VIDEO: Papoušci jako zábavní společníci, kterým samota nesvědčí

Dostatek času, prostoru, vhodné krmivo, vybavení i veterinář specializovaný na exotické ptactvo – to všechno byste měli mít, pokud si chcete pořídit papouška. Na první pohled nenáročný mazlíček má své potřeby. Když mu je nebudete upírat, potěší nejen vaše oko, ale i srdce.

Každý druh papouška má úplně jiné nároky. A ty by měl každý potenciální majitel dobře znát ještě před tím, než si takového mazlíčka pořídí. Jedno však mají všechny druhy papoušků společné. „Papoušek je společenské zvíře a má žít v hejnu a v páru. Pokud si někdo pořídí jednoho samotného papouška, pak to znamená, že hejno a partnera bude nahrazovat on. Takže by s ním měl vlastně žít,“ vysvětluje Magdaléna Žohová ze Společnosti Laguna, která se stará o papoušky v nouzi. A myslí to doslovně. „Ráno s papouškem snídá, takže po tu dobu bude puštěný, pak může jít do práce, papoušek si bude hrát, ale když pak přijde odpoledne, musí se mu zase věnovat.“

Pokud takovým množstvím času nedisponujete, a přesto po papoušcích toužíte, řešením může být velká voliéra s několika ptáky. Pak ale nemůžete očekávat, že se s vámi budou mazlit – svou pozornost totiž budou věnovat jeden druhému. Taktéž zapomeňte na jednoho osamělého papouška v kleci, kde na vás bude čekat, dokud si neuděláte čas. „Já to považuji za týrání. Snad i víc, než kdybyste mu dávali málo jídla. Ten ptačí je společenský, chce mít volnost, chce se bavit,“ vysvětluje Žohová.

Ublíží samota i překrmování

To, že papoušek strádá, se nemusí projevit okamžitě. K projevům ze stresu a frustrace může dojít až po čase. „Třeba se začnou škubat, někteří začnou být agresivní nebo začnou křičet a potom se lidi diví a říkají: ‚On najednou z ničeho nic udělal tohle nebo tamto.‘ Pták, hlavně papoušek, je společenský tvor a měl by být ve společnosti čili v hejnu. A jestli je to hejno ptačí, nebo lidský, tak to už je na zvážení člověka, ale musí mu opravdu dát tu lásku i ty potřeby, které on vyžaduje,“ říká Žohová a zároveň upozorňuje na další častý problém, který může papouškovi způsobit vážný zdravotní problém – překrmování. Je proto důležité brát při krmení v potaz výdej energie papouška a zvolit potravu, která je pro jeho druh přirozená.

Pokud nastane u ptáčka problém, je potřeba vyhledat veterináře, který se zaměřuje na exotické ptactvo. Těch je ale velmi málo, proto je důležité si zjistit, kde a kdy takový veterinář ordinuje. A abyste k němu dojeli s pacientem včas, je nutné si ho více všímat. „Když už papoušek sedí na dně klece, špatně dýchá, zavírá oči a nereaguje, tak bývá většinou pozdě. Já říkám, že papoušek má jet k veterináři ve chvíli, kdy se špatně podívá. Jakmile je něco jinak, přestane být živý, upovídaný, přestane tolik jíst, má jiný trus, tak se tam něco děje a je dobré si nechat zkontrolovat krev nebo i ten trus,“ upozorňuje Magdaléna Žohová.

Na tohle zapomeňte

Společnost Laguna se stará jak o papoušky, o které se jejich majitelé už nedokázali postarat, tak o ty, kteří o majitele přišli vlivem osudu. Ve voliérách a velkých klecích tak najdete jak zdravé tak nemocné jedince. V reportáži můžete vidět kakadu nebo žaka s krunýřem okolo krku. K čemu taková pomůcka slouží? „Zabraňuje sebepoškozování buď po operaci, nebo v době zapeření. Ale rozhodně neslouží k tomu, že když se nám papoušek škube, dáme mu krunýř a problém je vyřešený. To je až ta poslední fáze, kdy jsme zjistili, kde je problém, proč se ten papoušek škube a je vyléčený, protože zapeřování je narůstání peříček všech dohromady a ono to svědí, není to příjemné a pták to většinou při té fázi zničí,“ líčí Žohová.

V klecích a voliérách v Laguně taktéž nenajdete kupovaná hladká bidýlka ani pestrobarevné hračky se zvonečky. Proč? Já tyhle umělé věci neuznávám, protože ten pták žije v lese, žije na stromech, jsou tam větve, jsou tam šišky, jsou tam bobule, není tam tyčka z umělé hmoty, opravdu tam nejsou strakaté barevné plastové mističky a nic víc. Hlavně, když mu dáte ta soustružená bidýlka, byť dřevěná, tak jsou to stejné rozměry a pták má potom otlaky – má pořád stejný tvar nožičky, dostává z toho i křeče. Kdežto každý klacek je na stromě stejně jiný, takže nařezat dříví, dát mu to tam, on z toho oloupe kůru a aspoň má co dělat. Papoušek potřebuje pracovat,“ popisuje Žohová a jako další možnosti zmiňuje šišky a větvičky.

Volný let

Papoušci jsou velmi učenliví. Čím chytřejší jsou, tím větší množství kousků a slovíček je můžete naučit. Počínaje andulkami, přes papoušky senegalské až po ary a kakadu. S učením slov budete úspěšní podle toho, jak je váš papoušek nadaný a kolik s ním trávíte času. Třeba v případě žaka může některý mluvit ve větách, jinému se ale do řeči chtít nebude. O zábavu je s nimi ale i bez zbytečných řečí rozhodně postaráno.

Pokud vaše volba padla na aru, můžete vyzkoušet i disciplínu s názvem „volný let“. Spočívá to v tom, že papouška můžete pustit na volno se proletět kdekoliv v přírodě a on se k vám poté vrátí. Aby se ale skutečně vrátil, je potřeba dlouho a poctivě trénovat. „Nejdřív se ten papoušek musí naučit správný přílet na ruku, musí se naučit vyletět do výšky výš, než je třeba skříň, aby se nelekl, že jste dole malincí, aby se nebál. Trénuje se to hlavně v zimě v různých sportovních halách a je dobré to dělat ve skupině s dalšími volnoletci. První let je pak vhodný ve skupině s papoušky, které zná a kde je jeden zkušený, který si je ohlídá, ale nenechá je zmizet někde v lese,“ dodává Žohová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.