Součástí krvavé bitvy o Bachmut jsou velmi intenzivní až vyčerpávající boje na blízkou vzdálenost, což od bojovníků vyžaduje stoprocentní soustředění a často i nové kreativní přístupy. Například ukrajinská 3. útočná brigáda začala využívat dálkově ovládaná bezpilotní pozemní vozítka. Zbraň, která v mnoha ohledech připomíná spíš dětskou hračku, je vybavená výbušninou. A jak ukazují zveřejněné záběry, dokáže okupantům pořádně zatopit.
Ukrajinská 3. útočná brigáda o víkendu zveřejnila další díl dokumentární kroniky o brutálních bojích s ruskými okupanty u doněckého Bachmutu. Neúnavná snaha Rusů postoupit na území centrálního Donbasu i za cenu obrovských ztrát nutí Ukrajince k vymýšlení nejrůznějších bojových manévrů.
Zrovna 3. brigáda, která vznikla minulý rok z řad bojovníků pluku Azov, ve svém nejnovějším videu ukázala, že se experimentovat opravdu nebojí. Využívá například malé bezpilotní vozítko na čtyřech kolech, které vojáci ovládají skrze speciální ovladač.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry z bojů: Ukrajinské sebevražedné drony drtí ruské tanky. Nalétávají přímo do nepřítele
Princip této čtyřkolky vyzbrojené výbušninou lze přirovnat k sebevražedným dronům s tím rozdílem, že nepracuje ve vzduchu, ale operuje pozemně. Na zveřejněných záběrech je vidět, že operátor dostal vozítko připomínající dětskou hračku do bezprostřední blízkosti od ruského tanku, poté výbušninu odpálil. Následovala mohutná exploze, přičemž Ukrajinci schovaní v zákopech neskrývali upřímné nadšení.
Válka na Ukrajině
Video z útoku zveřejnil i proruský kanál „Zprávy milice Novorossiya Z.O.V.“ na Telegramu. „Nepřítel začíná používat kolečková kamikadze vozidla. Ta mohou být nebezpečná pro obrněné vozy i personál,“ konstatoval.
3. brigáda je nasazená v intenzivních bojích u Bachmutu dlouhodobě. „Všichni chtěli bojovat tady, protože věděli, že u Bachmutu jsou ti největší zmetci – vagnerovci. Můj bratr během bitvy o Bachmut zemřel, chtěl jsem ho pomstít,“ řekl jeden z ukrajinských velitelů 3. brigády, který se jmenuje Datsik.
Obrovské ruské ztráty u Bachmutu
„Žijeme v podmínkách intenzivní války. Kdybychom na východní frontu vyrazili o týden později, možná bychom nepřítele potkali už u Kramatorsku,“ sdělil další velitel se jménem Slip. „Nevím, co okupanty k útokům dál motivuje. Jsou to stoprocentně sebevražední atentátníci,“ dodal Datsik.
Stanice CNN před časem uvedla, že podle některých odhadů je poměr ztrát v bojích o Bachmut až 7:1 v neprospěch Ruska. Takto obrovské ztráty na ruské straně mohou podle některých analytiků vytvořit podmínky pro rozsáhlou vzpouru ruských sil.
I přes značné ztráty se okupantům během zimy přece jen podařilo dosáhnout v okolí Bachmutu určitých územních zisků. Podle expertů by ale i případné obsazení tohoto města ruskou armádou bylo pro Kreml spíše symbolickým vítězstvím než opravdovým strategickým úspěchem. Ukrajinci navíc na území centrálního Donbasu vybudovali hustou a hlubokou obrannou síť.