Často opakovanou mantrou je, že sport a politika by se neměly míchat dohromady. Jenže když na ukrajinské civilisty padají bomby, už o žádnou politiku nejde. Rusku dávají nesmyslnost zahájení války pocítit mnohé sportovní organizace, jiné zatím zřejmě nepochopily, co se na východě Evropy děje. Podívejte se, co činy Vladimira Putina zatím ve světě branek, bodů a vteřin (ne)způsobily.
Liga mistrů v Paříži. A co Gazprom?
Pod největším tlakem se nejprve ještě při stupňování napětí a před zahájením ruské invaze ocitla fotbalová organizace UEFA. Populární Liga mistrů měla letos na konci května vyvrcholit v Petrohradu. Měla, protože po velkém náporu ze všech stran bylo finále ve čtvrtek přemístěno do Paříže.
K tomu UEFA rozhodla, že na ruském ani ukrajinském území se nebudou hrát žádná mezinárodní utkání, což se potenciálně může týkat také české reprezentace. Tu totiž v březnu čeká první kolo baráže o mistrovství světa v Kataru proti Švédsku. Kdyby uspěla, půjde o pár dní později na lepšího z dvojice Rusko–Polsko. Pokud by postoupil ruský tým, mělo se hrát na jeho půdě.
MS ve fotbale 2022
Dotčeným klubem je pak Spartak Moskva – jediný zbývající ruský zástupce v evropských pohárech, konkrétně Evropské lize. Byl odvelen na neutrální půdu.
Podle některých fanoušků je to však málo. Nemohou za současné situace překousnout, že se UEFA zatím nijak nevyjádřila ke svému partnerství s ruskou státní společností Gazprom. Logo plynárenského giganta je při zápasech pod hlavičkou evropské organizace vidět téměř všude. Gazprom mimochodem sponzoruje německý klub Schalke 04. Tým z Galsenkirchenu se rozhodl odstranit jeho logo z dresů, ukončení spolupráce s koncernem však neoznámil.
Při čtvrtečních zápasech evropských soutěží se to solidaritou s Ukrajinou jen hemžilo. Duely na zelených pažitech provázely i transparenty „zastavte válku“. Velmi emotivní atmosféru pak mělo střetnutí mezi Slavií Praha a Fenerbahce Istanbul v Konferenční lize. Stadionem zněla před začátkem píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka a celý zápas se nesl ve znamení podpory pro ukrajinské hráče „sešívaných“ Tarase Kačarabu a Maksyma Talovjerova.
Veřejnou pochvalu sklízí také Manchester United, který ukončil sponzorskou dohodu s ruskou leteckou společností Aeroflot v hodnotě 40 milionů liber.
Aréna fotbalistů Bayernu Mnichov se pak v pátek večer oblékla do speciálního „kabátu“.
Bayern iluminou o seu estádio com as cores da bandeira da Ucrânia. pic.twitter.com/JvcWuF768r
— B24 (@B24PT) February 25, 2022
Putin je náš prezident. A co IIHF?
Teď do hokejového světa. Pod drobnohledem je mezinárodní federace IIHF. Vyřadí Rusko z letošního mistrovství světa ve Finsku? táže se komunita. A k tomu přidává otázku, zda se v největším státě na světě budou moci v roce 2023 konat dvě vrcholné akce – mistrovství světa do 20 let v Novosibirsku a seniorský šampionát v Petrohradě. IIHF zatím pouze „pozorně sleduje, co se děje na Ukrajině“. Příští týden by mělo být po zasedání rady jasněji.
Žádné změny se ale nedají čekat od ruského projektu, tedy KHL. Zatímco vedení v lednu soutěž přerušilo kvůli covidu, válka do harmonogramu chystaného play-off nepromlouvá. Prvního března se začne a basta. Korunu všemu nasadily fotografie z přípravného duelu mezi CSKA a Spartakem Moskva. Na střídačkách obou týmů se objevil nápis „Putin je náš prezident“. Je tedy evidentní, že do křížku s Kremlem se KHL nechce pouštět. Naopak, pomáhá mu s propagandou.
