Ukrajinský underground. Zelenskyj vládne z bunkru, jeho kabinet se skrývá před vrahy

Kyjevské metro slouží jako podzemní kryt (2. 3. 2022).

Postup války na Ukrajině 4.3.2022

Navzdory ruské snaze při válce bleskurychle ochromit základní funkce ukrajinského státu je tamní státní aparát stále v činnosti. Lidé mohou platit v obchodech kartou, zákonodárci pracují z úkrytů nebo z metra a v bezpečí zůstává i prezident Volodymyr Zelenskyj, který vládní složky koordinuje.

Ukrajina se zmítá ve válečné vřavě. Přesto stát ještě zvládá poskytovat občanům základní služby. V obchodech mohou Ukrajinci platit kartou, na účty státních zaměstnanců stále chodí výplaty, odcházejí i důchody a další sociální výdaje.

Ukrajinští zákonodárci se jen nesetkávají v parlamentu. Klíčoví zákonodárci se ukryli na různá místa v zemi a pracují z podzemí a bunkrů. „Jsme opravdu šťastní a pyšní na naše vládní činitele, kteří zvládají pracovat i během této bezprecedentní války, jakou svět posledních 75 let neviděl,“ sdělila pro list Financial Times ukrajinská vicepremiérka Olga Stěfanišynová.

Konkrétní místo výskytu politiků v čele s prezidentem Zelenským se samozřejmě tají. „Za dvanáct měsíců vám o tom řeknu všechno,“ řekla Stěfanišynová novinářům.

Prezident Zelenskyj se světem komunikuje povětšinou ze svého úkrytu, kde i přijímá novináře. Několikrát se ale ukázal i v ulicích Kyjeva, aby dokázal, že je naživu a že neuprchl ze země.

V týdnu jeho komando údajně zlikvidovalo čečenské a vagnerovské jednotky, které chtěly Zelenského zabít. Existují dokonce domněnky, že klíčové informace o chystaných atentátech měla poskytnout Ukrajině ruská tajná služba FSB. Žádný oficiální zdroj ale takové tvrzení nepotvrdil. Informovaly o tom britské Timesy.

Hlavně se nenechat zajmout

„Samozřejmě není snadné, když musíme pracovat například ze stanic metra, ale snažíme se. Každý se snaží dělat, co je v jeho silách,“ pronesla pro londýnský list ukrajinská poslankyně Aljona Škrumová.

I ona si je vědomá, že nebezpečí nehrozí jen Zelenskému, ale i dalším politikům. „Poučili nás, že první povinností je zůstat naživu. Druhým úkolem je vyhnout se zajmutí, protože kdyby měly ruské jednotky v rukou poslance, mohly by ho pistolí u hlavy donutit k nějakému druhu kapitulace,“ vysvětlila politička.

„Ten druhý příkaz je důležitější,“ dodala Škrumová chladnokrevně.

Tagy: