřel Rapaport.