reklama

Začalo to pletacím strojem v garáži, popisuje počátky firmy na ponožky její zakladatel

Česko bylo po listopadu 1989 zaplavováno nekvalitním textilem ze zahraniční – zejména z asijské provenience. Značka QZ – Zaručená kvalita vznikla na podporu domácích textilních výrobců, kteří chtěli zahraniční konkurenci málo kvalitního oblečení čelit. „Chtěli jsme toto zboží od českého odlišit,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Ladislava Zaklová, výkonná ředitelka spolku Sotex Ginetex CZ, jenž je správcem zmíněné značky. „Zákazníky jsme museli dlouho přesvědčovat, aby nekoukal jen na cenu,“ doplnil Vladislav Moravec, majitel společnosti Moravec kvalitní ponožky.

reklama

Značka QZ – Zaručená kvalita má za sebou již 20 let existence na českém trhu. Spolek Sotex Ginetex CZ, který je jejím správcem, ji uděluje firmám z odvětví textilního průmyslu. Cílem značky je informovat spotřebitele o výjimečných kvalitách takto označených výrobků. Jejich testování se provádí v nezávislé zkušební laboratoři.

Tato značka, která je součástí programu Česká kvalita spadajícího pod Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, vznikla jako podpora odpovědných podnikatelů a obchodníků. „Impulzem vzniku značky byl rostoucí dovoz méně kvalitního zboží a měla za cíl toto zboží odlišit od českého kvalitního,“ vysvětlila Ladislava Zaklová, výkonná ředitelka spolku Sotex Ginetex CZ.

Značku mohou získat také šetrné prádelny

V současné době se značkou QZ – Zaručená kvalita může na českém trhu chlubit 26 firem. Spotřebitel ji nalezne například na oblečení, lůžkovinách či dalších textilních výrobcích. „Snažíme se zapojit také služby, takže značkou se honosí také některé prádelny, které prádlo perou kvalitně a neničí je,“ dodala Zaklová.

Jednou z firem, které značku QZ – Zaručená kvalita drží, je společnost Moravec kvalitní ponožky, která se zaměřuje na výrobu ponožek pro širokou paletu příležitostí. A to od ponožek pro každodenní použití přes společenské až po ponožky sportovní. „Značka nám velmi pomáhá, zákazník má díky ní informaci, že materiály, které používáme, jsou zdravotně nezávadné nebo že tam jsou použité materiály, které tam skutečně mají být,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Vladislav Moravec, majitel a jednatel společnosti Moravec kvalitní ponožky.

Obchod s textilem a výroba v garáži

Podle Ladislavy Zaklové je důležité, že textilní výrobky svou značku kvality mají. Přestože se může zdát, že trh je jasně rozdělen na segment, kde se prodávají výrobky věhlasných brandů, a na ty ostatní. „QZ – Zaručená kvalita říká, že ten výrobek je podrobený nějaké analýze a ta je podložena tím, že výrobek má splňovat nějaké normy, jež se k němu váží,“ vysvětlila. Podle ní tedy takzvaně značkové zboží nemusí splňovat parametry, které spolek Sotex Ginetex CZ pro udělení značky vyžaduje.

A to byl také důvod, proč Vladislav Moravec začal před čtvrtstoletím ponožky vyrábět. „Začínali jsme tak, že jsme měli obchod s textilem. Ponožky jsme nejprve nakupovali a prodávali a dobře se nám prodávaly ty kvalitní. Pořídili jsme tedy pletací stroj a s ním jsme v garáži začali ponožky sami vyrábět,“ popsal Moravec počátky svého „ponožkového byznysu“. Ty prý nebyly úplně jednoduché, zákazníky bylo třeba přesvědčit, aby při nákupu nehleděli jen na cenu. „Teď vidím, že ta mravenčí práce stála za to,“ dodal Vladislav Moravec.

Tagy:
textil ponožky Česká kvalita Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR značka kvality textilní průmysl Českou kvalitu nenahradíš Ladislava Zaklová Vladislav Moravec QZ - Zaručená kvalita

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama