Válka na Ukrajině (26.6.2022 8:00)
Zatímco v mnoha státech světa označují ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince a obrací se proti němu i dřívější podporovatelé jeho režimu, doma politikova podpora podle průzkumu nezávislé ruské agentury Levada Center stoupá. Nejvíce občanů má k Putinovi neutrální postoj, obdiv však vyjádřil rekordní počet respondentů.
Postoj Rusů k prezidentovi se v posledních měsících výrazně zlepšil, převažují pozitivní a neutrální hodnocení. Vyplývá to z výsledků květnového šetření nezávislé ruské agentury pro průzkum veřejného mínění Levada Center.
„Respondenti přisuzují Vladimiru Putinovi především pozitivní osobní vlastnosti, manažerské zkušenosti, vůdčí potenciál a budování silného státu. Mezi negativními charakteristikami jsou častěji zmiňována různá selhání v domácí politice a korupce. Většina si přeje, aby byl v roce 2024 znovu zvolen prezidentem,“ shrnuje závěry agentura.
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin na přehlídce ke Dni ruského námořnictva v Petrohradu Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin a Sergej Šojgu na přehlídce ke Dni ruského námořnictva v Petrohradu Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin a Sergej Lavrov na jednání s delegací afrických států Zdroj: Profimedia.cz
Sergej Lavrov a Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin, prezident Ruské federace Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Putin 27. června 2023 promluvil k vojákům, kteří pomohli zlikvidovat pokus o vojenský puč organizovaný vagnerovci Zdroj: Getty Images
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin Zdroj: AP
Pojďme se na výsledky podívat detailněji. K Vladimiru Putinovi chová obdiv 19 % Rusů, což je suverénně nejvíce od roku 2000, kdy se poprvé stal prezidentem. Prozatímní maximum bylo 10 % z roku 2015 – zhruba 12 měsíců po anexi Krymu. A co během války v Gruzii? V roce 2008 Putina „obdivovalo“ 9 % obyvatel, ale připomeňme, že v květnu 2008 sestoupil do pozice předsedy vlády a Kremlu se ujal Dimitrij Medveděv.
Válka na Ukrajině
Čestný, spravedlivý i tvrdohlavý
Kolonka „sympatie“ pak sice neukazuje rekordní hodnoty, přesto je 25% ukazatel nejvyšší od roku 2019 a oproti srpnu 2021 si polepšil o čtyři procenta. Vůbec nejvíce Rusů (31 %) uvedlo, že o hlavě státu se „nedá říct nic špatného“. Když k tomu připočteme ještě 11 % neutrálních názorů a 4 % naděje, dostaneme výsledek, že 90 % Rusů proti Putinovi nic nemá, nebo s ním souhlasí.
Na druhé straně názory, že „se o něm nedá říct nic dobrého“, že se lidem „hnusí“, nebo jsou k němu antipatičtí, zastává dohromady 8 % Rusů. Zbylá 2 % neví, co si myslet.
Respondenti také odpovídali na otevřenou otázku, jaké jsou Putinovy hlavní vlastnosti, které se jim na hlavě státu líbí. Až třetina těch, kteří Putina podporují, uvedla výrazy jako „čestný“, „spravedlivý“, „tvrdohlavý“ nebo „muž slova“. Za zkušeného, kompetentního, věcného, moudrého nebo znalce ho považuje 32 % příznivců.
Dalších 28 % Rusů stojících za Putinem ho vnímá jako silného politika, který má vše ve svých rukou, nebo charismatického vojevůdce.
Putin znovu prezidentem? Podpora roste
A co ti, kteří muže, jenž před čtyřmi měsíci ohlásil vpád svých vojsk na Ukrajinu, v lásce nemají? Vyčítají mu špatnou domácí politiku, důchodové reformy a příliv migrantů. Dalším se nelíbí, že Putin žije hlavně pro své zahraničněpolitické ambice a pomáhá spíše cizím než vlastním. Padaly i názory, že je zapletený s korupcí, příliš laskavý nebo loajální.
Češi věří Čaputové, válka posílila Zelenského. Kteří státníci dostali černého Petra?
Z osobností světové politiky Češi nejvíc důvěřují slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové a ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Nejvyšší nedůvěru mezi českou veřejností naopak mají vládci Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko. Vyplývá to z průzkumu, který od letošního března do května provádělo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Putin je, až na období mezi lety 2008 a 2012, nepřetržitě ruským prezidentem od roku 2000. V úřadu byl naposledy potvrzen volbami v březnu 2018 na šest let do roku 2024. Loni byla navíc provedena úprava ústavy, která mu umožňuje kandidovat i na funkční období 2024–2030 a 2030–2036.
Ještě před rokem byly odpovědi, zda má být Putin v čele státu i na konci aktuálního funkčního období, relativně rovnoměrně rozděleny mezi ty, kteří si to přáli, a ty, kteří ne (47 % proti 42 %). Nyní už výrazně převažují příznivci jeho znovuzvolení (72 % proti 19 %). Největší podporu má u voličů nad 55 let, naopak u obyvatel mezi 18 a 24 lety je to „jen“ 65 procent.
Když se podíváme do Česka na poslední průzkum, který od března do května provádělo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), těší se Putin společně s běloruským vládce Alexandrem Lukašenkem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem nejvyšší nedůvěře z osobností světové politiky.
U Putina se od prosince 2021 zvýšil podíl nedůvěřujících (84 %) a současně klesl podíl těch, kteří ruskému prezidentovi důvěřují (10 %). U Lukašenka, na kterého se CVVM ptalo naposledy v roce 2015, se nedůvěra zvýšila na 71 % dotazovaných.