Poradce prezidenta Miloše Zemana a jednoho ze šéfů společnosti CEFC Ťien-minga, vyšetřují čínské úřady, kvůli ekonomické kriminalitě. Zprávu potvrdila agentura Reuters. Podle některých informací ho měla zadržet čínská policie, protože měl opakovaně odmítat se dostavit k výslechu. Podle společnosti se ale tyto zprávy nezakládají na pravdě. Navíc podle posledních informací měla vedení společnosti převzít státní agentura.
Jie Ťien-ming je nejbližším poradcem Miloše Zemana. Nyní by podle podle čínského listu South China Morning Post a agentury Reuters měl být vyšetřován pro závažnou hospodářskou kriminalitu. „Muž byl zadržen těsně před zahájením oslav čínského lunárního nového roku 16. února,“ citoval čínský list svůj zdroj.
Důvod k zatčení prý se opakovaně nedostavil k výslechu. Proč je jeden ze Zemanových poradců vyslýchán není jasné. Není jasné ani to, zda byl obviněn nebo zda jeho vyšetřování pokračuje. Faktem ale je, že čelní představitelé společnosti CEFC čelí v USA podezření z rozsáhlé korupce v Africe.
Energetický gigant v ČR investuje miliardy korun
„Zadržení podnikatele následuje po zatčení bývalého ministra vnitra Hongkongu Patricka Ho Chi-pinga v New Yorku kvůli obvinění z úplatků pro africké vládní úředníky prostřednictvím amerických finančních institucí,“ upřesnil South China Morning Post.
Energetický gigant CEFC, jehož je Jie Ťien-ming předsedou představenstva, má v Česku nesměrnou podporu Hradu. A investuje tu miliardy korun. Představitele CEFC dal s hlavou státu dohromady bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ani on nemá k vyšetřování podrobnější informace. „Touto informací zatím nedisponuji. CEFC China v Šanghaji tuto informaci nepotvrdila,“ řekl český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík.
Po oznámení o zadržení klesla firmě cena akcií
Čínské weby nyní píší, že aktuální vyšetřování Jie Ťien-minga může ukončit nejen jeho hvězdnou kariéru, ale také aktivity celé skupiny CEFC. Ve středu klesly akcie společnosti po oznámení o zadržení o 100 milionů dolarů. A do problémů se dostala i česká CEFC. Banka GNT si vzala do zástavy její nemovitosti, například i pražský fotbalový stadion Eden a to kvůli obří půjčce v řádech miliard korun. „Každá banka má právo zajistit si návrat finanční prostředků, které půjčuje. A to nejenom 100%, ale třeba i majetkem, který daleko převyšuje hodnotu těch půjčených peněz,“ doplnil advokát Jan Černý.
Informace o vyšetřování Ťien-minga se podle firmy nezakládají na pravdě
Podnik na svém webu zveřejnil prohlášení, podle něhož společnost funguje normálně. Agentura Reuters pak s odvolání na společnost uvedla, že informace o vyšetřování předsedy představenstva Jie Ťien-minga se nezakládají na faktech. S odvoláním na sdělení firmy.
Nicméně podle čínského listu South China Morning Post převzala vedení a každodenní provoz CEFC investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Informace mají pocházet od dvou informovaných zdrojů. Mluvčí společnosti podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný managment.