Dnešní přípravný duel před play off KHL mezi moskevskými CSKA a Spartakem.
— Jiří Vítek (@JVitek94) February 25, 2022
Na střídačkách obou týmů se objevil nápis "Putin je náš prezident".
To je asi poslední pozornost, kterou si tahle propagandistická soutěž zaslouží. 🖕
📷: @karl_khl pic.twitter.com/3b4CY6X0IA
Válka na Ukrajině
K ráznému kroku se po tlaku svých příznivců a odchodu sponzora odhodlal klub Jokerit Helsinky, který oznámil, že se kvůli válce na Ukrajině nezapojí do play-off KHL. „Je velmi nešťastné, že odchod Jokeritu nevyvolaly sportovní, ale politické důvody,“ uvedl prezident soutěže Alexej Morozov.
Ligu, která je označována za druhou nejlepší hokejovou soutěž na světě, se rozhodly ignorovat české společnosti. Firma eSports.cz, jež se roky stará o on-line přenosy ze všech možných sportů, nebude nyní KHL pokrývat. Sázkové kanceláře Chance, Sazka i Tipsport dokonce stáhly ze své nabídky všechny ruské soutěže. Fortuna zvolila jinou strategii a výnosy z nich pošle na pomoc Ukrajině.
Ani tuzemská extraliga na Ukrajinu nezapomněla. Během pátečního kola si hned na několika stadionech připravili fanoušci chorea či transparenty ve žluto-modrých barvách. Ukrajinská vlajka byla promítána na kostce nad ledem v O2 areně při zápase Sparty s Olomoucí.
🙏🏻🇺🇦 #PrayForUkraine pic.twitter.com/vSlpA4X07c
— HC Sparta Praha (@HCSpartaPraha) February 25, 2022
Ruský tenista volá po míru
V Acapulcu a Dubaji se momentálně hrají dva prestižní tenisové turnaje. V Mexiku postupuje dál nová světová jednička Rus Daniil Medveděv, ve Spojených arabských emirátech jeho krajan Andrej Rubljov.
Oba jsou vzhledem k dění posledních dní terčem pozornosti. A nutno říct, že se nechovají nijak „prorusky“. Medveděv po pátečním postupu do semifinále mluvil o tom, jak „v těchto chvílích chápete, že tenis někdy není tak důležitý“. „Nebylo snadné hrát a jsem rád, že se mi podařilo zápas zvládnout, ale byl to pro mě den jako na horské dráze,“ popsal své pocity.
Rubljov se ke konfliktu vyjádřil mnohem důrazněji. Když vyhrál duel s Maďarem Hubertem Hurkaczem, napsal na kameru protiválečný slogan „no war please“, tedy „žádnou válku, prosím“. „V těchto chvílích si uvědomujete, že můj zápas není důležitý. Nejde o mé utkání a to, jak se ohledně něj cítím. To, co se děje, je mnohem děsivější. Uvědomme si, jak důležité je mít ve světě mír a respektovat jeden druhého. Musíme být jednotní,“ konstatoval před novináři rodák z Moskvy.
Rublev's message. pic.twitter.com/Ph75DC09MJ
— Del🇪🇺 (@Stroppa_Del) February 25, 2022
Mírové myšlenky sdílel Rubljov už v minulém týdnu na turnaji v Marseille. Při stupňování napětí na východě Evropy spojil své síly ve čtyřhře s Ukrajincem Denysem Molčanovem. Ruský tenista také promluvil o tom, že momentálně mu do zpráv na sociálních sítích přistává mnoho urážlivých vzkazů. „Nemohu na ně reagovat, protože když na ně zareaguji, ukážu to samé.“
Asociace ATP pak také válečný konflikt nepřehlíží a rozhodla se zrušit turnaj kategorie challenger naplánovaný na příští týden do Moskvy.
