Válka v Kosovu nevypukne. Rusko by chtělo konflikt vyostřit, nemá ale jak, říká Zrno

Ačkoliv je konflikt mezi Kosovem a Srbskem opět vyhrocený, válka rozhodně nevypukne. V pořadu 360° to řekl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Důvod je podle něj prostý. Srbsko je totiž obklíčené zeměmi, které buď spadají do Severoatlantické aliance (NATO), nebo se její součástí chtějí stát. Proto mu nepomůže ani Rusko, které ho léta podporuje. Vladimir Putin totiž nemá mnoho možností, jak zasáhnout.

„Válkychtivé diváky musím zklamat. Ačkoliv na sociálních sítích vznikl dojem, že by na Kosovu měla vypuknout válka, rozhodně nevypukne,“ ujišťoval ve vysílání CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Podle něj není napětí, které mezi těmito zeměmi v současnosti panuje, nic neobvyklého.

„To, co teď vidíme, se dělo už loni, předloni i v minulých letech. Na severu Kosova jsou tři okresy, které jsou většinově osídleny srbskými obyvateli, kteří odmítají uznat autoritu kosovské vlády, a tudíž odmítají přijímat i takové věci, jako třeba kosovské doklady nebo SPZ. A vždycky, když se kosovská vláda pokusí o něco takového, dojde k takovému oblíbenému folkloru. A sice, že místní obyvatelé zablokují hraniční přechody do Srbska,“ vysvětlil na současném příkladu šéf zahraniční redakce.

Vyhrocená situace pak podle něj potrvá ještě několik dní či týdnů. Pak se ale obvykle vyřeší. „Nesmíme zapomínat, že v Kosovu jsou jednotky NATO a že Srbsko obkličují země NATO. Jediným spojencem Srbska je Rusko, které s ním ale nemá pozemní hranici. Potenciál pro pozemní válku tu proto není,“ pokračoval Zrno vysvětlením geografického aspektu.

Srbsko je vázané na Západ

Ačkoliv podle něj Rusové vždycky aktivně podporovali Srby, nikdy to nemysleli úplně vážně. „Jak kdysi řekl bývalý srbský prezident Slobodan Miloševič: ‚Rusové se na vás stejně vždycky vykašlou.‘ Podpora ze strany Ruska je politická a propagandistická. Ale reálně Rusko nemá moc možností, jak Srbsku pomoci. Srbsko je obklíčené zeměmi EU a má na tyto země i velké obchodní a emoční vazby. Ačkoliv ho s Ruskem pojí historie i víra, prakticky a pragmaticky je vázané na západní Evropu,“ uvedl Zrno.

Podobně to vidí i jeho kolega a spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just. Podle něj nemá Rusko moc možností, jak do současného sporu zasáhnout. „V ruském senátu zaznělo, že v případě vyostření situace je Rusko připravené poskytnout jakoukoliv pomoc včetně dodávek zbraní. Jak už ale Matyáš uvedl, jde o typickou ruskou propagandu. Rusko by samozřejmě rádo konflikt na Balkáně vyostřilo, protože by tím znepříjemnilo situaci Evropě a vytvořilo by další tlak na NATO a USA, ale kromě propagandy a politiky nemá zásadní možnost, jak zasáhnout do současného sporu,“ doplnil Just.

Současné spory mezi Kosovem a Srbskem se točí kolem požadavku na výměnu dokladů. Cestujícím přijíždějícím ze Srbska do Kosova měly být vyměněny srbské doklady za nové identifikační průkazy vydané Prištinou s platností na tři měsíce, které by sloužily ke vstupu do země a odjezdu z ní. Kromě toho mělo od pondělí vstoupit v platnost nové nařízení týkající se registračních značek.

Mělo jít o reciproční opatření. Stejnou politiku už totiž uplatňuje na hranicích při cestách kosovských občanů do Srbska Bělehrad.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.