Útočníci z Kerčského mostu zadrženi, chlubí se Kreml. Jsou mezi nimi i Rusové
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, včetně pěti Rusů a tří občanů Ukrajiny a Arménie. Za organizátora útoku podle ruské agentury TASS označila šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Ukrajinská rozvědka označila tvrzení FSB za nesmysl a odmítla se k nim dál vyjádřit. Kyjev se k zodpovědnosti za sobotní explozi na mostě, který spojuje Rusko s anektovaným Krymem, nepřihlásil.
„V současné době bylo v rámci trestního stíhání zadrženo pět ruských občanů a tři občané Ukrajiny a Arménie, kteří se zúčastnili přípravy zločinu,“ uvedla FSB. Společně s federální kriminální ústřednou prý služba zjistila, že útok na most zorganizovala rozvědka ukrajinského ministerstva obrany, její náčelník Kyrylo Budanov, její pracovníci a agenti.
Kerčský most na Krym se stal terčem útoku. Zdroj: AP
Ruští potápěči prověřovali škody po výbuchu Zdroj: Profimedia.cz
Poničený Krymský most přes Kerčskou úžinu Zdroj: Profimedia.cz
Helikoptéra hasí požár na Kerčském mostě Zdroj: AP
Exploze na Kerčském mostě Zdroj: ČTK
Kerčský, nebo někdy také Krymský, most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym. Zdroj: Profimedia.cz
Kerčský, nebo někdy také Krymský, most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym. Zdroj: Profimedia.cz
Kerčský, nebo někdy také Krymský, most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym. Zdroj: Profimedia.cz
„Veškerá činnost FSB a vyšetřovací ústředny je nesmysl. Jsou to falešné struktury, které slouží režimu (ruského prezidenta Vladimira) Putina, takže se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ řekl zástupce tiskového oddělení ukrajinské rozvědky Andrij Jusov veřejnoprávní stanici Suspilne.
Na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s protiprávně anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym, se v sobotu po výbuchu zřítila část vozovky a vzplály cisterny na železniční části stavby. Podle ruských úřadů explozi způsobila bomba v nákladním autě. Výbuch si podle ruských médií vyžádal čtyři oběti na životech.
Ruský prezident Vladimir Putin označil masivní ruské raketové údery na ukrajinská města v posledních dnech za odvetu za ukrajinské útoky, mezi které zařadil i „teroristický útok“ na Kerčském mostě.
Kamion s výbušninou měl řídit Rus
Výbušné zařízení bylo podle FSB zamaskováno v rolích polyetylenové fólie na 22 paletách o celkové váze 22 770 kilogramů. Tento náklad byl vypraven na počátku srpna z ukrajinského přístavu Oděsa a do Ruska se dostal přes Bulharsko, Arménii a Gruzii, přičemž se několikrát změnily přepravní dokumenty.
„Může se to zdát jako scéna z akčního filmu. Na mostě měl pak na dálku agent ukrajinské tajné služby kamion s výbušninou odpálit. Je ale nutné zdůraznit, že ukrajinská tajná služba je mimořádně efektivní a vynalézavá,“ vzkázal spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just s tím, že nepochybuje, že by se celá akce – s převozy mezi zeměmi – mohla takto skutečně odehrát.
Další problém na obzoru, Polsko hlásí únik z ropovodu Družba. Příčiny se vyšetřují
Severní větev ropovodu Družba, která přepravuje ropu z Ruska do Německa, je na polském území poškozena. Ropa proudí potrubím dál, rafinerie ve Schwedtu na východě Německa ale zaznamenala sníženou kapacitu dodávek, informovala agentura Reuters. Polský provozovatel ropovodů PERN v úterý večer zjistil únik ropy v potrubí zhruba 70 kilometrů od města Plock ve středním Polsku. Příčiny se vyšetřují, nic ale nenasvědčuje tomu, že šlo o sabotáž. Jižní větev ropovodu, která přivádí ropu i do České republiky, je v pořádku.
Náklad, který jako by odesílala firma z Uljanovska neexistující společnosti na Krymu, byl 7. října naložen na kamion ruského občana Machira Jusubova, který odjel směrem do Simferopolu na Krymu. FSB podle listu Ukrajinska pravda zveřejnila video z prohlídky vozu a jeho rentgenový snímek, který údajně ukazuje výbušniny uvnitř.
Náklad, po celou dobu sledovaný pracovníkem ukrajinské rozvědky představujícím se jako Ivan Ivanovič, explodoval 8. října ráno na Kerčském mostě. FSB podle agentury Interfax dodala, že vyšetřování pokračuje, a zdůraznila, že všichni organizátoři a spolupachatelé, včetně cizinců, budou pohnáni k odpovědnosti.
Just dále doplnil, že zadržení Rusové budou pravděpodobně hnáni před soud. „Jak je ruskou tradicí, soud bude probíhat za zavřenými dveřmi. Dostanou 15 až 20 let ve vězení, ale třeba se je podaří za pár měsíců či rok vyměnit za ruské špiony zadržené na Ukrajině, což je standardní praktika. Situaci na ukrajinské frontě to však nijak neeskaluje,“ dodal.
Most střežily družice i stíhačky
Most přes Kerčský průliv měl být jedním z nejvíce chráněných míst na světě, přinejmenším do sobotního výbuchu, píše server Meduza. Most za 228 miliard rublů (asi 90 miliard korun) střežily družice a stíhačky, protiletadlové systémy, hlídkové čluny i potápěči.
Válka na Ukrajině
Na zemi příjezdy z obou stran chránily speciální jednotky ruské národní gardy. Gardisté měli před vjezdem na most prohledat všechna auta, zda nepřevážejí výbušniny či jiný nelegální náklad včetně narkotik, ale v praxi byla kontrola výběrová.
Auta také měla procházet kontrolou rentgenovým zařízením, jehož operátorka tvrdila, že přístroj „vidí“ i to, co má řidič s sebou k obědu. Po výbuchu Putin ochranu mostu, jakož i elektrického vedení a plynovodu vedoucího na Krym, svěřil FSB, uvedl portál. Podle něj dosavadní ochrana mostu stála přinejmenším stovky milionů rublů ročně a jeho oprava podle tisku bude stát půl miliardy.
FSB také ohlásila, že zmařila „teroristický útok“, který chystaly ukrajinské tajné služby proti dopravnímu terminálu v ruském Brjansku, a zadržela při tom ukrajinského občana, který nyní spolupracuje s vyšetřovateli.