Vandalismus, manipulace s hlasy i trestní oznámení. Volbám se nevyhnula řada problémů

Trestní oznámení, podezření z kupčení s hlasy i posprejovaná volební místnost. Letošní volby se na některých místech neobešly bez problémů – jak při volbě, tak i při sčítání. Na Ústecku se měl starší muž snažit uplácet voliče. Údajně jim nabízel 500 korun. V Brně pak mělo dojít k manipulaci s hlasovacími lístky.

Každá volební komise se na sobotní dlouhý pracovní den připravovala po svém. Někde začali třeba rozcvičkou. „Protože protahování není nikdy dost, tak jsme se jednou takhle postavili a začali jsme cvičit. Od té doby to děláme pokaždé, už takových pět let určitě,“ svěřila se reportérům CNN Prima NEWS Blanka Motejzíková, členka volební komise.

Neplatné volební lístky

Vedle sčítání hlasů čekalo komisaře i rozhodování o platnosti některých lístků. Například toho od předsedy SPD Tomia Okamury. Ten chtěl na výraz odporu do urny vhodit neplatný lístek pro senátorského kandidáta TOP 09 Jiřího Růžičku. „Celý jsem ho dvakrát přeškrtl, pak jsem ho ještě do poloviny natrhl, abych ho znehodnotil,“ vysvětloval opoziční politik svůj postup. Jenže aby lístek neplatil, musel by být úplně přetržený.

„Někomu mohlo hlasovací lístek třeba počmárat dítě či ho nějak poškodit jeho zvířecí mazlíček. Pokud byl pouze natržen a pokud na něm došlo k dalším písemným úpravám, tak takový hlas by měl platit,“ vysvětlil mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

„Vysoká škola života – obor volby. Pane Okamuro, děkujeme,“ vyjádřila se k Okamurovu omylu na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Soupeření mezi hnutími?

V rámci letošních komunálních voleb už padlo i první trestní oznámení. Podal ho místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček kvůli příspěvku na sociálních sítích. Opoziční kandidát Jakub Lagron totiž naznačil, že volby jsou zmanipulované. Podle něj se jen stačí domluvit s ředitelem školy, který hlasy vymění. „Když napadnete zaměstnance školy, to je podle mě hodně za hranou. Jestli to včas nezarazíme, tak o prezidentských volbách se budeme po hlavách mlátit klacky,“ vyjádřil se k nařčením Sedláček.

„V příspěvku našeho kandidáta Jakuba Lagrona neshledávám v podstatě vůbec nic proti městu Sokolov ani proti volbám ani proti panu Sedláčkovi. On (Lagron, pozn. red.) se vyjádřil tak nějak všeobecně,“ zastal se jednoho ze svých kandidátů Petr Ajšman, předseda strany Srdcem pro.

Manipulace s hlasy i podvodná kampaň

V Brně řešila policie údajnou manipulaci s hlasy. „V několika okrscích mělo v noci dojít k manipulaci s hlasovacími lístky. O této skutečnosti jsme již včera informovali osobu zodpovědnou za organizaci voleb v Brně. Ta informovala předsedy volebních komisí k přijetí vlastního opatření,“ prohlásil mluvčí Policie ČR Jihomoravského kraje Pavel Šváb.

V jižních Čechách se potýkali s nedovolenou předvolební kampaní. Voliči ze senátního obvodu Český Krumlov dostali do schránky podvodné letáky, které je nabádaly proti volbě Tomáše Jirsy do senátu. Letáky se vydávaly za materiál Jirsovy ODS – ten už plánuje trestní oznámení.

V Pardubickém kraji pak museli řešit posprejovanou volební místnost. Pořádek hlasování však nejspíš narušen nebyl. „Nahlásila jsem to starostovi. Dveře nebyly poškozené, všechno bylo v pořádku,“ popsala nečekanou situaci členka volební komise Vendula Čapská.

Tagy: