Stoupenci obnovení, sdružení ve Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu, považují vztyčení sloupu v 17. století za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády. Obě skupiny se chodí opakovaně přít a předkládat své petice na pražské zastupitelstvo. Oslovili jsme vedení metropole i opozici s dotazem na současnou situaci a zjišťovali, co bude se sloupem dál.
Byl postaven 26. září 1650 jako památník vítězné bitvy. Jeho sochařská výzdoba pocházela od Jana Jiřího Bendla. V poledne stín sloupu ukazoval pražský poledník, který sloužil k určení přesného slunečního času. Stržen byl 3. listopadu 1918 rozvášněným davem, který ve sloupu spatřoval symbol svržené habsburské monarchie. Jeho pozůstatky jsou uloženy v lapidáriu Národního muzea. Od zničení této barokní památky probíhají snahy o její obnovení.
Mariánsky sloup rozdělil společnost i politiky
V září roku 2017 po tříhodinové debatě obou názorových stran zastupitelstvo města uložilo městské radě do konce roku 2017 odejmout souhlas s povolením stavby sloupu. V té době již bylo stavební povolení v právní moci a byla uzavřena smlouva o vyhotovení stavby mezi městem a společností pro obnovu. Pražský primátor Zdeněk Hřib později uvedl, že tímto způsobem nebylo možné smlouvu vypovědět. Během doby platnosti stavebního povolení ale TSK nevydala zhotoviteli potřebný zábor pozemku. Těsně před jejím vypršením proto tým akademického sochaře Petra Váni odkryl 29. května 2019 na Staroměstském náměstí dlažební kostky v místě, kde stál Mariánský sloup, a zahájil tím jeho obnovu.
Tématu jsme se věnovali i v červnové reportáži FTV PRIMA, podívejte se:
Petici pro obnovení sloupu podepsalo 15 000 lidí písemně a 2 500 elektronicky; petici proti obnovení sloupu podepsalo 1 081 lidí písemně a 1 700 lidí elektronicky. Podle příznivců sloup vznikl jako připomínka obrany Prahy před Švédy v roce 1648 a je symbolem míru. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.
Česká biskupská konference podpořila v únoru 2019 obnovu sloupu jako důkaz ekumenické spolupráce křesťanských církví v Česku. Nad základním kamenem se 15. června 2019 konala ekumenická modlitba a výstava kamenné balustrády, místo však zatarasil dodávkový vůz městské policie.
Hlavní město stále nesouhlasí s umístěním repliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Zastupitelé v červnu odmítli revokaci původního nesouhlasného stanoviska z roku 2017, kterou navrhli zastupitelé Jan Wolf (KDU-ČSL), Jan Čižinský a Martin Benda (oba Praha sobě) i Jiří Pospíšil (TOP 09). Diskuse se neúčastnily opoziční strany ODS a ANO, jejichž zastupitelé před 3:00 na protest proti délce jednání odešli domů. O bodu zastupitelé hlasovali až v 5:15!
Co bude se sloupem dál?
Oslovili jsme zástupce vedení Prahy. Předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil obratem odpověděl, že jejich koalice podporuje obnovu sloupu na Staroměstském náměstí vedle památníku Jana Husa, kam historicky a urbanisticky patří. "Předložili jsme materiál a ten, jak víte, neprošel. My ho ale chceme předložit opětovně a během srpna se o tom budeme bavit s našimi koaličními partnery. Vnímám, že Piráti nepodpoří návrh a nenajdeme shodu. Ale cítím, že v zastupitelstvu je dostatek poslanců, kteří stavbu podporují a celá situace by mohla být odblokována."
Podle Pospíšila je nešťastné, že minulé vedení Prahy celou záležitost na základě politického boje zablokovalo. "Připadá mi nešťastné i co k tomu říká pan primátor, srovnává obnovu sloupu s obnovou Stalinova památníku... vzbuzuje to zbytečné emoce," dodal Pospíšil. Primátor metropole Zdeněk Hřib, lídr pražských Pirátů, má na obnovu sloupu stále stejný názor. "Vzhledem k tomu, jakou kontroverzi jeho stavba vyvolává v široké veřejnosti, sloup nepovažuji za symbol smíření. Nepodporuji jeho stavbu na Staroměstském náměstí."
Z opoziční strany ODS, která při minulém hlasování předčasně kvůli průtahům opustila jednací sál, nám odpověděla zastupitelka Alexandra Udženija s tím, že bude příště hlasovat pro jako většina zastupitelského klubu ODS. "Povolení od magistrátu dostali členové spolku pro obnovu sloupu, za našeho primátora Svobody, takže je logické, že budeme i teď hlasovat pro." Tím potvrzuje slova Jiřího Pospíšila, že v příštím hlasování by návrh mohl projít.