Zřejmě organizované skupiny mladých lidí, s velkou pravděpodobností gangy, zapálily během výtržností ve švédském Göteborgu a několika okolních městech až stovku automobilů. Několik vozů bylo v pondělí v noci zapáleno i ve Stockholmu. Podle švédského premiéra Stefana Lofvena, citovaného agenturou Reuters, zatím policie neví, co pondělní násilnosti eskalovalo.
Švédsko zaznamenává nárůst násilí v oblastech s vysokou nezaměstnaností a s dalšími sociálními problémy. Pondělní nepokoje jsou charakterem podobné těm, které se v roce 2013 odehrály v hlavním městě Švédska Stockholmu. Zatím není jasné, co pondělní řádění v Göteborgu vyvolalo.
Policie uvedla, že až sto automobilů se stalo cílem vandalství a bylo zapáleno, nebo jinak zničeno ve druhém největším švédském městě Göteborgu a v přilehlých oblastech, jakými jsou Trollhattan nebo Falkenberg. Ačkoliv policie nesdělila, co podle ní mohlo násilí vyvolat, potvrdila, že do výtržností byly zapojeny gangy mladých lidí. Několik aut bylo v noci zapáleno i ve Stockholmu.
Vysoce organizované, skoro jako vojenská operace
„Domníváme se že až sto automobilů bylo zničeno nebo spáleno,“ uvedla policejní mluvčí Ulla Brehmová. „Byli organizováni a připraveni.“
„Vypadá to velmi organizovaně, skoro jako vojenská operace,“ sdělil premiér Stefan Lofven v rozhovoru pro tamní stanici. Neřekl však, kdo mohl za organizací stát. „Společnost bude na takovýto typ událostí vždy reagovat silně,“ dodal.
Rostoucí obavy veřejnosti spojené s násilím gangů a další kriminalitou budou zřejmě ústředním tématem nadcházejících švédských voleb, jež se uskuteční příští měsíc.
Podobně jako nárůst násilí budou voliči v nadcházejících volbách brát v úvahu obavy spojené s narušením sociálního systému, poklesem školních výsledků a s efekty prudké migrace. Jen v roce 2015 žádalo o azyl ve Švédsku asi 160 tisíc lidí.