Poslední průzkumy předpovídají, že se do druhého kola prezidentské volby dostane Andrej Babiš a proti němu se postaví jeden z dvojice Danuše Nerudová a Petr Pavel. Ti se už dlouho snaží šéfa ANO z finálního boje o Hrad „vyštípat“. Jak by to museli udělat? Na to se redakce CNN Prima NEWS zeptala odborníků.
Do prezidentských voleb v Česku zbývá týden a několik posledních předvolebních průzkumů ukazuje, že šéf ANO a expremiér Andrej Babiš má druhé kolo téměř jisté. Proti němu se dle predikcí střídají ekonomka a bývalá rektorka Danuše Nerudová s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem.
Jak oni, tak i někteří „antibabišovští“ voliči, by si však přáli předsedu ANO z finálního boje o křeslo na Hradě „vyštípat“. Je to ale ještě vůbec možné? A jak to udělat? Na to se CNN Prima NEWS ptala odborníků a přináší osm jejich postřehů.
Co by Nerudová s Pavlem museli udělat?
1. Nepřetahovat se jako děti
Danuši Nerudové a Petru Pavlovi bývá často vyčítáno, že bojují mezi sebou, a tím prospívají pouze Andreji Babišovi. V poslední době spolu chodí i do debat, kterých se expremiér neúčastní. Pravidelně tam zkritizují Babišovu neúčast, a pak už se zkrátka jen vymezují vůči sobě navzájem. V takovém duchu se například hádali v úterní debatě Blesku o tom, kdo víc velel – jestli Pavel jako generál v armádě, nebo Nerudová jako rektorka na univerzitě.
Evropské volby
Dříve mezi sebou také měli spor, jestli by jeden druhého ve druhém kole podpořil, kdyby se tam on sám nedostal. Pavel prohlásil, že o tom přemýšlí, protože má o Nerudové pochybnosti. Ta toho využila a nechala se slyšet, že ona by Pavla podpořila.
Je jasné, že oba kandidáti se vůči sobě potřebují vymezit. Oba podpořila vládní pětikoalice, a některým voličům tak mohou splývat. „Měli by se ale profilovat na základě témat. Pokud to bude jenom takovéto okopávání typu ‚já jsem lepší‘, tak sebechvála smrdí a může se jim to velmi rychle vymstít. Ono to není nic jednoduchého, ten útok, vymezení musí mít nějakou racionální podstatu a přidanou hodnotu pro voliče,“ upozornil politolog Jan Kubáček.
„Ale přetahovaná, jestli je víc armáda, nebo univerzita, to jsou přesně úplně úžasné střely mimo. To upřímně řečeno nikoho nezajímá a působí to dětinsky, jako když se dvě děti hádají o to, kdo má ‚rychlejší autíčko‘. To je cesta do pekel. Každý si řekne, že ho to vůbec netrápí. Pokud se chtějí přebíjet, a samozřejmě to má opodstatnění, patří to k tomuto typu soutěže, tak to musí být o témata, která jsou pro voliče atraktivní,“ zdůraznil odborník pro CNN Prima NEWS. Spolu s ostatními se shoduje na tom, že takové hašteření pomáhá jen Babišovi.
S tím souhlasí i politolog Lukáš Jelínek. Podle něj podobné kroky Pavel i Nerudová dělat musejí, pokud se chtějí kvalifikovat do druhého kola. Zároveň varoval, že to kandidáti nemohou přehnat, protože by se jim to ve druhém kole mohlo vymstít v případě, že by se tam jeden z nich nedostal.
„Jde však o to, jestli ten souboj bude působit férově a jestli se bude týkat programu a prezidentských pravomocí, nebo jestli to bude příliš drsné a příliš osobní. Tam si myslím, že by si měli dávat pozor, aby příliš nezacházeli do osobní roviny a nebyli příliš bulvární, protože pak mohou své voliče znejistit. Může se totiž klidně stát, že jeden z nich postoupí do druhého kola, ale hlasy toho neúspěšného nezíská, protože na něj budou naštvaní,“ varoval.
Podle něj je potřeba, aby lidé věděli, že si vybírají mezi dvěma podobnými, ale různými kandidáty, kteří některé věci vidí jinak, ale souboj by měl být „vkusný nebo gentlemanský“, aby si nepoškodili vlastní pověst.
2. Šance během debat
Odborníci také upozorňují, že právě televizní debaty mohou vše změnit. Jediná debata, na které se ale potkají všichni tři favorité, bude příští čtvrtek 12. ledna na TV Nova. Na ostatní Babiš totiž odmítl přijít.
