CNN Prima News školné

školné

Výpis příspěvků ke štítku „školné“

O českých Oxfordech si můžeme nechat zdát, říkají experti. Navrhují školné a další reformy

České univerzity se vytrácí ze žebříčků nejlepších vysokých škol světa, zatímco srovnatelné státy jako Rakousko či Portugalsko jsou na tom výrazně lépe. O reformách se zatím pouze mluví. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto navrhuje řadu změn včetně zavedení školného či reformy struktur škol. Podle dalších expertů je potřeba, aby se zvýšila náročnost škol a učilo na nich podstatně více expertů.

Ulevit chudým, zdanit majetek, školné i legalizace konopí. Vláda má na stole třaskavý balík

Konsolidačním balíčkem to nekončí. Poradci kabinetu Petra Fialy z Národní ekonomické rady vlády (NERV) dali dohromady 37 prorůstových opatření, na něž je třeba se zaměřit, aby Česko mělo stabilní ekonomiku. Redakce CNN Prima NEWS má interní pracovní materiál, jímž se bude zabývat vláda, k dispozici. Co jsou nejzajímavější návrhy, které v případě přijetí ovlivní život každého z nás?

Exkluzivně: 37 opatření, kterými vláda může nastartovat ekonomiku. Dotknou se všech

Poté, co vláda loni prosadila konsolidační balíček, jí na stůl míří další zásadní dokument od poradní skupiny NERV. Redakce CNN Prima NEWS se podařilo materiál získat, a vy tak exkluzivně můžete nahlédnout do zákulisí vlády a podrobně se seznámit s cestou, kterou se kabinet vydá. Jedná se o 37 opatření, která mají za cíl zajistit dlouhodobě udržitelný ekonomický růst a stabilitu v oblastech vzdělávání, trhu práce, investic, bydlení a státní správy.

Školné by zvýšilo kvalitu českých univerzit, tvrdí ekonomové. Bek popsal plány ministerstva

Pokud by česká politická reprezentace zavedla nějakou formu placeného vzdělávání na vysokých školách, akademickému prostředí by to podle ekonomů prospělo. Zároveň by prý paradoxně mohlo dojít k narovnání sociálních nerovností ve společnosti. Jako rektor mírné školné v minulosti podporoval i současný ministr školství Mikuláš Bek (STAN), v rozhovoru pro CNN Prima NEWS však uvedl, že pod jeho vedením resort nic takového připravovat nebude.

Nerudová ke kauze s „rychlotituly“: Je to snaha najít špínu tam, kde není. Svědomí mám čisté

Hledá se špína tam, kde není. Mám čisté svědomí, brání se prezidentská kandidátka Danuše Nerudové nařčení z vytváření „rychlotitulů“ na Mendelově univerzitě, kde několik let působila jako rektorka. Ačkoliv sama uznala, že někteří zahraniční studenti „vystudovali rychleji a s menším úsilím, než bylo obvyklé“, podle svých slov nepochybila a řešila problémy okamžitě, jak se o nich dozvěděla. Rovněž se omluvila médiím za to, že hned neodpovídala na dotazy novinářů. „Jednalo se o jednorázovou situaci,“ zdůvodnila v rozsáhlém příspěvku, proč otálela s reakcemi.

Doplatky za školné chtějí bezdůvodně, rozčilují se rodiče. Škola z Hradce se brání

Spor soukromé střední školy Sion v Hradci Králové s rodiči se vyhrocuje. Škola požaduje doplatky na školném údajně bez řádného odůvodnění. Šesti studentkám dokonce kvůli tomu přerušila studium a rodiče jedné z nich kontrovali stížností na ministerstvo školství. Škola, která se tím dostala do hledáčku inspekce i policie, teď hrozí studentce odejmutím slevy na školném v případě, že její otec podání nestáhne a veřejně se neomluví.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.