Petice za výchovný ústav
Žďár nad Sázavou v současnosti řeší ožehavý problém. Výchovný ústav pro chlapce, jediný v celém kraji, a navíc s 30letou tradicí, má brzy skončit. Oprava zanedbaného objektu by totiž vyšla na desítky milionů korun. Verdikt ministerstva školství kritizují pedagogové, zaměstnanci i úřady. Peticí dávají najevo, že zavření ústavu rodinného typu bude velká chyba.
„Od první třídy jsem trpěl silnějšími depresemi. Byl jsem uzavřené dítě, chránil jsem mladšího bráchu, takže jsem byl spíš ten špatnější z nás dvou,“ popsal televizi CNN Prima NEWS dvacetiletý Filip. Život se s ním zrovna nemazlil. Prošel si dětským domovem, pěstounskou péčí a skončil ve výchovném ústavu ve Žďáře nad Sázavou.
Devastující vliv covidu v domovech seniorů. Rozestupy často nic neřeší, zjistili vědci
Pokud jde o vnitřní prostory, pravidlo sociálního distancovaní o vzdálenosti šesti stop (1,83 metru) se v souvislosti s jedním z rizik šíření koronaviru míjí účinkem. Tvrdí to v nové studii, o které informovali web CNN experti z Massachusettského technologického institutu (MIT).
„Chovali se ke mně, jako kdybych byl v jejich rodině. Když jsem měl problém, automaticky ho se mnou začali řešit,“ doplnil mladík. Filip už se těší do práce v restauraci, za pár dní si balí kufry. Další už ale možná takovou šanci mít nebudou.
Oprava za 36 milionů korun
Ani bývalí klienti a zaměstnanci se nedokážou smířit s tím, že by tu po tak dlouhé době zařízení přestalo fungovat. Zvláště, když jde o peníze. Objekt ústavu totiž vyžaduje zásadní investice, což by však s ohledem na kapacitu zařízení nebylo efektivní.
Tanec a hudba jako terapie. Africký dětský domov vrací sirotkům úsměvy a baví publikum
Úsměvy od ucha k uchu doprovází každý jejich pohyb. Dětský domov Musaka Kids Africana v Ugandě pomáhá sirotkům, kteří si prožili smutné okamžiky, navracet radost do jejich mladých životů. „Skrz hudbu, tanec a lásku k Ugandě mají děti blíž k sobě i ke světu. Vidí vlastní potenciál,“ píše domov na svých webových stránkách.
Oprava by stála 36 milionů korun. Zařízení pro chlapce od 15 do 18 let tak má pomalu přejít do jakéhosi utlumovacího režimu, aby klienti už jen dochodili školy a ukončili pobyt. „Myslím, že kdyby se mělo zrušit, bude to pro náš region velmi velká ztráta,“ uvedl jeden z místních úředníků.
Miroslav Skalník v něm pracoval jako vychovatel bezmála tři roky a rozhodnutí resortu nechápe. „Opravdu jsme se snažili udělat maximum pro to, aby kluci nějakým způsobem dokončili své střední vzdělání, nejčastěji výučákem. Pomáhali jsme jim, když dělali autoškolu,“ sdělil Skalník.
V poslední době navíc podle odborníků stále přibývá dětí s poruchami chování a je problém pro ně najít vhodné místo. Ministerstvo školství i přes vlnu kritiky stojí za tím, že kapacity výchovných ústavů jsou v rámci republiky dostatečné.
Výchovný ústav Zdroj: CNN Prima NEWS