360° - 16.12. v 21:30
Výpověď bez udání důvodu je asociální a v evropském prostoru nevídaná. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Miloše Nového (TOP 09) ale firmy potřebují volnost, aby lépe mohly reagovat na potřeby trhu práce.
Přestože ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) veřejnost ujistil, že výpověď bez udání důvodu není součástí předložené novely zákoníku práce, odbory jsou neklidné. Jejich důvody k obavám sdílí také Okamura. „Problém je, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně říká, že ODS ji tam ještě chce v rámci projednávání přidat. SPD je proti tomu, protože to vyvolá velkou nejistotu mezi zaměstnanci,“ řekl Okamura.
ČTĚTE TAKÉ: Do důchodu v 67 letech? Na této hranici se nezastavíme. Zbytečné drama, tvrdí Rusnok
Podle Nového se ale jedná o komplexní problém, který je potřeba opatrně řešit. „Musíme vážit dvě věci. Na jedné straně máme potřebu chránit pracující, ale na té druhé je potřeba flexibilního trhu práce. Ukazuje se, že právě tento zkostnatělý trh je jedním z úzkých hrdel české ekonomiky, který brzdí náš ekonomický růst. Výpověď bez udání důvodu by umožnila firmám pružně reagovat na potřeby měnícího se trhu práce,“ řekl Nový.
Případná výpověď bez udání důvodu by se podle něj měla týkat pouze soukromé sféry. „Ve veřejném sektoru musí být zaměstnanci chráněni, protože například neschopní ředitelé škol by chtěli likvidovat svoji konkurenci. V soukromých firmách je to ale něco jiného. Tam jsou zaměstnanci chráněni svým výkonem, protože majitel nebude nikdy vyhazovat schopné zaměstnance,“ řekl Nový.
Okamura ale považuje výpověď bez udání důvodu za asociální. „Říkáte flexibilita, ale jak může být flexibilní člověk se zdravotním postižením nebo žena po mateřské dovolené? Na trhu práce musí být nějaká rovnováha mezi zájmy zaměstnance a zaměstnavatele. Je to opravdu asociální a v evropském prostoru nevídané,“ odmítl danou myšlenku předseda SPD.
Poslanec Nový následně zdůraznil, že výpověď bez udání důvodu zatím není součástí novely zákoníku práce. „Nyní uvidíme, jakým směrem se povede debata v Poslanecké sněmovně. Nemohu ale vyloučit, že se tam ještě nedostane,“ uzavřel Nový.
Zpružnit trh práce a umožnit zaměstnavatelům výpovědi bez udání důvodu doporučila kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) Národní ekonomická rada vlády (NERV), a to v rozumné lhůtě a s odstupným závislým na výši odpracovaných let. Kriticky se k tomuto návrhu staví opozice, uvítali by ho však někteří členové vlády i ekonomové. Celkem NERV vydal soubor 37 doporučení pro zlepšení ekonomické situace v Česku.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Potravináři chtějí zákaz prodeje pod cenou. Biti budou samoživitelé a důchodci, tvrdí obchody