On-line sčítací formulář krok za krokem (zdroj: CNN Prima NEWS)
K vyplnění on-line formuláře pro sčítání lidí stačí připojení k internetu, elektronické zařízení a přibližně čtvrthodina času. Dotazník na stránkách podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) musí vyplnit každý, kdo žije v České republice, jinak dotyčnému hrozí pokuta ve výši až deset tisíc korun. On-line formuláře se lidem otevřou tuto sobotu 27. března, redakce CNN Prima NEWS vám ale připravila videonávod, na který se můžete podívat už teď.
Vyplnit údaje on-line je podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ten nejsnazší způsob, jak sčítací povinnost splnit. „Je to maximálně návodné. Formulář vám nabízí různé možnosti, takže odpovídání a zaškrtávání je velice jednoduché,“ říká Anna Podpierová z Odboru statistiky obyvatelstva na ČSÚ. Kdo nestihne vyplnit elektronický dotazník do 9. dubna, musí počítat s pracnějším vyplňováním papírového formuláře, kam musí veškeré údaje vypsat ručně. A to v období od 17. dubna do 1. května.
Sčítání lidu je tu. Jak vyplnit formulář a co vám hrozí, když to neuděláte?
Po deseti letech se v České republice opět rozběhlo sčítání lidu, domů a bytů. Začalo v sobotu 27. března. Každý člověk musí vyplnit formulář, jenž je letos kromě papírové formy dostupný i on-line na webu nebo v mobilní aplikaci. Co ke sčítání lidu potřebujete vědět a co hrozí, když formulář nevyplníte?
Výsledky jsou anonymní
S ohledem na aktuální pandemickou situaci ČSÚ doporučuje elektronickou variantu, mimo jiné se minimalizuje kontakt mezi lidmi. Kdo se nerozhodne ani pro jednu variantu, hrozí mu pokuta až deset tisíc korun. Výsledky sčítání, které se koná pravidelně každých deset let, budou zveřejněny na přelomu let 2021 a 2022. Lidé, kteří se obávají zneužití osobních údajů, mohou být klidní, samotné sčítání sice není anonymní, ale následné výsledky už ano.
A jak to celé funguje? Respondent si vybere, jestli se registruje pomocí dokladu totožnosti, elektronické identity, nebo datové schránky. ČSÚ spáruje jeho data s informacemi, které má k dispozici z ostatních databází. „V okamžiku, kdy osobu identifikujeme, připojíme k ní další údaje. Potom ony identifikační údaje zlikvidujeme a už budeme mít jenom údaje anonymizované,” vysvětluje Podpierová.
O polovinu méně otázek než před deseti let
Dotazník má dvě části – vyplnění informací o bydlení a část s osobními otázkami, například na dosažené vzdělání nebo místo pracoviště. První část stačí vyplnit jen jednou za domácnost a ostatní pak může každý člen domácnosti absolvovat sám. Buď na stejném počítači, nebo si respondenti navzájem nasdílí odkaz na dotazník. Většina otázek je povinná, vyplňování lze ale přerušit a k dotazníku se vrátit později. Podstatné je pamatovat si přihlašovací heslo.
Redakce CNN Prima NEWS natočila návod, jak bez problémů projít dotazník při sčítání lidu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Redakce CNN Prima NEWS natočila návod, jak bez problémů projít dotazník při sčítání lidu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pro ty, kteří mají neblahé zkušenosti z doby před deseti let, má ČSÚ dobrou zprávu. Letošní dotazník obsahuje o polovinu méně otázek. V případě nesnází poté se základními problémy poradí robot, ve složitějších případech budou v pohotovosti infolinky ČSÚ.
Vyplnění on-line formuláře trvá podle ČSÚ mezi 10 až 15 minutami. K lidem, kteří dají přednost papírové verzi, přijde po 17. dubnu sčítací komisař a dotazník jim přinese. Odevzdat ho pak budou moci v přiložené obálce do poštovních schránek, na poště, nebo některých pracovištích ČSÚ.