V Královéhradeckém kraji opět zaútočili vlci, upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský na Twitteru. Podle něj ve městě Stárkov zabili dvě ovce a osm jich je zatím nezvěstných. Zdechovský zdůraznil, že vlci útočí blízko lidí. Na Broumovsku se během posledních týdnů odehrálo už několik vlčích útoků na ovčí stáda. Ztráty chovatelů tak jdou do statisíců až milionů ročně.
„Na Broumovsku ve městě Stárkov zaútočili vlci. Dvě ovce jsou zabité, osm nezvěstných, pravděpodobně roztrhaných po lese. K situaci zjišťuji další podrobnosti, podle dosavadních informací ale vlci skutečně zaútočili v blízkosti lidí,“ napsal Zdechovský na Twitter.
Na #Broumovsko ve městě Stárkov zautočili vlci. Dvě ovce jsou zabité, 8 nezvěstných, pravděpodobně roztrhaných po lese. K situaci zjišťuji další podrobnosti, podle dosavadních informací ale #vlk skutečně zautočili v blízkosti lidí.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) November 26, 2020
Obyvatele Broumovska na severovýchodě Čech trápí útoky vlků už delší dobu, neustále nacházejí roztrhané ovce. Stáda ale nemají jak efektivně ochránit. Navíc jsou vlci stále útočnější. Poslední podobný případ se stal před týdnem na zahradě u domu chovatelky ovcí. Chovatelé si stěžují na ztráty statisíců až milionů zvířat ročně.
Postřelená vlčice na silnici
Objevují se ovšem i případy nelegálního odstřelu těchto šelem. Například začátkem listopadu byla na silnici u Dubé na Českolipsku nalezena mrtvá vlčice, která měla podle rentgenových snímků a prvotního ohledání zbytky střely v oblasti hlavy a temene. Zda byly příčinou smrti zvířete, určí pitva provedená experty z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
Vlci na Broumovsku útočí už i v blízkosti domů. Podlezli plot a napadli ovce
Trvající útoky vlků trápí obyvatele Broumovského výběžku na severovýchodě Čech v Královéhradeckém kraji. Tamní chovatelé si s nimi nevědí rady. Neustále nacházejí roztrhané ovce, stáda ale nemají jak efektivně ochránit, strachují se, protože vlci jsou stále útočnější. Poslední zaznamenaný případ se stal na zahradě u domu chovatelky ovcí.
Podle mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se kvůli tomuto případu obrátí na policii, úmyslné usmrcení chráněného živočicha je totiž trestným činem. Navíc jde už o druhý zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v České republice. První prokazatelně zastřelené zvíře objevili loni v příkopu u Konětop na Mělnicku, pachatele nenašli.
Vlci mají v přírodě důležitou roli
„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků. Bohužel se ani v jednom případě policii nepodařilo viníka vypátrat. Doufám, že policie jej tentokrát skutečně odhalí,“ sdělil ředitel agentury František Pelc.
V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj se vlci vyskytují od roku 2014. Přítomnost velkých šelem může podle Pelce vzbuzovat nelibost u chovatelů hospodářských zvířat. Nepředpokládá ale, že právě oni po vlcích střílejí.
„Stát chovatelům případné škody hradí. Je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80 až 95 procent vlčích útoků,“ řekl Pelc a upozornil, že vlci plní v české přírodě důležitou roli. „Pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy,“ dodal.