Zelenského v Kongresu vítal ohlušující potlesk. Prezident přednesl emotivní projev

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s Joem Bidenem v Bílém domě zamířil také do budovy amerického Kongresu. Zákonodárcům poděkoval za neúnavnou podporu, kterou Spojené státy Ukrajině během ruské invaze poskytují. Američtí politici uvítali Zelenského za velmi dlouhého a bouřlivého potlesku ve stoje. Velký aplaus se během emotivní řeči ukrajinské hlavy státu opakoval hned několikrát.

„Děkuji všem senátorům a kongresmanům z Demokratické i Republikánské strany, kteří nás podporují. Stejně tak děkuji každému americkému občanovi. I díky vám, Američanům, Ukrajina nepadla a stále stojí. Porazíme Rusko na bojišti, nemáme strach. Vyhrajeme, protože jsme jednotní. Ukrajina, Spojené státy a celý svobodný svět,“ řekl Zelenskyj během svého projevu.

Americká finanční pomoc Ukrajině podle něj není charitou, nýbrž investicí do globální bezpečnosti a demokracie. „Nevedeme boj jenom o život Ukrajinců, ale i o životy dalších lidí, jejichž národy by Rusko mohlo napadnout. Tento boj nemůže nikdo ignorovat, i když ho třeba od konfliktu odděluje oceán,“ doplnil ukrajinský prezident.

Americkým politikům, stejně jako Bidenovi v Bílém domě, Zelenskyj několikrát poděkoval za neúnavnou a masovou podporu. „Ukrajinský a americký národ je spojený. Bojujeme za stejné hodnoty – za svobodu, demokracii a nezávislost,“ uvedl Zelenskyj.

Během své řeči zároveň neskrýval extrémně složitou situaci, které Ukrajina již od února čelí: „Máme dělostřelectvo? Ano, děkujeme. Máme ho dostatek? Upřímně, nemáme. Rusko může ukončit invazi okamžitě, vy zase můžete svou podporou urychlit naše vítězství. Vaše pomoc je pro nás nesmírně důležitá. Nikdy po vás nebudu chtít, aby vaši vojáci bojovali za nás na naší půdě. Vaše tanky a letadla umíme perfektně ovládat sami.“ Hlášky tohoto typu američtí politici vítali s úsměvem.

Zelenskyj rovněž připomněl dlouhotrvající krvavé boje u doněckého Bachmutu, který nedávno sám navštívil. Bitvu u tohoto města přirovnal k bitvě v Ardenách, kterou sváděli Američané mezi roky 1944 až 1945 s nacistickým Německem. Obě bitvy mají společné minimálně to, že probíhaly přes vánoční svátky.

V souvislosti s tím Zelenskyj připomněl, že miliony Ukrajinců si během Štědrého dne budou svítit jen svíčkami. „Nikoliv kvůli romantice, ale kvůli ruskému bombardování naší kritické infrastruktury. Budeme slavit Vánoce i bez elektřiny. Světlo naděje zůstává v našich duších. Miliony Ukrajinců si přejí pouze vítězství ve válce s Ruskem,“ dodal Zelenskyj.

Kongresu věnoval ukrajinskou vlajku popsanou vzkazy lidí z Bachmutu. Sám dostal na oplátku americkou vlajku, která v den jeho příjezdu visela nad Kapitolem. Zpravodaj BBC Anthony Zurcher označil Zelenského projev za pokorný a vděčný, ale zejména sebevědomý. Poukázal na vývoj jeho rétoriky od obav na začátku války k přesvědčení, že Američané stojí na straně budoucího vítěze války.

Biden: Nezůstanete sami, nikdy jste nebyli sami

Že USA v podpoře Ukrajiny vytrvá, dal jasně najevo během svého středečního projevu už prezident Joe Biden. Ten kromě jiného formálně potvrdil již avizované poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1,85 miliardy dolarů (42 miliard korun). Nový balíček pomoci zahrnuje i systém protivzdušné obrany Patriot.

Zelenskému pak Biden vzkázal následující: „Nezůstanete sami, nikdy jste nebyli sami. Americký lid stojí po vašem boku a půjde s vámi i do roku 2023.“

Zelenského cesta do USA je jeho první zahraniční návštěvou od doby, kdy ruští okupanti vtrhli na Ukrajinu. Obrovský podíl na tom, že se Ukrajina obzvlášť v únorových a březnových dnech agrese dokázala úspěšně ubránit, měl kromě vojáků bezpochyby právě Zelenskyj.

Do té doby podceňovaný ukrajinský prezident bezprostředně po vypuknutí invaze začal řídit obranu Kyjeva. Stal se charismatickým lídrem, který svému lidu dodal potřebnou odvahu. Když pak v prvních dnech bojů americká vláda ukrajinské hlavě státu nabízela urychlenou evakuaci ze země, Zelenskyj měl stroze odpovědět: „Boj začíná. Potřebuji munici, ne odvoz.“

Tagy:
válka Ukrajina Kongres Joe Biden projev Volodymyr Zelenskyj USA Rusko Kongres Spojených států amerických