MAPY: Američané volí také zákonodárce a guvernéry. Sledujte výsledky klíčových voleb

Kongres Spojených států (Senát a Sněmovna reprezentantů) sídlí v budově Kapitolu. V roce 2024 se volí celá Sněmovna a třetina Senátu

Volby v USA: Jaká jsou hlavní témata a jak je vnímají voliči?

Američané s hlavou státu zvolili 5. listopadu 2024 také zákonodárce do Sněmovny reprezentantů a do Senátu a rovněž guvernéry jedenácti států USA. Výsledky všech voleb s detaily v přehledných mapách můžete živě sledovat právě v tomto článku, který také stručně vysvětluje politický systém Spojených států amerických.

Volební superúterý ve Spojených státech změní politickou mapu nejen tím, že Američané zvolili nového prezidenta. Proběhly také volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu, tedy do obou komor Kongresu USA. Spolu s tím se v 11 státech uskutečnily rovněž volby guvernérů. Sledujte s námi průběžné výsledky.

Volby a politický systém Spojených států amerických

Zatímco výkonnou moc na federální úrovni ve svých rukou drží prezident s viceprezidentem a ministerstvy, zákonodárnou moc má Kongres, obdoba našeho parlamentu.

Kongres se dělí na Senát a Sněmovnu reprezentantů. Na rozdíl od jiných států nejde v USA o vztah horní a dolní komory. Obě si jsou totiž rovny, jedna nemůže přehlasovat druhou. Zákony musí schválit obě části Kongresu.

Prezident je volen na čtyři roky, senátoři na šest let a reprezentanti na dva roky. Všichni jsou voleni přímo. Klasický trojlístek doplňuje moc soudní.

ČTĚTE TAKÉ: Opovažte se v LA volit Trumpa. Exkluzivní reportáž přímo z americké volební místnosti

Obdobně je moc rozdělena v každém státě USA. V čele výkonné moci jednotlivých států stojí samostatně a přímo volený guvernér, zákonodárný sbor má i na státní úrovni až na Nebrasku dvě komory.

Volby do Sněmovny reprezentantů

  • Sněmovna má 435 členů s hlasovacím právem.
  • Šest členů je bez hlasovacího práva.
  • Volby všech reprezentantů se konají každé dva roky.
  • Složení před volbami: 220 republikánů, 212 demokratů, tři chybějící

Podobně jako naše Poslanecká sněmovna je i americká Sněmovna reprezentantů volena celá najednou. Kromě šesti členů bez hlasovacího práva, kteří zastupují Washington D.C., Guam, Americkou Samou, Americké Panenské ostrovy, Severní Mariany a Portoriko, v ní zasedá 435 plnoprávných zákonodárců.

Na rozdíl od našich poslanců jsou ti američtí voleni v jednomandátových volebních obvodech. Každý z nich se tedy musí postarat o své vítězství, nemůže se schovat na kandidátce s ostatními.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bitva o klíčové státy. Trump a Harrisová to mají před volbami o fous, hraje se o nerozhodnuté

Výsledky voleb do Sněmovny reprezentantů

Průběžné i konečné výsledky sněmovních voleb uvidíte v následující mapě. Nad mapou je celkový počet reprezentantů podle politické příslušnosti, který ukazuje sílu politických stran ve větší z obou komor Kongresu. V mapě se pro detail můžete prokliknout do jednotlivých volebních obvodů.

Volby do Senátu Spojených států amerických

  • Senát má 100 členů.
  • Viceprezident jako 101. člen hlasuje jen při rovnosti hlasů.
  • Volební období senátora je šest let.
  • Každé dva roky se volí zhruba třetina Senátu.
  • Složení před volbami: 51 demokratů (z toho čtyři nezávislí), 49 republikánů

Každý stát má dva senátory. Pravidelné volby se letos konají ve 33 senátních obvodech a v jednom dalším proběhnou doplňující volby. Demokraté před hlasováním drží spolu s nezávislými senátory nejtěsnější většinu, ale 5. listopadu budou spolu s nezávislými obhajovat hned 24 křesel, zatímco republikáni pouze 10.

