reklama

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference: Vláda řešila návrat školáků i otevření obchodů

Ministři vnitra Jan Hamáček, průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček a zdravotnictví Jan Blatný
Zdroj: ČTK

Ministři Babišovy vlády po víkendu opět zasedli k jednání. Vyřešit musí především nákup testů pro děti do škol i to, zda do nich žáci a studenti vůbec vyrazí. Kabinet se dále bude zabývat plánem na testování ve firmách nebo prodloužení programu Antivirus i povinné nošení respirátorů v MHD či obchodech. Tiskovou konferenci po jednání můžete na CNN Prima NEWS sledovat živě.

reklama

Zřejmě nejdůležitějším úkolem je ale vyřešit zmatky kolem nákupu testovacích sad pro školáky. Ti nejstarší z nich, maturanti, se měli do škol začít vracet už 1. března. O tom, že se tak nejspíš nestane, ale minulý týden hovořil premiér Andrej Babiš.

Následně navíc přišel s tím, že chce zrušit tendr na testy pro školy. Jejich dodavatel byl vybrán meziresortní komisí pod vedením ministerstva vnitra, Babiš však následně zakázku i vítěznou firmu zpochybnil.

K tématu

Stát by podle něj měl testy koupit přímo od výrobce. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výběr hájí, konkurenční firmu podle něj komise vyřadila kvůli varování BIS i nestandardnímu nátlaku. Varuje, že pokud bude soutěž zrušena, do konce února se testy sehnat nepodaří, což by znemožnilo slibovaný návrat školáků. Zda a kdy se děti do škol vrátí, je tak stále ve hvězdách.

Dalším tématem na jednání vlády bude například prodloužení programu Antivirus. Řešit se bude i to, zda budou v MHD a v obchodech respirátory povinné, nebo stále jen důrazně doporučené.

Vláda by měla schválit i plán testování ve firmách, což je podle odborníků místo, kde se aktuálně vir nejvíce šíří. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navrhne, aby příspěvek státu byl hrazen snížením odvodů na zdravotní pojištění.

Kabinet se bude zabývat i rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru.

Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku. Rozhodnutí neznamená, že Ústavní soud otevřel maloobchod a vláda ho nesmí zakázat, zásah do práv jednotlivce ale musí racionálně vysvětlit.

Jan Blatný, Karel Havlíček a Jan Hamáček
Jan Blatný, Karel Havlíček a Jan Hamáček
Zdroj: ČTK

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec

Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec

Ihned mobilizujte všechny zbývající rezervy na všech odděleních, v lázních nebo hospicích, zítra bude pozdě, burcuje vládu poslanec T0P 09 Vlastimil Válek. Pokud se tak stane později, už to podle něj bude zbytečné. Reaguje tak na zprávy o vyčerpaných kapacitách některých nemocnic, jež hlásí, že už nemají možnost přidávat ani předělávat lůžka. Zdravotnictví narazilo na svůj strop. Ministr zdravotnictví Jan Blatný má takový plán vytvořit.

Česko dojednalo 19 míst pro pacienty s covidem v Německu. Nabídku má i ze Švýcarska
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
Pokud odmítnete test v práci, můžete dostat i výpověď, varují právníci
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Další články
reklama
reklama