Andreje Babiše ve 2. kole prezidentské volby nepodpoříme, zní z opoziční SPD. CNN Prima NEWS to důrazně řekl šéf hnutí Tomio Okamura, který věří v úspěch svého poslance Jaroslava Bašty. Zároveň vyjmenoval čtyři body, na nichž se s Babišem neshodnou. Voliči SPD přitom mohou hrát ve 2. kole volby důležitou roli. Podle politologa Jana Kubáčka hnutí nakonec šéfovi ANO podporu může vyjádřit a jde jen o strategickou hru. „Okamura je obchodník,“ upozornil.
„Podporujeme pouze Jaroslava Baštu. Zbylých osm kandidátů jsou prounijní politici, kteří nehájí na prvním místě zájmy České republiky. Jaroslav Bašta jako jediný vlastenecký kandidát postoupí do 2. kola. Nevidíme žádného jiného kandidáta, který by prosazoval programové body SPD,“ řekl Tomio Okamura. Reagoval tak na dotaz CNN Prima NEWS, koho by jeho hnutí podpořilo ve 2. kole prezidentské volby v případě, že by se tam dostali dva z trojice Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel, jak to předpovídají poslední průzkumy.
Z této trojice má podle odborníků k programu SPD nejblíže právě hnutí ANO a jeho šéf Andrej Babiš. Okamura ale zatím odmítá, že by mu před druhým kolem hnutí vyjádřilo podporu. „Absolutně nepřichází v úvahu pro nás uvažovat o kandidátech, se kterými se neshodneme na zásadních programových bodech. Andrej Babiš otevřeně říká, že je proti referendu o vystoupení z EU. Jak můžeme volit kandidáta, který ještě před rokem prosazoval povinné covid očkování?“ vysvětloval.
„Jak můžeme volit kandidáta, který ještě předloni v závěru svého premiérování hlasoval pro přijímání islámských a afghánských migrantů do České republiky? A ještě minulý měsíc hlasoval jako hnutí ANO pro výcvik 4 000 ukrajinských vojáků za miliardu korun na území České republiky. Vždyť je to úplně v rozporu s programem SPD,“ důrazně vyjmenoval čtyři body, na kterých se s Babišem neshodne. „Program Andreje Babiše je v podstatě pouze soft verze Fialovy vládní pětikoalice. Hájí zájmy Bruselu,“ důrazně se vymezoval proti expremiérovi.
Podle Okamury hnutí zatím „nevede spekulace“ o tom, jak by se k 2. kolu postavilo, kdyby se tam nedostal jejich kandidát. Bašta ale podle posledních průzkumů nemá šanci se do 2. kola probojovat, v modelech mu patří až poslední příčky.
Poslanci SPD: Baštovi věříme
Podobně o 2. kole prezidentské volby mluví i poslanci SPD. „O žádné podpoře ve 2. kole za hnutí SPD mimo pana Jaroslava Bašty jsme nehovořili. Přijde mi to předčasné a manipulativní před 1. kolem zveřejňovat, koho bych ve 2. kole volila. Rozhodovat se budu až na základě výsledků 1. kola. Rozdělování kandidátů na tři favority a šest ‚outsiderů‘ je obyčejné manipulování s veřejností,“ řekla CNN Prima NEWS například Karla Maříková.
Neúspěch svého kandidáta nepřipouští ani další zástupci SPD. „Ve 2. kole budu volit Jaroslava Baštu,“ napsal redakci šéf poslaneckého klubu a první místopředseda hnutí Radim Fiala. „Pan kolega Bašta má moji jednoznačnou podporu a věřím, že se dostane i do 2. kola, kde jej také hodlám podpořit,“ přidal se i Jan Hrnčíř.
Radši prázdný list nebo neúčast ve volbách
I když si Bašta také věří v postup, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvil o tom, co by dělal, kdyby se do 2. kola nedostal. Do volební urny by v případě svého neúspěchu prý raději vhodil prázdný list. „Není to zbytečné. Je potřeba se voleb zúčastnit. Když si ale nemůžete vybrat, musíte dát najevo, že si nemůžete vybrat,“ vysvětlil.
Evropské volby
Ve 2. kole prezidentské volby by nikoho nepodpořil. „Protože si myslím, že všech osm zbylých kandidátů představuje stejné zboží – jen v jiných obalech. Nevidím žádný rozdíl mezi Andrejem Babišem, Danuší Nerudovou nebo Petrem Pavlem,“ uvedl.
Poslanci mají ale i další možnost, jak volbu „bojkotovat“. Například Radovan Vích dokonce uvažuje o tom, že by se 2. kola voleb v takovém případě ani nezúčastnil. „Jsem přesvědčený, že jakékoliv úvahy o tom, kdo se dostane do 2. kola jsou stále předčasné. Rozhodnou až televizní debaty. V 1. kole je to jasné, volit budu jednoznačně Jaroslava Baštu. Pokud postoupí do 2. kola tak samozřejmě také. Teprve až na základě výsledků 1. kola se rozhodnu, jak dále ve 2. kole, včetně možnosti neúčasti,“ napsal redakci.
Další mluví neurčitěji. „Kdyby se do 2. kola pan Bašta nedostal, tak uvidím. Ale k volbám určitě půjdu,“ řekl CNN Prima NEWS Hrnčíř. „Budeme o tom jednat až po 1. kole. Pak se rozhodnu, koho bych případně volil,“ přidal se i Radek Rozvoral.
Strategická hra Tomia Okamury
Podle politologa Jana Kubáčka jde ale jen o strategickou hru Tomia Okamury a jeho hnutí. „Je to obchodník, taktizuje. SPD bojuje za to, aby se odlišovalo od hnutí ANO, a zvyšuje svoji cenu. Okamura jede vyděračský potenciál, protože si uvědomuje, že jejich cena bude nejvyšší mezi 1. a 2. kolem. A tam teprve začne debata, jestli někoho podpoří, jak a jak široce,“ zdůraznil Kubáček.
Případnou podporu Babišovi podle odborníka může vyjádřit různými způsoby. „Buď to může být přímá podpora, nebo nepřímá, anebo může být ještě třetí varianta: že se vymezí vůči druhému kandidátovi, který bude stát proti. Vůči němu povede negativní kampaň, a to bude de facto taková nepřímá pomoc v tomto případě asi Andreji Babišovi, protože nikdo jiný z té trojice se se světem SPD příliš nepotkává,“ vysvětlil politolog.
Okamura si navíc podle něj uvědomuje, že i po konci prezidentské volby potřebují mít hnutí ANO (se 72 poslanci) i SPD (s 20 poslanci) v opozici „svá místa“. „Tomio Okamura ve Sněmovně nepotřebuje být překryt Andrejem Babišem a hnutím ANO. Chce, aby se tam SPD dál vnímalo a mohlo před svými voliči a potenciálními voliči odehrát divadlo typu: podívejte, my jsme bohatá, důležitá, strategická nevěsta a my jsme donutili Andreje Babiše, aby držel tahle a ona témata. Anebo: podívejte, právě proto, že je nedržel a nevěnoval se jim, tak neuspěl,“ popisoval Kubáček. „Okamura chce odehrát svou nezastupitelnost, že prostě hnutí ANO nemá dominanci v politickém opozičním světě,“ dodal.
Důležitá role protestně naladěných voličů
Jak Okamura s Babišem, tak i různí odborníci si uvědomují, že voliči SPD i dalších extremistických stran mohou hrát minimálně ve 2. kole prezidentských voleb důležitou roli. „Tam se hraje o to, aby se kandidátům podařilo oslovit tento svět. To znamená svět protestně naladěných voličů i těch, kteří chodí málo k volbám a mohou je rozhodnout. Protože úspěch Miloše Zemana se pokaždé psal právě optikou toho, že dokázal oslovit i protestně nastavené voliče, nejen ty disciplinované levicové, ale ty velmi vzácné voliče, kteří chodí opravdu jenom občas a primárně k těm prezidentským volbám. Takže si myslím, že Andrej Babiš bude mít stejný rukopis a stejnou ambici,“ upozornil důrazně Kubáček.
Podle něj se navíc Babiš na tento typ voličů už nenápadně začal zaměřovat. „Najednou začíná mnohem silněji říkat takovou tu obhajobu běžné české domácnosti, která je často přehlížená. A to je svět, který velmi intenzivně servisuje SPD. Jednak jede obranu před vládou, ale všiml jsem si, že například i opakovaně zdůrazňuje, že tady není 50 nebo 60 pohlaví, ale on jasně rozeznává jen muže a ženu. Pak se samozřejmě hodně vyjadřuje k tomu, aby přechody k ekologizaci nezruinovaly nebo nepoložily český průmysl a lidé na to vůbec měli peníze. To jsou ta témata,“ vyjmenoval Kubáček.
Navíc když už voliči SPD k volbám půjdou, budou podle něj chtít opravdu volit nějakého kandidáta, a ne „protestně“ házet do volební urny prázdný list. „Myslím, že pro ně bylo výchovné to, co Tomio Okamura udělal se svým lístkem v senátních volbách, kdy ve výsledku volil TOP 09,“ připomněl.