reklama

BLOG: Babiččin pes je i váš pes. Živé dědictví do útulku nepatří!


Zdroj: Pixabay

Pětiletému pitbulteriérovi Carovi zemřel nejdřív jeden a pak i druhý majitel. Syn majitelů si ho nemohl nechat, jeho vlastní pes se s Carem nemá rád, tak ho daroval. A odtud Caro putoval k nám, do útulku AniDef. Nic neprovedl, vždy byl vzorný, choval se slušně, poslouchal. Přesto se teď kouká na svět skrz mříže a je nešťastný z toho, kde skončil. Bohužel není zdaleka první, ani poslední.

reklama

Dřív jsem popravdě moc nechápala, proč naši nemají psa. Mají domek, zahradu, maminka i dost času a psy měli vždy rádi, ochotně mi i pohlídají Honzíka, když potřebuju. Vlastního psa ale nemají, domovu nyní kraluje jen nedávno adoptovaná kočka Amanda. Když jsem se na to před pár lety zeptala, odpověď byla jednoduchá: babička má přece (tehdy ještě dva) psy a kdyby se, nedej Bůh, cokoli stalo, musíme mít prostor a možnost si je vízít a postarat se.

Zdá se, že takový přístup je ale spíš vzácnost. Tisíce psů, jako je Caro, se stanou putovními a všude tak nějak navíc, jakmile jim starší majitel vážně onemocní nebo navždy odejde. Příbuzní páníčka mají vlastí psy, malý byt, nemají čas nebo se prostě nechtějí zatěžovat starostí o zvíře (zajímavé je, že movité dědictví, narozdíl od toho živého, už nikoho neobtěžuje...).

Caro je vykulený a nechce v útulku být.
Caro je vykulený a nechce v útulku být.

Psi - nejvěrnější přátelé seniorů

V dnešní uspěchané době jsou pro mnoho seniorů, zejména pro ty ovdovělé, psi nejbližšími společníky. Doprovází je na poštu nebo na nákup, čekají na ně doma, než se vrátí od lékaře, dívají se s nimi na televizi a radí, co si uvařit k večeři. Když se vypije káva po nedělním obědě a vnoučata zas na celý týden odjednou za prací a spoustou povinností, jsou to oni, kdo našim babičkám a dědečkům naslouchají a jsou jim poblíž.

Trhá mi srdce, když pak někteří psi, kteří tu pro své majitele byli až do konce, za odměnu za tuto službu dostanou kotec v útulku. Alfou a omegou lásky ke zvířatům, a koneckonců hlavně lásky k našim vlastním prarodičům nebo rodičům, by měla být zodpovědnost. Pokud si váš starší člen rodiny pořizuje psího přítele, prosím, přistupujte k tomu stejně vážně a zodpovědně, jako by to byl pes váš vlastní. Zvažujte, o jak velkého a jak temperamentího psa jste schopni se v případě potřeby postarat. A pokud už máte sami zvíře, udělejte vše pro to, aby se s prarodičovým psem snesli a zvládli spolu v případě potřeby bydlet.

Pokud dojde na nejhorší a váš blízký odejde, je projevem lásky a úcty postarat se o jeho přítele a nenechat ho na holičkách. Navíc - i psi truchlí. A žal ze ztráty majitele se překonává snáz mezi lidmi, které už pes zná, než v útulku.

#nekupuj,adoptuj

AniDef - útulek Žim

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Vakcíny proti budoucím nemocem vyvineme vždy nejpozději do 100 dní, navrhuje G7

Vakcíny proti budoucím nemocem vyvineme vždy nejpozději do 100 dní, navrhuje G7

Velká Británie v čele s premiérem Borisem Johnsonem v současnosti hostí prestižní summit G7, na který se do Cornwallu dostavili lídři sedmi ekonomicky nejvyspělejších států světa. Mezi hlavní témata mítinku patří boj s pandemií, vývoj vakcín, boj s nerovností a klimatickou změnou. Lídři také přednesli ambiciózní myšlenku, že chtějí mít k dispozici očkování proti budoucím nemocem vždy nejpozději do sta dní.

EURO 2021

Trable pro reprezentaci. Pavlenku zlobí záda a vypadl z týmu, šanci dostane Koubek

Trable pro reprezentaci. Pavlenku zlobí záda a vypadl z týmu, šanci dostane Koubek

Jen dva dny před českým vstupem do mistrovství Evropy ve fotbale musí reprezentace řešit poměrně velký problém. Brankář Jiří Pavlenka na poslední chvíli vypadl z nominace, protože u něj přetrvávají bolesti zad. Vzniklé místo v sestavě zaplní Tomáš Koubek, ale až po úvodním zápase se Skotskem. Trenér Jaroslav Šilhavý má z gólmanů nyní k dispozici Tomáše Vaclíka a Aleše Mandouse.

Dramatická emigrace či přestřelka pouličních gangů. Jak Elia Cmíral dobyl Hollywood?
Bude nás to mrzet celý život, říká o Euru 1996 Kouba. Jak vzpomíná na královnu?
Slovensko řeší ministrovy luxusní hodinky za milion. Jsou falešné, tvrdí politik
Nejsem rasista, brání se Tomáš Souček. Zastal se Kúdely a schytal to od fanoušků
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Jak z nás rozkopané Česko dělá šílence
Olašský vajda vyzývá české i slovenské Romy: Očkujte se, jde vám o život
Další články
reklama
reklama