reklama

Všichni Arméni bojují srdcem. Třetí příměří trvalo 45 minut, popsal Avetisjan

Podle Arména a majitele společnosti Marlenka Gevorga Avetisjana bylo v neděli vyhlášeno třetí příměří mezi Arménií a Ázerbájdžánem ve válce o Náhorní Karabach. Zatím nejdelší. Trvalo 45 minut. Jeho synovci prý válčí dobrovolně a jako všichni Arméni srdcem. V pořadu Interview ale Avetisjan mluvil i o své firmě Marlenka, kterou podle něj ani pandemie koronaviru nepoznamenala. Dokonce je oproti loňsku v plusu o jedenáct procent.

reklama

„V neděli bylo potřetí domluveno příměří a v pondělí ráno už potřetí Ázerbájdžán s Tureckem příměří porušily. Poprvé trvalo tři minuty, 18. října pět – šest minut a třetí příměří trvalo zhruba 45 minut,“ popsal Gevorg Avetisjan. Obě znepřátelené strany se totiž tento měsíc za ruského zprostředkování dohodly na dvou předchozích příměřích, která nedodržovaly.

K tématu

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí podle agentury AFP v pondělí ráno obvinilo arménské síly z ostřelování města Terter, ležícího severovýchodně od Karabachu, a okolních vsí. Ministerstvo obrany neuznávané karabašské republiky, ovládané arménskými separatisty, to popřelo, a naopak si stěžovalo, že nepřátelské dělostřelectvo střílelo na arménské pozice na různých úsecích fronty.

Nečekali válku v době pandemie

Podle Avetisjana ve válce stojí malá Arménie, která má tři miliony obyvatel, proti desetimilionovému Ázerbájdžánu, osmdesátimilionovému Turecku plus desítkám tisíc teroristů z Islámského státu. „Malá Arménie bojuje proti světovým teroristickým tandemům.“

V pořadu Interview uvedl, že Arméni válku čekali, protože Turecko s Ázerbájdžánem v posledních měsících hodně tvrdě komunikovaly s Arménií a vyhrožovaly. Válku ale nečekal v době koronaviru. „Arménská vláda říkala, že válka bude, ale ne teď s pandemií. Oni sami nezačnou, protože budou proti svým národům. A tak byli Arméni překvapení, když zrovna v nejhorší době začala,“ popsal Gevorg Avetisjan.

K tématu

Všichni synovci válčí

Na místě má příbuzné a všichni jeho synovci i syn jeho bratrance válčí. „Jeden z nich teď leží těžce zraněný v nemocnici, má poraněnou nohu a ruku. Všichni šli bojovat dobrovolně, nikdo nechce utéct nebo se schovat, naopak. Vláda je zatím brzdí, aby je mohla ozbrojit a vycvičit, aby byli trochu zkušení. Oni bojují srdcem,“ vysvětlil rodilý Armén.

Současný střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než 25 let. Úřady neuznávané karabašské republiky hlásí 974 zabitých vojáků a 37 civilistů. Ázerbájdžán své vojenské ztráty neuvádí, úřady ale tvrdí, že při ostřelování přišlo o život 65 civilistů a tři stovky jich utrpěly zranění. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina si boje vyžádaly již skoro 5 000 mrtvých.

Gevorg Avetisjan přišel do Česka v roce 1995, zhruba rok po válečném konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem, a tak napjatě pozoruje, jak se tam situace v současné době vyvíjí. „Od rána až dlouho do noci se dívám na televizi a hledám nové informace, tak teď žije každý Armén. Bereme to jako naši válku. Neexistuje Armén, který na ni nemyslí,“ vysvětlil.

K tématu

Koronavirus ani válka se na prodeji Marlenky nepodepsaly

Ve Frýdku Místku vybudoval firmu Marlenka, která ročně vyveze z Česka 2,5 milionů dortů a zaměstnává skoro 300 lidí. Momentálně má 51 zemí, kam dorty vyváží. Mezi nimi je i Arménie, kam začal prodávat loni v létě. „Jeden partner chtěl naše dorty vyvážet do Arménie, ale já jsem si říkal, že to je hloupost, že je každý peče doma. Je to náš národní koláč. Každý ho tam umí udělat a každý si myslí, že jeho je ten nejlepší. Říkal jsem, že bude krachovat,“ vyprávěl v pořadu Avetisjan.

„On říkal, ať se nebojím, že v Arménii o Marlence slyšeli, že je to brand České republiky. Arméni jsou patrioti. Jakmile něco jejich má někde jméno, tak oni jsou hrdí. Pokusili jsme se tam tedy vyvézt a vyšlo to zázračně. Od té doby tam pravidelně vyvážíme,“ dodal s tím, že válka v Arménii se na jeho byznysu zatím nepodepsala.

Stejně tak pandemie koronaviru nepoznamenala celkovou tržbu. „Zatím ze zahraničí pokles nemáme, naopak máme výdělek oproti loňskému roku o jedenáct procent vyšší, to je zajímavé,“ uvedl Gevorg Avetisjan s tím, že 95 procent ingrediencí na dorty kupuje v Česku a med má z Tater ze Slovenska.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Gevorgem Avetisjanem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: válka Interview Ázerbájdžán koronavirus pandemie koronaviru Arménie Náhorní Karabach Marlenka Gevorg Avetisjan

Další hlavní zprávy

USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl ve čtvrtek nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Vysočina

Policisté na Vysočině si posvítili na kamiony se dřevem. Jsou přetížené a ničí silnice

Policisté na Vysočině si posvítili na kamiony se dřevem. Jsou přetížené a ničí silnice

Řidiči kamionů se dřevem neunikli během středy masivním kontrolám na Vysočině. V patách jim byli policisté na motorkách, desítky hlídek i experti na silniční dopravu. Důvod? Situace na silnicích je prý alarmující, protože až polovina kladařů porušuje předpisy. Na policii denně volají i řidiči, kteří se v momentech, kdy jedou za kamionem s kulatinou, cítí v ohrožení.

Maďaři byli pár minut od senzace. Ze „skupiny smrti“ ale postupují všichni favorité
Vakcíny proti covidu budeme nejspíše i kombinovat, říká šéfka lékového ústavu
Recidivista, který se snažil polepšit. Co víme o českém „Floydovi“?
Testy na dovolené vám můžou zabránit v návratu domů. Co radí cestovní kanceláře?
Příznivec hnutí LGBT narušil maďarskou hymnu. S duhovou vlajkou vtrhnul na trávník
reklama
reklama
Hned vyšetřete smrt Roma v Teplicích, vyzývá Rada Evropy Česko. Zákrok vyvolává otázky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další tragédie na Univerzitě Karlově. Zemřel pedagog a bývalý sportovec Jan Mareš
Zákrok nebyl v pořádku. Pokud je někdo spoutaný, nemusíte na něm klečet, říká Uhlová
Další články
reklama
reklama