Z formule týmu Haas zmizela ruská trikolóra
Už ve středu přestal seriál formule 1 prodávat vstupenky na Velkou cenu Ruska, která byla naplánována na září do Soči. Ale s oznámením zrušení události otálela. K definitivnímu verdiktu dohnal královnu motorsportu i čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel. Pilot týmu Aston Martin jasně řekl, že pokud se na okruhu u Černého moře za více než půl roku pojede Grand Prix, on u toho nebude. Podobně se vyjádřil také úřadující šampion z Red Bullu Max Verstappen.
O den později bylo jasno, že ruský závod je pro letošek vyškrtnut z kalendáře. V centru dění se také objevila stáj Haas. Jde sice o americký tým, nicméně od minulého roku z velké části financovaný ruským koncernem Uralkali. Partnerství se společností z federace nešlo přehlédnout, protože monopost byl oblečen do ruské trikolóry. Při pátečních testech na barcelonské trati však vlajka státu, který zahájil invazi na Ukrajinu, z vozu zmizela. Nahradila ji, možná symbolicky, jen bílá, tedy barva míru.
Haas' all-white car on the final day of testing after confirming last night that they would drop the branding of their Russian sponsor Uralkali from their car in Barcelona. pic.twitter.com/p82cycCr5C
— Sky Sports F1 (@SkySportsF1) February 25, 2022
Francouzský jezdec AlphaTauri poznamenal: „Doufám, že ostatní země podpoří Ukrajinu. Víme, jak silné Rusko je, a kolik lidí mají. Je to neférový boj v každém směru.“
Rázný Mezinárodní olympijský výbor
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vyzval mezinárodní sportovní federace, aby přeložily či zrušily akce plánované do Ruska a Běloruska. Obě země by tak v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu měly nést důsledky porušení takzvaného olympijského příměří, jež má skončit až sedm dnů po zakončení paralympiády. Tedy 13. března. MOV zároveň apeluje, aby na sportovních akcích nevlály vlajky Ruska ani Běloruska. Na paralympijských hrách, které začnou 4. března, nebudou smět ruští sportovci startovat pod státní vlajkou kvůli dřívějšímu trestu za doping.
IOC Executive Board urges all International Federations to relocate or cancel their sports events currently planned in Russia or Belarushttps://t.co/w3zJFhiWpc
— IOC MEDIA (@iocmedia) February 25, 2022
Ještě před výzvou MOV měla poměrně absurdní vyústění kvalifikace Světového poháru ve skicrossu. Všichni zahraniční závodníci včetně českých reprezentantů Nikol Kučerové a Daniela Pauluse odmítli do závodů na protest proti ruské invazi nastoupit. Dvě jízdy v Sunny Valley si tak střihli pouze domácí lyžaři. Později byly víkendové závody zrušeny.
Slabá reakce volejbalové federace
Snaha znemožnit Rusku pořádat velké sportovní akce evidentně převládá, ovšem vlastní „ligu“ si jede Mezinárodní volejbalová federace (FIVB). Ta informovala, že vše bude nadále probíhat podle plánu, což znamená, že od 26. srpna do 11. září by se mělo v Moskvě uskutečnit volejbalové mistrovství světa.
„FIVB dál úzce spolupracuje s ruským volejbalovým svazem a organizačním výborem. Vše jde podle plánu,“ uvedli pro mnohé nepochopitelně funkcionáři v prohlášení pro agenturu Reuters. „Věříme, že sport by měl zůstat oddělený od politiky. Situaci nicméně sledujeme, neboť naším prvotním zájmem je bezpečnost všech zúčastněných.“ Na sociálních sítích to pak FIVB pořádně schytala s tím, že rozpoutání války a zbytečné ztráty na lidských životech jsou víc, než obavy z ovlivňování sportu politikou.