Pardubická nemocnice v krizi (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8 162 pacientů a z toho 1 661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.
Už šest měsíců fungují nemocnice a celé zdravotnictví kvůli covidu v nouzovém režimu. V poslední době je navíc stále více plní i mladší nakažení ve vážném stavu. Podle Milana Kubka se nemocnice drží jen díky tomu, že byla zrušena prakticky už veškerá neakutní zdravotní péče. „Omezují se už i onkologické operace, což bude mít pro pacienty závažné důsledky. Nemocnice se nyní snaží držet alespoň minimálně rezervu pro náhlá onemocnění bezprostředně ohrožující život,“ vysvětluje šéf ČLK. Poukazuje na to, že situace je sice nejhorší ve východních a západních Čechách, ale nemocnice si vzájemně vypomáhají. Kapacity se tak plní i v dalších krajích.
Omezují se už i onkologické operace, což bude mít pro pacienty závažné důsledky.
Jako velký problém vnímá Milan Kubek předčasné rozvolňování v momentě, kdy jsme neměli epidemii pod kontrolou a nemocnice se ani nestačily vyprázdnit a zdravotníci nadechnout. V současné době podle něho čelíme už čtvrté vlně epidemie. „Když se podíváme na ta čísla, tak vidíme, jak postupně rostly počty pacientů ve vážném stavu,“ říká a poukazuje na vývoj od září loňského roku až po současnost. „Na začátku září to bylo pouze 50 pacientů, 6. listopadu už jsme měli v nemocnicích 1 206 pacientů v těžkém stavu, 4. prosince došlo k poklesu na 576, ale i to bylo stále mnoho. Pak došlo před Vánoci k rozvolnění opatření a 15. ledna už přibylo 1 143 pacientů v těžkém stavu. A v pátek 26. února jich bylo dokonce 1531,“ podotýká šéf lékařské komory s tím, že čísla jdou neustále nahoru. Ke středě 3. března bylo v evidenci 1 661 těžce nemocných covidových pacientů.
Přibývá i nemocných zdravotníků
Nemocnice se tak potýkají nejen s obrovským počtem pacientů, ale také s nedostatkem personálu. „Zatímco ještě nedávno svitla naděje, že díky očkování ubude nakažených lékařů a sester, v současné době se i toto číslo stále zvyšuje. Problém je ve velmi pomalém očkovacím systému, kdy dosud nemáme naočkované ani všechny zdravotníky,“ dodává Kubek. Jak ale uvádí mluvčí jednotlivých nemocnic, díky očkování nechybí zdaleka tolik zdravotníků, jako tomu bylo na podzim. Mnohem větší problém je ale přeplněnost nemocnic a vyčerpanost personálu. Některé nemocnice doslova melou z posledního.
Sokolov: Situace je kritická
Situace v Sokolově je i nadále velmi kritická. Mluvčí sokolovské nemocnice Markéta Singerová uvedla, že ke 2. březnu zde bylo hospitalizováno 97 covidových pacientů a z toho 18 na JIP. „Každý den se snažíme v rámci kraje pacienty převážet. V úterý se nám podařilo převézt 11 pacientů, jednoho i vrtulníkem, mimo kraj. Ta lůžka se ale zaplňují velice rychle, mění se to každým dnem,“ říká Markéta Singerová. Dodává, že pacientů přibývá mnohem více než nemocnice stačí odvážet a zátěž nemocnice je obrovská. Podle Singerové nenastalo žádné zlepšení ani po uzávěře krajů. „Minulý týden už to vypadalo, že se situace lepší, ale o víkendu se to opět zhoršilo. V sobotu jsme přijímali 25 pacientů a v neděli 18,“ dodává.
Nemocnici Sokolov vypomáhá také menší nemocnice Ostrov, která je určena pro následnou intenzivní péči. „Převážíme sem covidové pacienty, kteří potřebují lékařskou péči, ale už nejsou infekční,“ upřesňuje Singerová. Nemocnice zatím nepřeváží pacienty do Německa, ale i to se může brzy změnit. Ředitel lékařského úseku nemocnice Sokolov Andrej Farkaš predikuje, že nejpozději do konce tohoto týdne bude nutné využít pomoci z Německa.
Bulovka: Na JIP už máme plno
S náporem pacientů se musejí vyrovnávat také v Praze na Bulovce. Podle Šimona Štefanidese z oddělení PR a komunikace jsou lůžka pro pacienty s intenzivní péčí již plně obsazena. „Počet lůžek průběžně transformujeme – navyšujeme dle potřeb a epidemiologické situace. Standardní lůžka s kyslíkem pro střední a lehké stavy máme, nyní jsou však více zaplněna. Pozitivně ale vnímá značný pokles nemocnosti mezi zdravotníky. „Od té doby, co máme personál naočkovaný – očkování započalo koncem prosince – došlo k výraznému úbytku zaměstnanců s onemocněním COVID-19, zejména mezi zdravotníky,“ upřesňuje. Problém však vnímá v uzavření škol a školek, kdy bylo potřeba opět zorganizovat vlastní hlídání dětí zdravotníků, ale s omezenou kapacitou.
Podle Šimona Štefanidese přibývá také pacientů s vážným průběhem covidu mezi mladšími ročníky. „Převážně u nás leží pacienti nad 70 let, ale čtyřicátníci nebo padesátníci už nejsou bohužel žádnou raritou,“ uvádí.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze hlásí poslední tři volná lůžka na JIP
Vedoucí PR oddělení Michal Schneider zmiňuje, že na JIPce zbývají poslední tři lůžka. Z šedesáti ventilátorů je jich volných zatím 30. Pacienty VFN v Praze jsou většinou senioři. „Dlouhodobě je věkový medián 60 let. Nyní je nejmladší 37 let a nejstarší 81 let,“ upřesňuje Schneider a dodává, že nemocnice přijímá průměrně 10 covidových pacientů denně.
Fakultní Thomayerova nemocnice věří, že zaberou nové léky
Kapacita volných lůžek dosáhla svého maxima také v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. Mluvčí Petr Sulek uvedl, že v současné době je snaha o vytvoření dalších pár JIP lůžek, ale zásadní problém je v nedostatku odborného zdravotnického personálu, který by se na tato oddělení s intenzivní péčí přesunul.
Situace se za poslední dva týdny nezlepšila a do nemocnice přichází stále více covid pozitivních pacientů s těžším průběhem nemoci. „Bohužel, čím dál více to jsou také mladší ročníky oproti podzimní koronavirové vlně. Například jen za minulý víkend jsme u nás hospitalizovali celkem 67 covid pozitivních pacientů a další desítky jsme ošetřili a poslali do domácí péče. K tomu je ještě nutné uvést, že na naší dětské JIP stále častěji hospitalizujeme malé pacienty ze severočeského regionu,“ upřesňuje tiskový mluvčí. Dodává, že v současné době v Thomayerově nemocnici leží 200 covidových paceintů, což je absolutně nejvíce za celou dobu epidemie. Z toho je více než 20 pacientů na JIP a ARO.
„Můžeme tak potvrdit, že oproti jarní či podzimní koronavirové vlně skutečně čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v mladším věku s těžším průběhem koronavirové infekce. Bohužel se jedná o mladší ročníky v rozmezí věku mezi 40 až 50 lety. Výjimkou nejsou ani třicátníci,“ doplňuje Sulek a dodává, že zdravotníci teď doufají v účinnost nového léku. „Dost si slibujeme od nového léku – bamlanivimabu od americké společnosti Eli Lilly, který jsme obdrželi v minulém týdnu a naše nemocnice se stala centrálním výdejním místem pro ostatní zdravotnická zařízení. Lék by měl potlačit lehké či středně těžké projevy nemoci COVID-19, které se ještě nerozvinou v těžkou formu spojenou se zápalem plic,“ upřesňuje.
Jihočeský Tábor hlásí velké zhoršení za poslední dva týdny
K aktuální situaci v nemocnici Tábor se vyjádřila primářka infekčního oddělení Jana Sysová. „V současné době hospitalizujeme 96 pacientů s covidem, z toho 11 na JIP a ARO. Situace se velmi zhoršila za poslední dva týdny, vzhledem k tomu, že již převažuje britská mutace,“ říká. Naopak poukazuje na to, že díky očkování se významně snížil počet nemocných zdravotníků. „Ovšem dochází nám všem síly jak po fyzické, tak i psychické stránce,“ dodává. Upozorňuje na to, že zatímco dříve převažovaly ročníky 1920–1940, nyní přibylo lidí narozených v roce 1970 a dál. „Výjimkou bohužel nejsou ani čtyřicátníci,“ říká. Nemocnice každý den přijímá přibližně 10 až 13 nových pacientů.
Brno: Situace se zhoršuje každým dnem
„Počty volných lůžek se každý den mění. Co se týká JIP, tak máme volných asi pět lůžek, na standardních máme 20–30 lůžek ještě rezervy, ale situace se mění také dle počtu personálu, který je schopen o pacienty pečovat. Je potřeba připomenout, že na covidová oddělení je potřeba až třikrát více personálu, než na běžná,“ vysvětluje tisková mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Na druhou stranu také v brněnské nemocnici kvitují proočkovnaost personálu. „Jsme přesvědčeni, že očkování zabírá, nemocnost zdravotnického personálu se snižuje, v domácí karanténě máme aktuálně kolem osmdesáti lidí. Ale očekáváme, že více zdravotních sester a lékařek zůstane doma z důvodu zavřených škol a školek,“ doplňuje.
Plzeň: Denně až 30 nových pacientů, nejmladšímu je 28 let
Situace se významně zhoršila také ve Fakultní nemocnici Plzeň. V posledních dnech výrazně narůstá počet hospitalizovaných pacientů. Denně přijímají až 30 nových nemocných k hospitalizaci. Z důvodu naplněných kapacit bylo v pátek 26. února převezeno deset pacientů do pražských nemocnic. Celkově je v plzeňské nemocnici hospitalizováno ke 2. březnu 281 covidových pacientů. Tisková mluvčí FN Brno Gabriela Levorová uvádí, že v nemocnici stále leží většina pacientů věku 65+, ale významně narostla i skupina mladších ročníků. „Nejmladšímu pacientovi je 28 let,“ upřesňuje.
Nové Město na Moravě: Mezi hospitalizovanými je více mužů
Na hraně kapacit lůžek intenzivní péče jsou i v Nemocnici Nové Město na Moravě. „Jsme téměř plní, ale zatím pacienty k hospitalizaci můžeme přijímat. U akutních lůžek na standardních odděleních kapacity také jsou. Stále máme kam sáhnout. K 1. březnu bylo hospitalizováno 60 pacientů – z toho čtyři na umělé plicní ventilaci, šest na jednotce intenzivní péče,“ upřesňuje tisková mluvčí Tamara Pecková Homolová. Podle ní je také důležité upozornit, že v intenzivní péči jsou v současné době hospitalizovaní i necovidoví pacienti, jejichž zdravotní stav vyžaduje taktéž intenzivní péči. Podle tiskové mluvčí se situace začíná opět zhoršovat, v porovnání s předchozími dvěma týdny je dnes hospitalizováno o deset pacientů více. „Denně přijímáme 7–10 pacientů, stále trvá, že je více pacientů hospitalizováno, než propouštěno. Dnes jsme například na akutní lůžko přijímali pacienta ročník narození 1988. Mezi hospitalizovanými mírně převládají 60. a 70. ročníky, převážně se jedná o muže,“ dodává.
Olomouc: Kraj hlídá zdravotníkům děti
Aktuální volná kapacita covidových oddělení činí ve Fakultní nemocnici Olomouc 18 procent lůžek. „Další jsme schopni reprofilizovat dle aktuálního vývoje,“ vysvětluje tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher. Dodává, že o očkování zatím projevila zájem zhruba polovina zdravotníků a ti všichni již dostali obě dávky vakcíny. „V době vrcholu epidemie v říjnu a listopadu jsme měli denně více než 200 zaměstnanců v izolaci, v současných dnech je to mezi 40 a 50 zaměstnanci. Vedení Olomouckého kraje zareagovalo velmi rychle a o víkendu nám nabídlo možnost hlídání dětí. Do tohoto okamžiku reagovalo více než 30 rodičů, kteří tuto službu využijí. I díky této dobré spolupráci s krajem neočekáváme nějaký zásadní nedostatek zdravotníků,“ dodává tiskový mluvčí.
Prachatice: Stoprocentní obsazenost ventilátorů
V Nemocnici Prachatice jsou obsazeny všechny ventilátory. Podle vedoucí úseku zdravotní péče Františka Stránského jsou volné pouze dva rezervní přenosné ventilátory. „Lékaři i nelékařský zdravotnický personál je psychicky i fyzicky téměř vyčerpán,“ upřesňuje a dodává, že je patrný nárůst mladších pacientů, ale stále převládají senioři 70+. „Přesvědčili jsme se o velké důležitosti očkování i u našich zaměstnanců. Nepřítomnost na pracovišti z důvodu karantény či přímo onemocnění COVID-19 je minimální. Jsme rádi, že i naši zaměstnanci mohou využít otevřenou školku v Prachaticích, předpokládáme stejnou situaci jako téměř před rokem, kdy na pracovištích z důvodu hlídání dětí chybělo jen několik osob nelékařského zdravotnického personálu,“ uzavírá.
