Miloš Zapletal patří v českém šoubyznysu k významným osobnostem. V osmdesátých letech byl manažerem zpěvačky Marie Rottrové nebo skupiny Olympic. Stál u zrodu novodobé Miss Československo, později Miss ČR. Po revoluci s Michaelem Kocábem založil agenturu, která zastupovala například Lucii Bílou, Hanu Hegerovou, Bolka Polívku nebo Martu Kubišovou. Úspěšný producent a manažer je v důchodu už více než 15 let. Jak je spokojen s výší své penze?
Pane Zapletale, navzdory vašim aktivitám vám za sedm a půl roku bude 90 let. Jak své stáří prožíváte? Jste spokojen se svým důchodem, pomáhá vám?
S důchodem jsem spokojen, ale přesto by mi samotný asi nestačil. Něco jsem si našetřil. I ve vyšším stáří jsem navíc poměrně aktivní, tudíž si „přivydělávám“. Před časem jsem například napsal knížku, v níž je řada rozhovorů s aktivními lidmi, kteří ve stáří nečekají na smrt, ale pořád něco dělají, což jim naopak život prodlužuje. Navíc jim to pomáhá i finančně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Když herečka Uršula Kluková odešla do penze, brala 9 tisíc. Pracovat musí i ve svých 83 letech. Nic jiného mi nezbývá, říká
Herec Vydra o své penzi: Smutný pohled. Pracoval jsem od 18, představoval bych si něco jiného
Osmašedesátiletý herec Václav Vydra je v důchodu třetím rokem, stále je však velmi pracovně aktivní. Nic jiného mu ani nezbývá. Jak pro CNN Prima NEWS přiznal, z výše své penze by nevyžil.
Nespokojenost se ozývá i z řad umělců v seniorském věku. Někteří herci a zpěváci tvrdí, že musí stále pracovat, neboť by jim penze na živobytí nestačila. Znamená to, že jsou umělci v Česku neadekvátně placeni, když si během života nedokázali na stáří něco našetřit?
Myslím si, že to bylo daleko horší za socialismu. Tehdy byly neuvěřitelně malé umělecké honoráře, z nichž si na stáří prakticky nebylo možné ušetřit. Tehdy si přivydělávat bylo velmi obtížné. Nyní si většina umělců dokáže poměrně slušně vydělat. Většinou ale jen ti dobří, kvalitnější a aktivnější. Zdá se, že například herec v oblastním divadle má malý plat a prakticky nemá žádné možnosti si přivydělat. Ale i odtud se rekrutují mnozí úspěšní, tudíž vlastně kvalitní, umělci. Ale nejde jen o umělce. Podobně jsou na tom i lékaři, učitelé a další, téměř všechny profese.
Někteří kvůli tomu stávkují...
Stávkování asi není cesta. V poslední době už stávkuje kdekdo. Stávkující i rebelové zapomínají na to, že zatímco dřívější vláda doslova rozdávala peníze a tak trochu si tím kupovala voliče, tak současná vláda se snaží naopak šetřit, neboť si uvědomuje, že zadlužení nejen současné generace, ale především příštích generací, je nezodpovědné a nebezpečné. Navíc jsme zapomněli na socialismus, kde byl tento problém podobný, pouze se o něm veřejně nemluvilo, natož aby se stávkovalo.
Jan Rosák je už 17 let pracujícím důchodcem. Vyměřená penze by mu na život nestačila
Moderátor Jan Rosák, který 24. srpna oslavil 77. narozeniny, je v důchodu už sedmnáct let, stále je však pracovně aktivní. Jak přiznal, pokud by měl vyžít pouze ze své penze, musel by se hodně uskromnit.
Rovněž si mnoho lidí neuvědomuje, že za pětatřicet let kapitalismu, přestože je to hodně dlouho, zkrátka není možné dohnat životní úroveň, tedy i odměňování za práci, vyspělých západních zemí. Přesto se vlastně máme báječně!
Mnozí lidé si to ale nemyslí, mají existenční starosti, přežívají z měsíce na měsíc...
Není tu vysoká nezaměstnanost, máme absolutní svobodu, můžeme cestovat kdykoli kamkoli do zahraničí. Máme vlastně i slušnou životní úroveň, přestože by mohla být lepší. Je u nás relativně bezpečno. A není tu válka, byť nás současné mezinárodní problémy docela straší. Podívejme se ale bez ohledu na válku třeba na Ukrajinu, do Ruska, na Blízký i Dálný východ, do Afriky, anebo i do střední a jižní Ameriky. V mnoha z těchto zemí je životní úroveň velké části obyvatel doslova na hranici smrti.
Výše důchodů je katastrofa. Fotbalové legendy nemají na léky, rozčílil se Antonín Panenka
Fotbalová legenda Antonín Panenka, který svým dloubákem z penaltového rozstřelu v roce 1976 zajistil národu titul mistrů Evropy, slaví 75. narozeniny. Pro CNN Prima NEWS promluvil nejen o tom, jak je prožije, ale i o nedůstojném stáří některých bývalých spoluhráčů z národního týmu. Jak uvedl, penzi mají tak nízkou, že jim nepokryje náklady ani na nezbytné léky.
Myslíte si tedy, že žijeme v blahobytu?
To asi ne, ale drtivá většina lidí si u nás žije slušně. Záleží to také na jejich aktivitě, na pracovitosti a snaze si vydělat peníze, aby se měli co nejlépe. Nelíbí se mi například, že řada „nezaměstnaných“ zneužívá sociální podporu státu. Buď si zkrátka práci nehledají nebo pracují „načerno“. Mám s tím osobní zkušenost. Vlastnil jsem farmu pro rodiny s dětmi. Měli jsme 18 zaměstnanců. S dvěma jsme se museli rozejít, protože požadovali takzvaně „peníze na ruku“, neboť byli oficiálně nezaměstnaní a dostávali podporu od státu.
Na závěr ještě k důchodům u nás. Jsou tedy většinou dostačující?
Myslím si sice, že ne, ale hlavní důvody a možnosti jsem pojmenoval výše. Víc si toho neuvědomuji, ale myslím, že u nás nežije buď nikdo, nebo jen maličko lidí na hranici opravdové chudoby. Buďme šťastni, že se máme relativně dobře.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaroslav Suchánek, televizní legenda a otec herce Michala Suchánka. Zůstal jsem úplně sám, prožívám nejblbější část života