České kempy zažívají své znovuzrození. Podle aktuální zprávy Českého statistického úřadu narostla jejich návštěvnost oproti loňsku o téměř 15 %. Dalším cestovatelským trendem je pak v ČR velký nárůst počtu návštěv z Ukrajiny.
Již druhým rokem přibývá návštěvníků v českých kempech, drtivou většinu z nich tvoří tuzemští návštěvníci. Pro ty mají kempy jako místo pro trávení dovolené hned několik výhod. V porovnání s cestou do zahraničí jsou levné, vhodné pro děti všeho věku, kterým nabízejí dostatek zábavy a navíc bývají situovány v přírodě a blízkosti lesů, řek, jezer či rybníků. Se svou rostoucí úrovní nabízejí také stále více pohodlí, například včetně kvalitní kuchyně.
Kempy letos podle ČSÚ dosáhly vůbec nejvyššího meziročního růstu, když si připsaly o 14,8 % více hostů. Více návštěvníků přenocovalo podle zprávy ČSÚ ve všech hlavních kategoriích ubytovacích zařízení - kromě pětihvězdičkových hotelů, v nichž se počet turistů naopak snížil o 3,4 %. Od počátku roku do konce září se v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice ubytovalo celkem 16,80 miliónu turistů.
Nejsilnější turistickou základnu tvoří Němci, Slováci a Poláci
Více turistů k nám oproti loňsku přijelo ze sousedních států a z asijských zemí, konkrétně z Číny a Tchaj-wanu, nejvýrazněji přibylo ale turistů z Ukrajiny. Ti už nyní ve třetím čtvrtletí přesáhli absolutní počty návštěv za celý loňský rok. Od začátku letošního roku se pak v Česku ubytovalo o 45,8 % více Ukrajinců než v roce 2017, uvedl ČSÚ. Třetina ukrajinských hostů upřednostňovala hotely ve vyšších kategoriích 4* a 5* a necelá polovina (46 %) se ubytovala ve středním standardu 3* hotelů.
Od ledna do září přenocovalo v tuzemských ubytovacích zařízeních celkem o 6,6 % více hostů než loni ve stejném období. Převažovali přitom domácí turisté, kterých se ubytovalo přes 8,5 milionu. Hostů ze zahraničí přijelo celkem 8,1 milionu, meziročně o 4,7 % více. Nejčastěji k nám turisté míří z Německa (1,5 milionu), Slovenska (556 tisíc) a Polska (519 tisíc). Nejvíce se meziročně zvýšil počet turistů z Ukrajiny (o 45,8 %) a Číny (o 26,4 %), Saudské Arábie (o 24,3 %) a Tchaj-wanu (o 18,9 %). Za zmínku stojí i vyšší nárůst počtu přenocování u turistů z Polska - o 110 tisíc nocí, což je po Číně a Německu třetí nejvyšší absolutní přírůstek ve sledovaném období.
"Výrazně rostl počet turistů z Ukrajiny, Číny a Saudské Arábie. Více turistů k nám přijelo rovněž ze sousedních států, ale i dalších evropských zemí jako je Velká Británie, Nizozemí, Španělsko či Itálie. Na rozdíl od roku 2017 stagnovala poptávka po ubytování turistů z Jižní Koreje a z Ruska,“ potvrdil předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.