Benešov: JIP plná, personálu ubývá kvůli zavřeným školám
Nemocnice v Benešově vyhlásila ve středu v osm ráno stav hromadného postižení osob. „Aktuálně je obsazenost intenzivních lůžek 100 procent. Covidových pacientů je celkem 78. Obsazenost ostatních covidových lůžek je nyní 95 procent, jsme připraveni kapacitu ještě o osm lůžek navýšit,“ uvádí tiskový mluvčí nemocnice Petr Ballek. Nemocnice je stále schopna poskytnout bez omezení akutní péči všem pacientům. Podle Balleka také ubývá zdravotního personálu z důvodu čerpání ošetřovného kvůli uzavřeným školám a školkám. Situace se za poslední dva týdny významně zhoršila, přibylo pacientů na standardních i intenzivních lůžkách. „Denně průměrně přijímáme přibližně 40 nových pacientů k hospitalizaci,“ doplňuje Ballek.
O hodinu později než v Benešově vyhlásila stejný stav také mladoboleslavská nemocnice. V mladoboleslavské i benešovské nemocnici jsou podle krajského radního pro zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) vytížená oddělení ARO a JIP. „V každém tom zařízení je jedno lůžko volné,“ uvedl radní. Co se týká počtu pacientů, nejhorší situace začíná být podle Pavlíka v Kolíně, kde je v posledních dnech výrazný nárůst počtu případů.
Během středy či čtvrtka lze totéž očekávat i v dalších středočeských zdravotnických zařízeních, upozornila hejtmanka Petra Pecková (STAN). Pavlík k tomu uvedl, že ve všech středočeských nemocnicích je nyní 730 pacientů s COVID-19 a kapacita se blíží vyčerpání. Na jednotkách intenzivní péče je volných devět lůžek pro covidové pacienty.
Ke středě 3. března bylo v evidenci 1 661 těžce nemocných covidových pacientů. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Trutnov a Dvůr Králové nad Labem: Mírný důvod k optimismu
Velmi vážná je nadále situace v nemocnici Trutnov, stejně tak Dvoře Králové nad Labem. PR manažerka Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová uvedla, že v obou nemocnicích je znát určité zlepšení. Enormní tlak, jaký naši zdravotníci zažívali v obou nemocnicích v předchozích týdnech, se zmírnil. Ačkoliv intenzivní lůžka v trutnovské nemocnici jsou stále téměř stoprocentně vytížena, na standardních lůžkách v trutnovské nemocnici již přibývá volných míst – například dnes 13 volných lůžek,“ popsala Chytilová situaci v úterý. Dodala, že nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem své kapacity musela v uplynulých týdnech navyšovat na hranici možností, aktuálně má stále téměř plno. „Avšak vzhledem k tomu, že na Trutnovsku klesá procento pozitivních PCR testů, máme naději, že by se situace mohla zlepšovat,“ upřesnila.
Zlepšení vnímá Lucie Chytilová především v tom, že do nemocnice každým dnem přichází méně pacientů. „Z důvodu COVID-19 se aktuálně jedná řádově o jednotky lidí denně, což je v porovnání se situací před čtyřmi či třemi týdny, kdy jsme přijímali v trutnovské nemocnici 1–20 lidí denně, výrazné zlepšení situace,“ dodává Chytilová.
V jičínské nemocnici zbývají poslední volná lůžka
Naopak situace v jičínské nemocnici se nelepší. Oblastní nemocnice Jičín v současnosti představuje nejvytíženější nemocnici v Královéhradeckém kraji. Ve středu dopoledne měla jen pět volných covidových lůžek. Na Jičínsku se epidemická situace stále nelepší, nákaza se tam šíří nejrychleji v kraji. „Z důvodu nedostatečné kapacity na standardních lůžkách bude dnes z jičínské nemocnice převezeno minimálně šest pacientů do nemocnic v kraji, a to do Trutnova, Náchoda a FN Hradec Králové,“ řekla ve středu mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Krajské nemocnice v Pardubicích kolabují
Doslova kolaps hlásí z Pardubic. Ve čtyřech z pěti krajských nemocnic ve středu došlo k vyčerpání lůžek intenzivní péče. Kraj tak vyhlásil stav hromadného postižení osob. Kapacity nemocnic na Pardubicku jsou nulové, nemocnice přetížené. Aktuálně leží v nemocnicích Pardubického kraje 502 pacientů s covidem, z toho 72 na JIP.
Pardubický kraj už před časem začal z nemocnic překládat pacienty, kteří nejsou ve velmi vážném stavu, do jím zřizovaných zdravotnických příspěvkových organizací, tedy do rehabilitačních a léčebných ústavů a léčeben dlouhodobě nemocných. Ve středu se v pardubické nemocnici otevřela další jednotka na neurologii, má 24 nových lůžek.