„Nerudová i Pavel by měli do debat nastoupit tak, aby se zdálo, že jsou schopni se okamžitě ujmout prezidentského úřadu a pracovat kultivovaně a důstojně v rámci této funkce. To je podle mě jejich největší šance,“ myslí si Kubáček.
3. Zapracovat sami na sobě
Zároveň varoval, že na debatách mohou kandidáti podkopat i sami sebe. „U televizních debat může být velké úskalí, že kdyby někdo fakt vyhořel v přímém přenosu, ukázalo by se, že to nezvládá, nemá nervy na uzdě, uteklo mu to, tak by se opravdu mohlo každému z toho tria stát, že se do druhého kola nedostane,“ upozornil politolog.
Dodal, že zatím všichni v takové pozici znají jen Babiše. Podle něj ale nikdo neví, jak se v podobné pozici může zachovat Nerudová nebo Pavel, protože s podobně velkou televizní debatou zatím nemají zkušenost.
„Musí zapracovat hlavně sami na sobě, protože pro voliče je atraktivní ten, kdo se už chová a uvažuje jako hlava státu. Neměli by tolik prožívat Andreje Babiše, ale měli by se soustředit hlavně na svůj intelektuální a umělecký výkon při debatách, protože ona to je opravdu disciplína sama pro sebe a je hodně náročná,“ podotkl.
4. Nepřepálit útoky na Babiše
Všichni zároveň čekají, že v té jediné debatě, do které Babiš přijde, se může lehce vytočit. A to i když se v poslední době snaží vystupovat klidněji. Například senátor Pavel Fischer se už nechal slyšet, že si připravuje útok, který má šéfa ANO „vykolejit“.
Útočit na něj budou zřejmě i další kandidáti. Podle odborníků by to ale neměli přehnat. „Samozřejmě se ho budou pokoušet popichovat, a to možná i přes nějakou emoci typu jeho rodinných vztahů. Ale je to rizikové, protože pokud ten útok přepálíte, tak se to může obrátit proti vám. Mnozí si řeknou, že tohle už bylo přes čáru, tohle bych od nich nečekal, to by ta nová košťata dělat neměla. Takže si myslím, že v útoku nakonec budou velmi opatrní, protože špatně zvolený útok, špatně zvolené téma, se může záhy otočit v jejich neprospěch a mohou s tím mít velké obtíže. Může to zklamat jejich stoupence, a tím pádem je vyřadit ze hry. Myslím, že v tomhle platí takovéto moudré královské: méně je více,“ zdůraznil politolog Kubáček.
5. Netočit se v kruhu
Když už budou kandidáti na Babiše útočit, neměli by se podle něj „točit v kruhu“. „Měli by si udělat detailní průzkum slabin a výhrad k Andreji Babišovi a postavit tyto argumenty v nějaké logické, smysluplné řadě a používat je a připomínat. Ale argumenty musí mít racionální jádro, nebo-li pokud se budou točit v kruhu a budou vytahovat Čapí hnízdo, minulost Andreje Babiše a takové ty staré klasické kauzy, tak neuspějí. To je prostě kolovrátek, vyčpělé a prázdné téma,“ vysvětlil.
Podle odborníka musí argumentovat tématy, která jsou opravdu důležitá pro voliče. „To je často zadrhává v kampaních, že mnozí kandidáti mluví o tom, co zajímá je, ale vůbec se nezamýšlí nad tím, jak je to atraktivní pro jejich voliče, jestli je to zajímá, trápí a jestli to nějak souvisí s tím, jaká mají očekávání od hlavy státu,“ zdůraznil Kubáček.
6. Více se zaměřit na opoziční voliče
Politolog Jelínek ještě upozornil, že se oba kandidáti, které podpořila vláda Petra Fialy (ODS), už v minulosti mohli více zaměřit i na opoziční voliče. Ti se totiž v současné době kloní spíše právě k Babišovi. „Možná jejich komunikace komplikovaných témat mohla vypadat jinak. Ale v zásadě si myslím, že se snažili a že limity a možnosti narážejí prostě jenom na to, že Andrej Babiš se jim vyhýbá a jede si kampaň podle svého vlastního mustru, podle svých vlastních pravidel, a tím vlastně vykrývá ten prostor,“ komentoval expert.
