Výbuch pagerů v Libanonu
Cíl explodujících pagerů v Libanonu byl jasný – teroristické hnutí Hizballáh. Právě to dodnes ve velké míře používá zmíněná komunikační zařízení. Sabotéři tak šli na jistotu. Výbuchy, kterým podle dosavadních zpráv podlehlo nejméně devět lidí, přičemž několik tisíc dalších utrpělo zranění, mohou silně narušit komunikaci Hizballáhu a vystrašit jeho členy. Na druhou stranu však nelze vyloučit, že se teroristé budou snažit pomstít Izraeli, který z bravurně provedené sabotáže viní.
Členové Hizballáhu zažili v úterý nemilé překvapení. Teroristé působící zejména v Libanonu se stali obětí běžně spolehlivé, ale dnes už zastaralé techniky, kterou hojně využívají – pagerů. Archaické přístroje, které ve světě většinou už dávno nahradily mobilní telefony, Hizballáh ve velkém stále používá, neboť je považuje za spolehlivější co se pokrytí signálu týče. Ve středu navíc následovaly další exploze, když v rukou členů Hizballáhu měly explodovat vysílačky.
ČTĚTE TAKÉ: Alianci dochází trpělivost: NATO jedná o ruských dronech, mají se sestřelovat už nad Ukrajinou?
Podle dostupných informací byly pagery vyrobeny firmou BAC Consulting z maďarské Budapešti. Tvrdí to aspoň tchajwanská společnost Gold Apollo, jejíž jméno vybuchující přístroje nesly. S maďarskou firmou měla údajně podepsanou smlouvu o užití značky.
Útoky přes pagery? Podivné exploze zabíjejí v Libanonu, tisíce lidí utrpěly zranění
Exploze osobních komunikačních zařízení v úterý v Libanonu zabily devět lidí, dalších přibližně 2 750 je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu. Informovalo o tom libanonské ministerstvo zdravotnictví, které dříve uvádělo osm mrtvých, píše agentura AFP. Libanonské hnutí Hizballáh potvrdilo, že zemřeli dva jeho členové a jedno dítě. Podle íránské agentury Mehr byl zraněn i íránský velvyslanec v Bejrútu Modžtaba Amání. Libanonská vláda i Hizballáh přisuzují záležitost Izraeli. Ten událost nekomentoval. Podobné exploze byly zaznamenány i v Sýrii.
Oficiálně se k explozím stovek pagerů, které zabily nejméně 12 lidí a zhruba 3 000 jich zranily, nikdo nepřihlásil. Libanon i hnutí Hizballáh však ukazují na Izrael. Židovský stát s teroristy z Hizballáhu dlouhodobě bojuje. Stejné informace zaznívají i z USA.
Pokud za výbuchy stál skutečně Izrael, podle analýzy deníku The Guardian se mu podařilo narušit a ochromit komunikaci teroristického hnutí podporovaného Íránem. Hizballáh pagery využíval i kvůli bezpečnosti, neboť se jeho uživatelé mohli údajně vyhnout zaměření od izraelských dronů.
Izraelskou tajnou službu Mosad navíc bezpečnostní analytici obecně považují za mimořádně schopnou. Izraelská média v čele s deníkem The Jerusalem Post popsala, že právě tato tajná služba společně s rozvědkou izraelské armády stála za vydařenou sabotáží. Její agenti údajně měli do zásilky pagerů skrýt výbušninu, kterou bezpečnostní experti Hizballáhu nedokázali objevit.
Portál Axios uvádí, že Izraelci (ti se k útoku oficiálně nepřiznali) se měli k sabotážím odhodlat kvůli obavám, že by dřív mohl udeřit právě Hizballáh. Exploze tak měly mít preventivní či odrazující charakter.
Zmiňovaný The Guardian ovšem zmiňuje i druhou stránku věci. Sabotérům se sice nejspíš podařilo narušit komunikaci uvnitř teroristického uskupení, ale zároveň členy organizace rozzuřilo. Hizballáh by tak mohl například přistoupit k odvetnému útoku na izraelské osady v blízkosti hranic.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izrael a Hamás se na příměří nedohodly. Palestinci vypálili raketu, u Tel Avivu zněly sirény