Zajímavostí letošních senátních voleb je Kalifornie, kde proběhnou řádné i doplňovací volby do jednoho senátorského křesla najednou. Doplňovací volby určí senátora, který zastoupí zemřelou Dianne Feinsteinovou do 3. ledna. Řádné volby zároveň vyberou senátora, který bude vykonávat funkci od 3. ledna. V obou případech jsou hlavní kandidáti stejní.

Výsledky voleb do Senátu USA

Na následující mapě uvidíte výsledky senátních voleb ve Spojených státech. Kliknutím na jednotlivé státy se dostanete do detailu, kde najdete i výsledky v jednotlivých okrscích. Nad mapou je přehled aktuálního složení Senátu.

Guvernérské volby v USA

  • Spojené státy mají 50 guvernérů.
  • Guvernéři mají až na dvě výjimky čtyřleté volební období.
  • Aktuální stav: 27 republikánů, 23 demokratů
  • Projekce po volbách: 27 republikánů, 23 demokratů

Letos Američané zvolili svého guvernéra v 11 státech. Systém voleb guvernérů přitom podtrhuje pověstnou složitost amerických voleb. Guvernér je volen na čtyři roky, jen ve Vermontu a New Hampshire na roky dva. Kandidátem může být ve většině států člověk, kterému je alespoň 30 let, ovšem v některých je to 25 či 21 let a v Ohio dokonce 18 let. Naopak v Oklahomě mu musí být nejméně 31 let.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bojím se násilností po volbách, říká Čech z Washingtonu. O politice se lidé raději nebaví, tvrdí

V některých státech si kandidáta na viceguvernéra vybírá kandidát na guvernéra, jinde mají oddělené primárky. V obou případech pak kandidují společně obdobně jako v prezidentských volbách. Ovšem v 17 státech se viceguvernér volí zcela samostatně a ve dvou volí viceguvernéra Senát. V těchto 19 státech tedy může docházet k tomu, že guvernér bude z jiné strany než jeho zástupce.

Někteří guvernéři mohou jmenovat dočasného senátora, pokud se uprázdní místo dosavadního člena Senátu za jejich stát.

Výsledky voleb guvernérů

Průběžné výsledky guvernérských voleb uvidíte na mapě USA. Jsou zde vyznačeny státy, kterých se letos týkají. V mapě se můžete prokliknout do jednotlivých okrsků a sledovat i tyto dílčí výsledky. Podle všeho se počty demokratických a republikánských guvernérů po volbách nezmění.

Výsledky voleb prezidenta Spojených států

Letošním volbám amerického prezidenta a systému volby se věnujeme ve zvláštním článku. Na následující mapě vidíte průběžné výsledky v jednotlivých státech, přes které se můžete prokliknout do dílčích výsledků. Nad mapou je počitadlo volitelů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Vítězem voleb se stane kandidát, který získá alespoň 270 volitelů.

Proč sledovat americké volby

Výsledky amerických voleb mohou velmi výrazně ovlivnit ekonomickou i bezpečnostní situaci po celém světě. Harrisová a Trump se mimo jiné přou o přístup k válce na Ukrajině. Rozdílná řešení ruské agrese ovlivní i Českou republiku. Česka by se ekonomicky dotklo i uvalení cel na výrobky z Evropy. Americkou politiku ovšem nevytváří jen prezident, právě proto budou důležité i výsledky voleb do Kongresu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Český ráj v Texasu. V nenápadném městečku nosí moravské kroje, pečou kolache a volí Trumpa

Tagy:
politika volby vláda právo USA Donald Trump výsledky voleb Kongres Spojených států amerických Volby do Senátu Parlamentu České republiky Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Kamala Harrisová Senát Spojených států amerických zákonodárný orgán