Novou šéfkou Ústřední zpravodajské služby Spojených států (CIA) je Gina Haspelová. Stala se tak vůbec první ženou, která kdy dosáhla na tento post. Nástupkyně Mika Pompea ale není bez chybičky. Za sebou má totiž nechvalnou minulost- Haspelová se měla podílet na mučení vězňů ve věznicích v Thajsku. A měla to být právě ona, kdo poté rozhodl o zničení nahrávek, které dokumentují průběh výslechů. Informace přinesla zahraniční média.
Jednašedesátiletá Haspelová není v CIA žádným nováčkem. Pro zpravodajskou službu pracuje už od roku 1985. V roce 2002 to byla právě ona, kdo vedl tajnou věznici v Thajsku, kterou CIA zřídila jako nástroj boje proti terorismu. Podle BBC se o některé výslechy vězňů CIA nechtěla dělit s FBI, což by hrozilo při převozu na kubánské Guantánamo.
Podle senátní zprávy měla CIA využívat při výsleších brutální metody a mučení. Mezi takové metody patřilo například upírání spánku nebo waterborarding neboli simulované topení. Výslechů se měla účastnit i Haspelová.
Ještě na konci téhož roku, tedy na podzim 2002, se tajná služba rozhodla thajskou věznici zavřít, jelikož se informace o zvláštních praktikách dostaly na veřejnost.
O tři roky později, v roce 2005 to byla právě Haspelová, která nařídila, aby některé videonahrávky z thajské věznice byly zničeny.
Už loni vyvolalo vlnu nevole zvolení Haspelové zástupkyní ředitele CIA u řady senátorů. A nyní tato žena převezme řízení celé zpravodajské služby po Miku Pompovi. Ten považuje Haspelovou za příkladnou zpravodajskou důstojnici.
Zvolení Giny Haspelové do funkce šéfky CIA navrhnul prezident Donald Trump, tento návrh ale ještě musí schválit Senát Spojených států.