Prevence, obezita, vakcinace, ale i stav nebo vliv praktického lékařství na podobu zdravotnictví – to vše budou od pátku řešit desítky lékařů z celkem 26 zemí Evropy. Na řadu přijde i například zavedení eReceptu. Například v Belgii ho totiž nemusí používat lékaři, kteří jsou starší 62 let.
„Přesně v den zahájení sjezdu, 1. června, začne v Belgii platit povinnost eReceptu. Na rozdíl od nás jej ale nemusí používat lékaři nad 62 let věku, což mi přijde moudré, zvlášť ve světle toho, že v Evropě se průměrný věk praktika pohybuje kolem 54 let,“ uvedl místopředseda Sdružení praktických lékařů a koordinátor pražského setkání Evropské unie praktických lékařů – UEMO Petr Šubrt.
Například od Dánska by se podle něj všechny země mohly inspirovat, co se elektronizace zdravotnictví týče. „Řada českých praktických lékařů má ve srovnání se zahraničními protějšky kvalitně vybavené ordinace přístrojovou technikou, zejména POCT – Point of care testing, která jim umožňuje změřit CRP, INR, vitalitu plic či natočit EKG. To rozhodně není v ostatních zemí vždy obvyklé,“ doplnil Šubrt s tím, že na tom je vidět pozitivní vliv a motivace soukromého zdravotnictví.
Jedním z ožehavých problémů, který lékaři na UEMO již léta marně řeší, je snaha prosadit v zemích jako jsou Velká Británie, Itálie, Rakousko či Belgie uznání všeobecného lékařství jako samostatné specializace, srovnatelné s ostatními obory.
„Pocit druhořadosti praktiků je tísnivý – to platí nejvíce v Itálii. Veškeré snažení je zatím marné. Znepokojuje nás zejména fakt, že například zahraniční absolvent lékařské fakulty ve Velké Británii řeší po návratu uznání diplomu ze země, kde VPL není uznanou specializací,“ uzavřel Šubrt.