Zároveň také uznal, že tím by Nerudová s Pavlem mohli i přijít o některé vládní voliče. „To musíte vždycky vyvažovat, a to vyvažování je velmi obtížné. Je tu velmi úzký manévrovací prostor,“ kýval hlavou.
Podle něj se tak v současné době snaží fungovat například i Babiš, který před prvním kolem objíždí republiku a pracuje hlavně s opoziční rétorikou a snaží se oslovit i hodně radikálně naladěné občany. „Ale před druhým kolem bude muset být vstřícnější, vlídnější, konsensuálnější, ubrat z těch ostrých slov tak, aby byl přijatelný i pro nějaké středové voliče. A to je vlastně taktika, kterou by mohli použít i jeho vyzyvatelé – i provládní kandidát by se před druhým kolem měl pokusit oslovit opoziční voliče,“ vysvětloval.
7. Objet nejkomplikovanější regiony
Podle Jelínka mohli Nerudová s Pavlem navíc během kampaně objet i ty nejkomplikovanější regiony a zastavit se za voliči, za kterými dosud politici nejezdili. To dělal například v létě Babiš se svým obytňákem, kdy ale tvrdil, že je to kampaň pro hnutí ANO ke komunálním volbám. Účast v prezidentských volbách totiž oznámil až na konci října.
„Ale třeba Danuše Nerudová tvrdí, že to dělala nebo dělá, že se snaží vést i kontaktní kampaň mimo taková ta klasická střediska, ve kterých by asi měla největší šanci uspět,“ podotkl zároveň.
8. Ovlivnit to může i sám Babiš
Ovlivnit to, kdo se dostane do druhého kola prezidentské volby, může podle odborníků i sám Andrej Babiš. „Pokud by byl hodně špatný v televizní debatě, zvlášť pokud teda půjde opravdu jenom do té jedné, tak to se mu samozřejmě také může stát osudným,“ vysvětlil Kubáček.
„On to má hodně ve svých rukou právě v tom formátu a v tom přístupu, který zvolí. Pokud bude vystupovat profesionálně, klidně, bude se hádat na tématu a ne osobnostně, to znamená, že nepůjde do personálních útoků, ale půjde do útoků skrze téma, skrze argument nebo kauzu, tak si dovedu představit, že může překvapit a může ještě dokonce část váhajících na svou stranu stáhnout, protože ti automaticky počítají s tím, že tam přijde prchlivý Babiš,“ pokračoval odborník.
Naopak pokud by debatu opoziční poslanec podcenil, může se mu to vymstít. „Kdyby mu ujely nervy, nekontroloval se, šel tam do toho jako hádavý kverulant, tak ho to může poškodit až tak, že by se do toho druhého kola nemusel dostat. Je to o tom, jak dokáže kontrolovat své emoce a jak pojme on své vystoupení,“ myslí si Kubáček. O Babišovi je však známé, že za ním stojí zkušený tým, takže se očekává, že jej na debatu řádně připraví.
Mají Nerudová s Pavlem vůbec šanci se Babiše „zbavit“?
Experti v konečném důsledku Pavlovi a Nerudové moc šancí, že by se jim podařilo do druhého kola dostat oběma, nedávají. Shodují se, že se do finálního boje dostane pravděpodobněji jen jeden z nich.
„Myslím, že je velmi nereálná záležitost, že by se Babiš nedostal do druhého kola, vzhledem k tomu, jak je společnost rozdělená. V podstatě by se muselo stát to, že by k volbám nepřišla významná část voličů stávající opozice, ať už ANO, SPD nebo i neparlamentních stran, to je ČSSD, Přísaha či komunisté. Ale nepředpokládám, že by se to mělo stát, protože mimo jiné významnou část tvoří starší lidé, často senioři, a ti jsou vlastně nejvíce disciplinovaní voliči vůbec. Takže podle mě šance, že by Babiš nebyl ve druhém kole, je prakticky nulová,“ komentoval rovnou politolog Ladislav Mrklas.
„Obávám se, že karty už jsou rozložené tak, že nic moc pro to udělat nemůžou, protože Andrej Babiš si obhospodařuje úplně jiný typ voličů trvale a úplně jinými způsoby, než na jakou kampaň vsadili oni. Babiš prostě jenom vyčkává, jak se budou tito dva ve finále před prvním kolem mezi sebou sekat a jak to mezi nimi bude jiskřit v televizních debatách. Zvlášť v těch, na které Andrej Babiš nepřijde,“ přidal se i jeho kolega Jelínek.