Přední novináři z více než dvou desítek zemí se v úterý podpořili otevřený dopis válečného zpravodaje agentury AFP Sammyho Ketze, aby evropští poslanci schválili kontroverzní mediální reformu tlačící na internetové giganty, aby platili za zpravodajský obsah.
Otevřený dopis válečného zpravodaje Sammyho Ketze uveřejnila řada evropských medií. První návrh zákona, za který novináři lobbují, byl minulý měsíc po vyhrocené diskuzi zamítnut. Zákonodárci Evropského parlamentu budou o druhém návrhu debatovat v září, uvedla agentura AFP.
Takzvaný zákon o „autorských a jim spřízněných právech“ má zajistit, aby tvůrci kreativního obsahu – ať už jde o mediální domy a zpravodajství, hudbu nebo filmy – dostali v digitálním světě spravedlivě za svůj obsah zaplaceno. Těmto návrhům tvrdě oponují velké americké technologické firmy, jako jsou Google nebo Facebook, stejně jako obhájci internetové svobody.
Dopis podepsalo přes 100 prominentních novinářů předních médií
Ketz v textu dopisu například píše, že média navzdory tomu, že platí obsah a posílají novináře, kteří riskují vlastní život, aby vytvořili spolehlivé, komplexní a důvěryhodné zpravodajství, nejsou to oni, kdo z toho profitují.
„Jsou to internetové platformy, které nemusí zaplatit ani cent. Je to úplně stejné, jako když přijde někdo cizí a naprosto bezostyšně sklidí plody vaší práce. Nic takového nemůžete v demokracii omluvit a není to ani morálně ospravedlnitelné,“ dodává s tím, že je to „jako kdyby šel okolo cizinec a bezostyšně popadl plody vaší práce.“
Otevřený dopis vyzívá k tomu, aby Evropský parlament hlasoval ve prospěch chystaného zákona v zájmu přežití demokracie a jednoho z jejích nezanedbatelných symbolů: novinařiny.
Přední vydavatelé podporují tuto reformu autorského práva, která je pro ně podstatným řešením v souvislosti s bezplatnými on-line zprávami, které významně snižují příjmy tradičních mediálních domů.
Povede schválení zákona k omezení diskurzu a k cenzuře internetu?
Oponenti na druhé straně argumentují tím, že zákon povede k útlumu diskurzu na internetu. Zejména mají výhrady k části návrhu, podle něhož mají být online platformy právně zodpovědné za uživateli vkládané materiály podléhající autorským právům.
Kritici také argumentují, že reforma povede k cenzuře ze strany technologických platforem, které se v online prostředí staly symbolem kreativity, jako kupříkladu YouTube.
Toto však Ketz ve svém dopise odmítá: „Volný přístup k internetu zůstane, protože internetoví giganti mohou platit médiím za obsah, který nyní využívají zdarma. Média tak nebudou muset získávat peníze od čtenářů.“
Ketz je také přesvědčen, že europoslanci, kteří se nechali oklamat podvodným lobbingem, nyní chápou, že volný přístup k internetu není v ohrožení. V ohrožení je podle něj naopak svoboda tisku, protože ve chvíli kdy novinám budou klesat příjmy, nebudou mít z čeho platit novináře a svoboda pak zmizí.