Předseda Senátu Miloš Vystrčil zaslal dopis Ústřední vojenské nemocnici a jejímu řediteli Miroslavu Zavoralovi. Chce vědět, jestli je prezident Miloš Zeman schopen výkonu funkce. Co se prezidentské kanceláře týče, není podle Vystrčila Zeman v dobrých rukou. Hrad Senátu na dotaz o Zemanově stavu dosud neodpověděl.
„Dnes jsem odeslal na ředitele ÚVN dopis, ve kterém se jeho jako lékaře i samotné nemocnice táži, jak to s panem prezidentem je z hlediska jeho způsobilosti vykonávat úřad. Očekávám, že odpoví dříve než Kancelář prezidenta republiky (KPR),“ poznamenal Vystrčil na tiskové konferenci.
Nevolení aktéři drží Česko v hrsti. Nevíme, zda nerozhodují za Zemana, míní právník
Veřejnost ani ústavní činitelé nemají v současnosti dostatek informací o stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho schopnosti projevit svobodně svou vůli a přijímat rozhodnutí. Podle ústavního právníka Davida Kosaře by měli politici tlačit na prezidentovo okolí, aby informovalo transparentněji. Stejně tak Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) doporučuje, aby přehodnotila svůj zdrženlivý přístup.
Zároveň uvedl, že Hrad na stejnou žádost z pondělka dosud neodpověděl. Proto se rozhodl otázat se Zemanova lékaře. S ohledem na spolupracovníky není podle Vystrčila prezident v dobrých rukou. Vyjádření prezidentské kanceláře podle něj nepůsobí důvěryhodně a její pracovníci činí kroky, s nimiž by Zeman ne vždy souhlasil.
Vystrčil zároveň zopakoval, že k tomu, aby probíhala jednání vlády a následně se sešla Sněmovna na ustavující schůzi, není potřeba žádný čin prezidenta. „Minimálně do 8. listopadu není žádný krok nutný,“ sdělil. Právě na 8. listopadu je svoláno zasedání nové Sněmovny.
Vědět, jak na tom prezident je, může být ale podle senátorů důležité kvůli případnému jednání o přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele po dobu, kdy bude Zeman indisponován. Vystrčil tak hovořil o možné aktivaci článku 66 Ústavy, který mluví o zbavení pravomocí v případě, že prezident nemůže z nějakého důvodu vykonávat svou funkci. Podle šéfa Senátu jde v článku hlavně o ochranu prezidenta jakožto instituce i osoby.
„Je to stejné, jako když někdo dočasně dlouhodobě onemocní. Dochází k tomu, že za něj někdo dělá jeho práci. V případě článku 66 je to premiér a předseda Poslanecké sněmovny. Když je nemocný, nemusí pracovat a má klid na to, aby se mohl léčit a vrátit se nazpátek do své funkce a vykonávat znovu svůj úřad,“ uvedl Vystrčil.
Ovčáček: Neskutečná faleš
Na to rychle zareagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Neskutečná faleš! Prý jim jde o ,ochranu pana prezidenta‘. Jde jim jen o to pana prezidenta zbavit možnosti rozhodovat, jeho zdraví je vůbec nezajímá. A k tomu, aby pana prezidenta zcela izolovali, potřebují odstranit z jeho blízkosti každého, kdo je usvědčí ze lži,“ napsal na Twitteru.
Na Hrad se snáší kritika od neděle, kdy byl Zeman hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Prezidentův mluvčí nejdříve o jeho zdravotním stavu neposkytoval informace, později uvedl, že Zemanovi nic nebrání ve výkonu funkce. Některá vyjádření ale vyvolala vlnu nevole, například to, že měl prezident na JIP k obědu meruňkové buchty.
Další kritické hlasy se ozvaly po čtvrteční návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Zemana v nemocnici. ÚVN uvedla, že Vondráček přišel bez vědomí ošetřujícího lékaře, a distancovala se od Vondráčkova vyjádření o Zemanově zdravotním stavu.