Ukrajincům hrozí vážný problém. Z USA by mohly přestat proudit klíčové zbraně, varuje CNN

Válka na Ukrajině (17.11.2022 13:00)

Spojeným státům docházejí vysoce moderní zbraňové systémy a munice, které by mohly dodávat Ukrajině. S odvoláním na americké představitele obeznámené se situací o tom dnes informovala zpravodajská stanice CNN.

Nápor na zbrojní zásoby a schopnost amerického průmyslu dostát poptávce patří ke klíčovým problémům, s nimiž se potýká administrativa prezidenta Joea Bidena. USA posílají Ukrajině k jejímu boji proti ruské armádě zbraně za miliardy dolarů.

Jeden ze zdrojů řekl CNN, že po devíti měsících zásobování Kyjeva se zásoby tenčí a že existuje „konečné množství“ nadbytečných zásob, které mohou USA poslat. Obavy panují zejména kolem toho, zda USA budou schopné dostát ukrajinským požadavkům na dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů a střel Stinger. Pochybnosti jsou i o dostatečně rychlé výrobě střel HARM, raket GLMRS pro systémy HIMARS a protitankových střel Javelin, byť USA výrobu těchto zbraní navýšily.

CNN upozorňuje, že po stažení z Afghánistánu a změně úkolů v Iráku USA poprvé po dvou desetiletích nejsou zapojeny do žádného konfliktu a nemají potřebu vyrábět množství munice. Připravenost USA k boji ale není ohrožena, protože zbraně posílané Ukrajině nepocházejí ze zásob určených k nepředvídatelnému zásahu americké armády.

Tenčící se zásoby jsou předmětem debaty na ministerstvu obrany. Zdroje uvádějí, že USA nedopustí, aby byla ohrožena jejich vlastní bojová připravenost, a každá zásilka Ukrajině se měří jejím důsledkem pro americké strategické rezervy a bojové plány.

Panují obavy, že americký průmysl nedokáže držet s poptávkou krok. Ani evropští spojenci nemohou dostát požadavkům ukrajinské armády, protože musejí zajistit zásobování svých vlastních jednotek. „Je to stále těžší. Mysleli jsme si, že ta válka skončí za několik dní, ale vidíme, že to mohou být roky. Jakmile se dodavatelské řetězce ztenčí, bude Západ těžko plnit požadavky,“ řekl Mike Quigley z výboru pro zvláštní informační služby Sněmovny reprezentantů.

Tiskový tajemník ministerstva obrany Patrick Ryder řekl, že USA budou Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude třeba. Podle něj žádná dodávka zbraní na Ukrajinu neohrozila bojovou připravenost USA.

Ministr obrany Lloyd Austin ve středu řekl, že vše, oč Ukrajina žádá, jsou bojové systémy. „Jsme připraveni je poskytnout,“ řekl s připomínkou, že se k dalším zbraňovým dodávkám zavázalo šest dalších států.

V září Pentagon oznámil, že chce Ukrajině dodat 806 000 dělostřeleckých nábojů ráže 155 milimetrů. Mark Cancian z Centra pro strategická a mezinárodní studia uvedl, že množství munice dodávané Ukrajině je v porovnání s výrobními kapacitami a zásobami USA relativně malé, ale v některých případech už se zásoby dostaly na minimální úroveň potřebnou pro zajištění výcviku a bojových plánů. „Klíčové je, jak velké riziko jsou USA ochotny přijmout,“ uvedl. Podle něj se blíží limitu zásoby houfnic ráže 155 milimetrů, jež je schopno dodávat více než 12 jiných států.

Náměstek působící v Pentagonu Colin Kahl řekl, že nepřipadá v úvahu, aby dodávky Ukrajině vytvořily tlak na zásoby v USA a u jejich spojenců. „Po mnoha desetiletích čelíme konvenční válce vysoké intenzity a vyvolává to tlak nejen na zúčastněné země, ale i na průmysl těch, které pomáhají. Ministr Austin se od začátku zaměřil na to, aby zajistil, že na sebe nevezmeme přehnané riziko,“ řekl Kahl.

Debata o odčerpávání zásob na Ukrajinu se vede v době, kdy Pentagon dokončuje rozpočtové plány pro tento fiskální rok. Armáda pravidelně navyšuje požadavky na své financování, administrativa v úterý poslala Kongresu žádost o dalších 37,7 miliardy dolarů (890 miliard Kč) na financování pomoci Ukrajině. Zahrnuje 21,7 miliardy dolarů pro Pentagon, který z nich má zčásti hradit nedostatek zbraní.

Nové poměry ve Sněmovně reprezentantů, v níž nyní budou mít většinu republikáni, mohou administrativě plány na pomoc Ukrajině zkomplikovat, uvádí CNN. Vůdce konzervativců Kevin McCarthy řekl, že republikáni nevydají Ukrajině bianko šek.

Tagy: