Možná jste doposud neměli v lásce letištní kontroly kvůli dlouhým řadám, nekonečnému čekání a mírnému stresu, zda u vás nenajdou něco, co do letadla nepatří. Nová studie však objevila skutečný důvod, proč byste z nich měli mít obavy – a tím jsou plastové misky, do nichž při kontrole odkládáte své věci.
Když si představíte nejšpinavější místo letištní haly, které vás napadne, pravděpodobně to bude toaleta. Podle nové studie, kterou si nechalo zpracovat letiště v Helsinkách, jsou největší zdravotní rizika ze všech míst na letišti spojena s bezpečnostní kontrolou, respektive s plastovými miskami používanými během ní. Obsahují údajně nejvíce patogenů, z nichž můžete onemocnět, informuje agentura DPA.
Bezpečnostní misky závadnější než záchodová prkýnka nebo splachovadla
Studie publikovaná v časopise BioMed Central Infectious Diseases journal porovnávala vzorky odebrané z různých povrchů finského hlavního letiště ve třech různých obdobích během vrcholů chřipkové nákazy v letech 2015–2016, přičemž se zjistilo, že právě na zmíněných plastových miskách bylo nalezeno více virů než na toaletních prkýnkách nebo splachovadlech.
Zatímco na toaletu na letišti nechodí zdaleka všichni, bezpečnostní kontrolou musí projít každý člověk. Sebrané vzorky byly testovány na přítomnost viru chřipky typu A a B, koronavirů, adenoviru a rhinoviru, které způsobují symptomy obdobné nachlazení.
Studie zjistila, že vzhledem k vysoké četnosti doteků spojené s tím, že všichni cestující s nimi před nástupem na palubu manipulují, právě plastové bezpečnostní misky představují největší riziko kontaminace.