Mnoho lidí používá běžně vlhčené ubrousky nebo vlhčený toaletní papír, a následně je bezmyšlenkovitě spláchne do záchodové mísy. Ty se ale nerozloží jako běžný toaletní papír a zacpou pak potrubí a kanalizaci.
Vodárenské společnosti se potýkají s čím dál tím větším problémem. Lidé ve velkém používají vlhčené ubrousky a vlhčený toaletní papír, které pak splachují do záchodů. Ty ale místo toho, aby se rozpustily jako klasický toaletní papír, ucpou potrubí a komplikují fungování kanalizací.
Někteří výrobci na obalu tvrdí, že jsou jejich výrobky spláchnutelné nebo rozpustitelné, testy ale ukazují, že opak je pravdou. Vlhčené ubrousky jsou většinou vyrobené z dlouhých vláken netkané celulózy nebo dokonce z plastů, a mají pak tendenci zůstávat v záhybech nebo kříženích stokové sítě.
„Důsledkem je výrazné snížení průtočného profilu kanalizačních sítí, zanášení česlí, ucpávání čerpadel a vyřazení nejrůznějších čidel měřící techniky z činnosti,“ vysvětluje ředitel sdružení oboru vodovodů a kanalizací Oldřich Vlasák.
Problémem nejsou ale pouze vlhčené ubrousky. Provozovatelé kanalizací nebo čističek odpadních vod se často setkávají i s ostatními hygienickými potřebami jako třeba tyčinky do uší, které jsou hned po vlhčeném papíru nejproblémovější.
Vzhledem k rostoucí spotřebě vlhčených ubrousků, kdy je někteří dokonce používají místo toaletního papíru je jediným řešením tento odpad vyhazovat do koše. Vodárny tak apelují na to, aby si lidé uvědomili, že záchod není odpadkový koš.