VIDEO: Papoušci jako zábavní společníci, kterým samota nesvědčí

Dostatek času, prostoru, vhodné krmivo, vybavení i veterinář specializovaný na exotické ptactvo – to všechno byste měli mít, pokud si chcete pořídit papouška. Na první pohled nenáročný mazlíček má své potřeby. Když mu je nebudete upírat, potěší nejen vaše oko, ale i srdce.

Každý druh papouška má úplně jiné nároky. A ty by měl každý potenciální majitel dobře znát ještě před tím, než si takového mazlíčka pořídí. Jedno však mají všechny druhy papoušků společné. „Papoušek je společenské zvíře a má žít v hejnu a v páru. Pokud si někdo pořídí jednoho samotného papouška, pak to znamená, že hejno a partnera bude nahrazovat on. Takže by s ním měl vlastně žít,“ vysvětluje Magdaléna Žohová ze Společnosti Laguna, která se stará o papoušky v nouzi. A myslí to doslovně. „Ráno s papouškem snídá, takže po tu dobu bude puštěný, pak může jít do práce, papoušek si bude hrát, ale když pak přijde odpoledne, musí se mu zase věnovat.“

Pokud takovým množstvím času nedisponujete, a přesto po papoušcích toužíte, řešením může být velká voliéra s několika ptáky. Pak ale nemůžete očekávat, že se s vámi budou mazlit – svou pozornost totiž budou věnovat jeden druhému. Taktéž zapomeňte na jednoho osamělého papouška v kleci, kde na vás bude čekat, dokud si neuděláte čas. „Já to považuji za týrání. Snad i víc, než kdybyste mu dávali málo jídla. Ten ptačí je společenský, chce mít volnost, chce se bavit,“ vysvětluje Žohová.

Ublíží samota i překrmování

To, že papoušek strádá, se nemusí projevit okamžitě. K projevům ze stresu a frustrace může dojít až po čase. „Třeba se začnou škubat, někteří začnou být agresivní nebo začnou křičet a potom se lidi diví a říkají: ‚On najednou z ničeho nic udělal tohle nebo tamto.‘ Pták, hlavně papoušek, je společenský tvor a měl by být ve společnosti čili v hejnu. A jestli je to hejno ptačí, nebo lidský, tak to už je na zvážení člověka, ale musí mu opravdu dát tu lásku i ty potřeby, které on vyžaduje,“ říká Žohová a zároveň upozorňuje na další častý problém, který může papouškovi způsobit vážný zdravotní problém – překrmování. Je proto důležité brát při krmení v potaz výdej energie papouška a zvolit potravu, která je pro jeho druh přirozená.

Pokud nastane u ptáčka problém, je potřeba vyhledat veterináře, který se zaměřuje na exotické ptactvo. Těch je ale velmi málo, proto je důležité si zjistit, kde a kdy takový veterinář ordinuje. A abyste k němu dojeli s pacientem včas, je nutné si ho více všímat. „Když už papoušek sedí na dně klece, špatně dýchá, zavírá oči a nereaguje, tak bývá většinou pozdě. Já říkám, že papoušek má jet k veterináři ve chvíli, kdy se špatně podívá. Jakmile je něco jinak, přestane být živý, upovídaný, přestane tolik jíst, má jiný trus, tak se tam něco děje a je dobré si nechat zkontrolovat krev nebo i ten trus,“ upozorňuje Magdaléna Žohová.

Na tohle zapomeňte

Společnost Laguna se stará jak o papoušky, o které se jejich majitelé už nedokázali postarat, tak o ty, kteří o majitele přišli vlivem osudu. Ve voliérách a velkých klecích tak najdete jak zdravé tak nemocné jedince. V reportáži můžete vidět kakadu nebo žaka s krunýřem okolo krku. K čemu taková pomůcka slouží? „Zabraňuje sebepoškozování buď po operaci, nebo v době zapeření. Ale rozhodně neslouží k tomu, že když se nám papoušek škube, dáme mu krunýř a problém je vyřešený. To je až ta poslední fáze, kdy jsme zjistili, kde je problém, proč se ten papoušek škube a je vyléčený, protože zapeřování je narůstání peříček všech dohromady a ono to svědí, není to příjemné a pták to většinou při té fázi zničí,“ líčí Žohová.

V klecích a voliérách v Laguně taktéž nenajdete kupovaná hladká bidýlka ani pestrobarevné hračky se zvonečky. Proč? Já tyhle umělé věci neuznávám, protože ten pták žije v lese, žije na stromech, jsou tam větve, jsou tam šišky, jsou tam bobule, není tam tyčka z umělé hmoty, opravdu tam nejsou strakaté barevné plastové mističky a nic víc. Hlavně, když mu dáte ta soustružená bidýlka, byť dřevěná, tak jsou to stejné rozměry a pták má potom otlaky – má pořád stejný tvar nožičky, dostává z toho i křeče. Kdežto každý klacek je na stromě stejně jiný, takže nařezat dříví, dát mu to tam, on z toho oloupe kůru a aspoň má co dělat. Papoušek potřebuje pracovat,“ popisuje Žohová a jako další možnosti zmiňuje šišky a větvičky.

Volný let

Papoušci jsou velmi učenliví. Čím chytřejší jsou, tím větší množství kousků a slovíček je můžete naučit. Počínaje andulkami, přes papoušky senegalské až po ary a kakadu. S učením slov budete úspěšní podle toho, jak je váš papoušek nadaný a kolik s ním trávíte času. Třeba v případě žaka může některý mluvit ve větách, jinému se ale do řeči chtít nebude. O zábavu je s nimi ale i bez zbytečných řečí rozhodně postaráno.

Pokud vaše volba padla na aru, můžete vyzkoušet i disciplínu s názvem „volný let“. Spočívá to v tom, že papouška můžete pustit na volno se proletět kdekoliv v přírodě a on se k vám poté vrátí. Aby se ale skutečně vrátil, je potřeba dlouho a poctivě trénovat. „Nejdřív se ten papoušek musí naučit správný přílet na ruku, musí se naučit vyletět do výšky výš, než je třeba skříň, aby se nelekl, že jste dole malincí, aby se nebál. Trénuje se to hlavně v zimě v různých sportovních halách a je dobré to dělat ve skupině s dalšími volnoletci. První let je pak vhodný ve skupině s papoušky, které zná a kde je jeden zkušený, který si je ohlídá, ale nenechá je zmizet někde v lese,“ dodává Žohová.

Tagy: