Vědci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) věnují mimořádnou pozornost novému poddruhu mutace omikron, který se řadí pod třídu SARS-CoV-2. Subvarianta s označením JN.1 se v porovnání s ostatními šíří závratnou rychlostí. Světoví experti přesto uklidňují, že epidemiologické riziko je nízké, a zdůrazňují, že dostatečnou ochranu nabízí současná nabídka vakcín. O zprávě mezinárodního sdružení lékařů informoval web BBC.
Nezvykle se šířící poddruh již zaznamenaly státy napříč celou planetou, zejména pak v Indii, Číně, Velké Británii a ve Spojených státech. Odborníci z WHO i přes uklidňování veřejnosti upozorňují, že covid spolu s dalšími viry může během zimního období nabrat na síle, připomíná web BBC.
ČTĚTE TAKÉ: Smejkal varoval před nakažlivější mutací covidu, vyzval i k očkování. Imunologové jsou proti
Na severní polokouli jsou rovněž na vzestupu i další respirační viry, mezi nimi zvláště chřipka, respirační syncyciální virus či dětský zápal plic. Varianta omikron je již delší dobu hlavní mutací covidu. WHO bedlivě sleduje všechny její subvarianty, ovšem dosud nepovažuje žádnou z nich za epidemiologicky nebezpečnou.
Poddruh JN.1 v současnosti dominuje mezi variantami v USA. Podle dat amerického Centra pro kontrolu a prevence nemocí tvoří okolo 15 až 29 procent zaznamenaných infekcí. Ve Spojeném království představuje sedm procent všech pozitivních testů, uvádí tamní Agentura pro zdravotní bezpečnost.
JN.1 jakožto podvarianta omikronu se vyznačuje především tím, že má jednu mutaci ve svém spike proteinu. Ten určuje míru infekčnosti buněk. Právě tato skutečnost může vést k tomu, že se organismus snadněji nakazí a s virovým onemocněním bude déle bojovat.
„Předpokládáme, že tato subavarianta může způsobit další nárůst počtu covidových onemocnění, a to uprostřed sezóny jiných virových a bakteriálních infekcí, jež nabírají zvláště během zimy na obrátkách,“ zhodnotila možná rizika WHO. „Stále zjišťujeme, zda JN.1 dokáže nějakou cestou obejít imunitu, která vzniká očkováním,“ dodala lékařská organizace a v souvislosti s tím připomněla i základní prevenci:
- V přeplněných a nevětraných prostorech zvolit ochranu dýchacích cest
- Při kašlání či kýchání si zakrýt ústa či nos
- Pravidelně si mýt ruce
- V případě, že spadáte do rizikové skupiny, se informujte o vakcínách proti covidu a chřipce
- Jestliže se cítíte nemocní a slabí, zůstaňte doma
- Pokud pozorujete symptomy, udělejte si test
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Do boje proti covidu vstupuje nová zbraň, vyráběla se i v ČR. Ochrání před explozí nákazy?