reklama

Žhavé zboží: Některá auta ráda samovzněcují. Našli jsme ohnivé premianty

Různé svolávací akce na opravy automobilů bývají na denním pořádku. Pokud se ale týkají rizika požáru vozidla, měli byste zbystřit. Některým modelům taková negativní reklama v minulosti tak pošramotila pověst, že je jejich výrobci raději dobrovolně stáhli z prodeje.

reklama

Některé modely se s kolísající kvalitou výroby potýkají dlouhodobě, ale jejich pověsti to zásadně neubližuje. Zpravidla jde totiž o drobnosti, které jsou sice otravné už jen nutností navštívit servis, jinak ale žádné nebezpeční neznamenají.

Jiné je to ale s rizikem požáru. V těchto případech obvykle reálně hrozí zničení celého auta, požár navíc ohrožuje i životy posádky, případně okolí vozidla. Proto jsou informace o požárech aut sledovány poměrně citlivě. Stačí vyjmenovat pár příkladů, kdy po nehodách vzplanula Tesla. Můžeme zmínit i aktuální kauzu spojenou s elektrickými modely Hyundai převážně mimo Evropu, která bude stát automobilku téměř miliardu dolarů. Na automobily, u kterých se samovznícení objevuje častěji, se podíval server hotcars.com. U všech je evidován větší počet požárů s různými příčinami – od špatných palivových systémů až po zkraty baterie.

K tématu

6. Hyundai Tucson

Hyundai Tucson
Hyundai Tucson
Zdroj: Hyundai

Automobilka Hyundai si v posledních letech vybudovala renomé výrobce kvalitních aut s dostupnou cenou. Chybám se však nevyhnula. Tucson musel například kvůli riziku požáru podstoupit opakovaně velké svolávací akce. Problémy se týkaly hlavně (ale nejen) modelů pro USA , konkrétně z let 2016 až 2018 a dalších z let 2019 až 2021. Jde o vozy, u nichž může nastat porucha antiblokovacího brzdového systému, čímž vznikne zkrat. Ten může způsobit požár i u stojícího auta. Kvůli tomuto problému muselo do servisů přes 650 000 vozů Hyundai modelových ročníků 2016 až 2021.

K tématu

5. Kia Stinger

Kia Stinger
Kia Stinger
Zdroj: KIA

Stinger měl stejný problém jako Tucson, využíval totiž stejného externího dodavatele dílů používaných při výrobě ABS. Společnost Kia dokonce majitele stingerů v USA varovala, aby svá vozidla parkovali venku a na místech, kde nehrozí další šíření požáru. „ABS svolávačka“ se nakonec týkala více než 2,5 milionu aut, obě korejské značky k ní přistoupily velmi zodpovědně.

4. Lamborghini Aventador

Lamborghini Aventador
Lamborghini Aventador
Zdroj: Lamborghini

Existuje několik virálních videí, která ukazují, jak Aventador krásně hoří, přičemž plameny se šíří ze zadní části vozu. Samotné Lamborghini uznalo, že došlo k chybě, a v roce 2017 tento model stáhlo z trhu. Za zdroj problému byl nakonec označen palivový systém, ale objevují se názory, že souvislost nebyla stoprocentně prokázána. I po jeho opravě se totiž sporadicky objevily další požáry, což významně ovlivnilo image tohoto famózního supersportu.

3. Hyundai Kona

Hyundai Kona Electric
Hyundai Kona Electric
Zdroj: Hyundai

Hyundai má podle hotcars.com s rizikem vznícení problém také u modelu Kona EV, naštěstí hlavně mimo Evropu. Vypadá to, že problémem budou vadné články v bateriích od LG Chem. Korejská automobilka na celou situaci zareagovala tak, že do servisů svolává přibližně 82 tisíc elektromobilů, u kterých mění vadné baterie. A to rozhodně není levný špás. Odhaduje se, že Hyundai tato svolávačka (včetně předešlé softwarové aktualizace) bude stát téměř miliardu dolarů. Evropy se tato monstrózní servisní akce týká jen okrajově, protože zde koncern využil baterie od jiného výrobce.

2. Ferrari 458 Italia

Ferrari 458 Italia
Ferrari 458 Italia
Zdroj: Ferrari

Také Ferrari je značkou, u které se problémy s kvalitou čas od času vyskytnou. Když tedy začaly kolovat zprávy o tom, že se Ferrari 458 tajemně vznítilo (a nebylo jediné), moc zákazníků to ani nepřekvapilo. Problémem nakonec bylo pouhé nevhodné lepidlo použité v podbězích zadních kol. Ty těsně sousedí s motorovým prostorem, a tak se v některých případech příliš zahřály a vzplanuly. Ferrari problém opravilo a příčinu skutečně diagnostikovalo správně, protože další F 458 už nehořelo.

1. Fisker Karma

Fisker Karma
Fisker Karma
Zdroj: Ferrari

Vůbec nejzápalnějším autem z nedávné doby (celkově historicky vede Ford Pinto) je zkrachovalý dánský projekt Fisker Karma. Už v první sérii v roce 2012 se objevilo několik případů jeho vznícení. V té době byly elektromobily stále vzácné a mnoho kupujících odradila série jejich žhavých nehod. Nakonec to vzdala i samotná společnost.

Tagy: Ferrari požár auta Kia Hyundai Fisker

Další hlavní zprávy

USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatele společnosti McAfee nalezli mrtvého ve vězení. Měl být vydán do USA

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl ve čtvrtek nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Policisté na Vysočině si posvítili na kamiony se dřevem. Jsou přetížené a ničí silnice
Maďaři byli pár minut od senzace. Ze „skupiny smrti“ ale postupují všichni favorité
Vakcíny proti covidu budeme nejspíše i kombinovat, říká šéfka lékového ústavu
Recidivista, který se snažil polepšit. Co víme o českém „Floydovi“?
Testy na dovolené vám můžou zabránit v návratu domů. Co radí cestovní kanceláře?
reklama
reklama
Hned vyšetřete smrt Roma v Teplicích, vyzývá Rada Evropy Česko. Zákrok vyvolává otázky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další tragédie na Univerzitě Karlově. Zemřel pedagog a bývalý sportovec Jan Mareš
Zákrok nebyl v pořádku. Pokud je někdo spoutaný, nemusíte na něm klečet, říká Uhlová
Další články
reklama
reklama