reklama

Žhavé zboží: Některá auta ráda samovzněcují. Našli jsme ohnivé premianty

Různé svolávací akce na opravy automobilů bývají na denním pořádku. Pokud se ale týkají rizika požáru vozidla, měli byste zbystřit. Některým modelům taková negativní reklama v minulosti tak pošramotila pověst, že je jejich výrobci raději dobrovolně stáhli z prodeje.

reklama

Některé modely se s kolísající kvalitou výroby potýkají dlouhodobě, ale jejich pověsti to zásadně neubližuje. Zpravidla jde totiž o drobnosti, které jsou sice otravné už jen nutností navštívit servis, jinak ale žádné nebezpeční neznamenají.

Jiné je to ale s rizikem požáru. V těchto případech obvykle reálně hrozí zničení celého auta, požár navíc ohrožuje i životy posádky, případně okolí vozidla. Proto jsou informace o požárech aut sledovány poměrně citlivě. Stačí vyjmenovat pár příkladů, kdy po nehodách vzplanula Tesla. Můžeme zmínit i aktuální kauzu spojenou s elektrickými modely Hyundai převážně mimo Evropu, která bude stát automobilku téměř miliardu dolarů. Na automobily, u kterých se samovznícení objevuje častěji, se podíval server hotcars.com. U všech je evidován větší počet požárů s různými příčinami – od špatných palivových systémů až po zkraty baterie.

6. Hyundai Tucson

Automobilka Hyundai si v posledních letech vybudovala renomé výrobce kvalitních aut s dostupnou cenou. Chybám se však nevyhnula. Tucson musel například kvůli riziku požáru podstoupit opakovaně velké svolávací akce. Problémy se týkaly hlavně (ale nejen) modelů pro USA , konkrétně z let 2016 až 2018 a dalších z let 2019 až 2021. Jde o vozy, u nichž může nastat porucha antiblokovacího brzdového systému, čímž vznikne zkrat. Ten může způsobit požár i u stojícího auta. Kvůli tomuto problému muselo do servisů přes 650 000 vozů Hyundai modelových ročníků 2016 až 2021.

5. Kia Stinger

Stinger měl stejný problém jako Tucson, využíval totiž stejného externího dodavatele dílů používaných při výrobě ABS. Společnost Kia dokonce majitele stingerů v USA varovala, aby svá vozidla parkovali venku a na místech, kde nehrozí další šíření požáru. „ABS svolávačka“ se nakonec týkala více než 2,5 milionu aut, obě korejské značky k ní přistoupily velmi zodpovědně.

4. Lamborghini Aventador

Existuje několik virálních videí, která ukazují, jak Aventador krásně hoří, přičemž plameny se šíří ze zadní části vozu. Samotné Lamborghini uznalo, že došlo k chybě, a v roce 2017 tento model stáhlo z trhu. Za zdroj problému byl nakonec označen palivový systém, ale objevují se názory, že souvislost nebyla stoprocentně prokázána. I po jeho opravě se totiž sporadicky objevily další požáry, což významně ovlivnilo image tohoto famózního supersportu.

3. Hyundai Kona

Hyundai má podle hotcars.com s rizikem vznícení problém také u modelu Kona EV, naštěstí hlavně mimo Evropu. Vypadá to, že problémem budou vadné články v bateriích od LG Chem. Korejská automobilka na celou situaci zareagovala tak, že do servisů svolává přibližně 82 tisíc elektromobilů, u kterých mění vadné baterie. A to rozhodně není levný špás. Odhaduje se, že Hyundai tato svolávačka (včetně předešlé softwarové aktualizace) bude stát téměř miliardu dolarů. Evropy se tato monstrózní servisní akce týká jen okrajově, protože zde koncern využil baterie od jiného výrobce.

2. Ferrari 458 Italia

Také Ferrari je značkou, u které se problémy s kvalitou čas od času vyskytnou. Když tedy začaly kolovat zprávy o tom, že se Ferrari 458 tajemně vznítilo (a nebylo jediné), moc zákazníků to ani nepřekvapilo. Problémem nakonec bylo pouhé nevhodné lepidlo použité v podbězích zadních kol. Ty těsně sousedí s motorovým prostorem, a tak se v některých případech příliš zahřály a vzplanuly. Ferrari problém opravilo a příčinu skutečně diagnostikovalo správně, protože další F 458 už nehořelo.

1. Fisker Karma

Vůbec nejzápalnějším autem z nedávné doby (celkově historicky vede Ford Pinto) je zkrachovalý dánský projekt Fisker Karma. Už v první sérii v roce 2012 se objevilo několik případů jeho vznícení. V té době byly elektromobily stále vzácné a mnoho kupujících odradila série jejich žhavých nehod. Nakonec to vzdala i samotná společnost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident
Zahraničí

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

Na protestu proti opatřením u Berlína zemřel známý hudebník. Demonstranti viní policii

Na demonstraci proti karanténním opatřením v braniborském Wandlitzu nedaleko Berlína zemřel jeden z účastníků. Podle dostupných informací mělo jít o známého hudebníka. Incident se stal v pondělí, do médií se ale dostal až nyní. Část demonstrantů připsala odpovědnost za úmrtí policii, ta to ale odmítá a uvádí, že muž zkolaboval. Příčinu úmrtí určí nařízená pitva.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama