Žhavě chumelilo, museli jsme proříznout bazén. Hasiči o zásahu, který je málem stál život

Boj s požárem v obci Mezná

Do boje s požárem dorazily posily

Do boje s požárem dorazily posily. V Českém Švýcarsku už zápolí s plameny 755 hasičů, s profesionály je nasazeno i 420 těch dobrovolných. Rozhodně ale nevozí pouze vodu pro své kolegy, většina z nich byla zapojena do těch nejtěžších zásahů.

Tatrovka dobrovolných hasičů z obce Kytlice byla společně s muži v tvrdé akci 84 hodin. Pak si na chvilku odpočinula, doplnila zásoby a je připravená opět se zapojit do hašení.

Tenhle tým lidí si zažil peklo. „Hasili jsme Hřensko, pak nás převeleli na Meznou, tam to bylo děsný. Odtamtud jsme museli utéct,“ popsal strojník od kytlických „dobráků“ Jan Fidler s tím, že měl v tu chvíli samozřejmě strach.

„Já jsem strojník, kluci to měli horší. Ale když jsem dopravoval vodu do cisterny, která dávala vodu všem, zažil jsem ten vítr, jiskry létaly, pálily oči,“ doplnil Fidler.

Dobrovolní hasiči z obce Kytlice natáčeli záběry až do doby, než se rozšířily plameny z údolí. Pak už točit nešlo. „Jako by všechno zmizelo, utichlo, klid před bouří, jak se říká. Za chvíli přišel obrovský vítr, a když si vybavíte, jak vypadá, když chumelí, tak hustě chumelilo, ale žhavý. Pak přišel oheň, velký žár,“ přiblížil velitel družstva dobrovolných hasičů Petr Sýba.

Museli proříznout bazén

Hasiči z Kytlic se podíleli už přímo na evakuaci stovky lidí z Mezné. Na plameny pak v obranných pozicích čekali asi tři hodiny a málem je to stálo život. „Evakuovali lidi, což bylo psychicky náročné, protože někteří, hlavně starší, nechtěli odejít. Před námi dvacetimetrové plameny,“ vyprávěl Sýba.

„Nějakým způsobem jsme se to snažili korigovat, ale v jednu chvíli se už nestíhala dodávat voda. Poslední, co jsme udělali, bylo, že jsme u baráku prořízli pětikubíkový bazén, abychom si nechali nějakou ústupovou cestu,“ doplnil velitel dobrovolných hasičů z Kytlic.

Od vypuknutí požáru tihle hrdinové moc nenaspali. Pokaždé, když se vrátili na stanici, pracovali na své stařičké cisterně z roku 1987 a doplňovali zásoby. Ti, co nepracovali, spali na zemi nebo v autě. A i když za zásah nic nedostávají a museli si vzít dovolenou z práce, právě teď čekají na rozkaz a chtějí se opět zapojit do záchrany Českého Švýcarska. A to bez nároku na jakýkoliv honorář.

Tagy:
požár hasiči bazén zásah Hřensko Národní park České Švýcarsko sbor dobrovolných hasičů Kytlice