Ulička pro záchranáře – v situacích, kdy rozhodují vteřiny, může zachránit lidský život, jenže spousta řidičů vlastně neví, jak ji správně vytvořit. Navíc se začátkem října se její pravidla změní. Nově vám ale jako nápověda může posloužit dlaň.
Takzvaná ulička pro záchranáře dokáže zkrátit dobu dojezdu sanitky na místo neštěstí i o několik minut. Jenže problém českých řidičů je ten, že jen málokterý dokáže říct, kde má tento koridor vznikat. Od začátku října naštěstí Česká republika sjednocuje tato pravidla s okolními státy a šoférům jako nápověda bude moci posloužit jejich pravá dlaň.
Jak? Stačí totiž, aby se podívali na hřbet své pravé ruky a odtáhly palec od ostatních prstů. Stejným principem bude fungovat vytváření uličky pro záchranáře. Vozidla jedoucí v levém jízdním pruhu víceproudých silnic budou vždy uhýbat směrem ke středovým svodidlům nebo ke středu vozovky, ostatní pak vždy co nejvíce doprava.
Sjednocujeme pravidla pro tvorbu záchranné uličky v kolonách s okolními evropskými zeměmi. 🚑 🚒 🚓 OD ŘÍJNA MEZI LEVÝM A VEDLEJŠÍM JÍZDNÍM PRUHEM.
Posted by Ministerstvo dopravy on Wednesday, August 15, 2018
„Na rozdíl od předchozí právní úpravy jsou řidiči povinni vytvářet průjezd nejen v případě vzniku kolony stojících vozidel, ale také v případě pomalé jízdy. Nově také není stanovena šířka vytvořeného průjezdu. Evropská rada pro bezpečnost silničního provozu doporučuje minimálně 3 metry, i to však může být v případě průjezdu rozměrných hasičských automobilů málo,“ upozornil Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Uličkou můžou jen sanitkynebo vozidla správce komunikace
Řidiči smějí při vytváření průjezdu pro záchranáře vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Do záchranářské uličky smějí kromě vozidel s právem přednostní jízdy vjet také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Ovšem nikdo další. V opačném případě mu hrozí pokuta ve výši od 1 500 do 2 500 korun, v blokovém řízení do 2 000 korun.
„Záchranářská ulička významně zkracuje dobu příjezdu záchranářů na místo nehody. Vytvořený koridor napomáhá snížit dobu dojezdu potřebné pomoci na místo neštěstí až o 4 minuty, šance vážně zraněných na přežití se zvyšuje až o 40 procent. Ovšem záchranáři mohou spěchat i k někomu, kdo je v nouzi někde jinde. Průjezd po dálnici volí, aby na místo zásahu dorazili co nejdříve,“ doplnil Budský.