Zákaz Wimbledonu? Nelogické a diskriminační rozhodnutí, zuří ruská tenisová hvězda

Organizátoři Wimbledonu přistoupili kvůli válce na Ukrajině k ráznému kroku: zakázali účast ruským a běloruským hráčům. Proti tomu se však silně ohrazuje například ruská tenisová hvězda Andrej Rublev. Rozhodnutí označil za „zcela nelogické a naprosto diskriminační“.

Zákaz účasti ruských a běloruských hráčů na Wimbledonu pobouřil i Běloruskou tenisovou federaci (BTF). Ta uvedla, že vyhledá právní poradenství ohledně rozhodnutí, které „pouze podněcuje nenávist a nesnášenlivost na základě národnosti“, píše CNN.

Rublev po čtvrteční výhře nad českým teniskou Jiřím Lehečkou, kterou si zajistil postup do čtvrtfinále Serbia Open v Bělehradě, na tiskové konferenci oznámil, že se spolu s dalšími hráči snaží komunikovat s organizátory Wimbledonu a najít řešení.

„Abych byl upřímný, důvody, které uvádějí, nemají žádný smysl, neexistuje žádná logika toho, co navrhují. To, co se teď děje, je naprostá diskriminace,“ nechal se slyšet. Sám vyjádřil svůj nesouhlas s válkou, a to jen pár dní po začátku invaze, když na kameru napsal „Žádnou válku, prosím“. Dodal, že hráči organizátorům navrhli, aby tenistům nechali možnost volby, zda hrát, nebo ne.

I Rusové jsou dobří lidé

„Pokud bude existovat prohlášení, které bychom měli podepsat, a navíc věnovat všechny vyhrané peníze na humanitární pomoc rodinám a dětem, které trpí, tak si myslím, že se bude jednat o krok, který alespoň něco udělá,“ pokračoval s tím, že anglická vláda tím alespoň ukáže, že „skutečně stojí o mír a chce pomoci“.

Své prohlášení před novináři uzavřel s tím, že chce soutěžit. „Nejsme tu proto, abychom se bavili o politice. Nemám o ní ani páru. Jsem ale Rus, narodil jsem se v Rusku a celý život tam žiji. Chci jen ukázat, že jsme dobří lidé,“ dodal. Rozhodnutí All-England Lawn Tennis Clubu (AETLC) zakázat účast na Wimbledonu ruským a běloruským hráčům se týká několika vysoce postavených tenistů.

Kromě Rubleva, který je na 8. místě žebříčku mužské dvouhry, mají v současné době zákaz startovat také jeho krajané Daniil Medveděv (2. na žebříčku), Karen Chačanov (26.) a Aslan Karacjev (30.). Na straně žen se to týká Bělorusky Aryny Sabalenkové (4.) a Victorie Azarenkové (18.), stejně jako Rusek Anastasie Pavljučenkovové (15.), Darji Kasatkinové (26.) a Veroniky Kudermetovové (29.).

AELTC své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že se jedná o prostředek k „omezení globálního vlivu Ruska co nejsilnějšími prostředky“ po invazi Moskvy na Ukrajinu. Pokud se do června okolnosti změní, je připravena „odpovídajícím způsobem reagovat“ a účast ruských a běloruských hráčů zřejmě opět povolit.

Tagy:
válka Bělehrad tenis Wimbledon diskriminace rozhodnutí sport Rusko Viktoria Azarenková hráči Daniil Medveděv Andrej Rubljov Anastasija Pavljučenkovová Rusové ruská invaze na Ukrajinu Serbia Open