Mladá a pohledná Danuše Nerudová, nepředvídatelný Petr Pavel a Andrej Babiš, který nedokáže odpovědět na otázky úrovně základní školy. Největší tři favorité prezidentské volby mají za sebou krušný týden, každému se totiž povedl pořádný přešlap. Jak to může ovlivnit výsledky lednových voleb?
Zbývá necelý měsíc do prezidentských voleb a prezidentská kampaň se začíná roztáčet na plné obrátky. To jde ruku v ruce i s přešlapy, trapasy a různými chybami, které kandidáti mohou v kampani udělat. Tři hlavní favorité lednové volby v tomto ohledu prožili náročný týden, každý má za sebou totiž pořádný „zásah“.
Ekonomka Danuše Nerudová v rozhovoru pro web CNN Prima NEWS prohlásila, že je „mladá a pohledná“ a že to je jejím největším handicapem. Generál Petr Pavel zase na výjezdu v Jihomoravském kraji vypustil, že váhá nad tím, jestli by v druhém kole podpořil Nerudovou, kdyby stála proti Andreji Babišovi. „Zpočátku jsem měl celkem jasno, ale musím říct, že teď – po tom, co se dozvídám, a také i z častějších osobních kontaktů – bych to ještě asi vážil,“ uvedl.
O Andreji Babišovi se zase mluví v souvislosti s pořadem televize Prima K tabuli, kde šéf ANO nastoupil před třídní tabuli a čelil otázkám školáků. Jak ale vyšlo najevo, ne příliš úspěšně. „Nejslavnější dílo Jaroslava Haška? To nevím,“ přiznal. Nevěděl ani, kolik má kráva žaludků, nedokázal vyjmenovat planety sluneční soustavy a také si nepamatoval, co je napsané na oponě Národního divadla.
Komu přešlapy uškodily a v čem kandidátům pomohly?
- 1. Trapas, který voliči prominou
Podle politologů jde u Babiše i Nerudové o pořádný trapas, který ale voliči prominou. „Co se týče výroku o krásné a mladé, tak to je chyba, hloupost, ale mnozí to nebudou prožívat. Řeknou si, že si asi dotyčná úplně neuvědomuje, co říká a s jakou vážností, ale pro mnohé to nebude mít dlouhého trvání,“ komentoval pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.
Podobně to vidí i politický marketér Radek Hadj Moussa, který pracuje na kampaních koalice Spolu a ODS. „Výrok bude jistě mnoha lidem protivný, ale spoustě může být zrovna tak sympatický – téma fyzické krásy jako handicapu se ve veřejném prostoru poslední dobou objevuje poměrně často. Troufnu si ale říct, že naprosto drtivé většině bude tato ‚kauza‘ naprosto lhostejná. A být lidem lhostejný je to nejhorší, co se vám v kampani může stát,“ hodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Podobně lehce to podle odborníků může projít i Andreji Babišovi. I když podle nich jde o „fatální neznalost a ukázku, že jde o člověka, který sice neustále opakuje, co všechno dokázal, ale míru nevzdělanosti má obrovskou“.
„Jeho voliče by to ale nijak zásadně zasáhnout nemělo. Oni ho volí úplně z jiného důvodu, než že by si mysleli, že je bůhvíjak vzdělaný. Pro ně prostě ztělesňuje typ politiky, která je jednoduchá, líbivá. Navíc pro určité sociální skupiny skutečně něco podstatného přinesla, myslím tím především pro seniory. Takže se nad tím možná někteří pozastaví, ale žádnou velkou paseku to u nich nenadělá,“ myslí si politolog Ladislav Mrklas.
Oba kandidáti mají podle odborníků relativně vyhraněné stoupence, kteří je omluví slovy, že prezidentský úřad je o jiných kompetencích a že chyba se stane každému v intenzivní fázi kampaně. Babišovi příznivci jsou navíc zvyklí mu odpustit téměř cokoliv. Včetně toho, že je obviněný z dotačního podvodu, a přesto kandiduje na prezidenta.
- 2. Výroky mohou pomoci
Jak Nerudové, tak i Babišovi může tento „trapas“ podle odborníků dokonce i pomoct. „Oba to mohou interpretovat tak, že jsou lidé z masa kostí jako každý jiný. To je lidem sympatické,“ podotkl Kubáček.
S tím souhlasí i komentátor Radko Kubičko. Babišovi podle něj navíc mohou přibýt i voliči. „Svým výstupem oslovil méně vzdělané a nízkopříjmové voliče,“ uvedl v nedělní Partii PLUS na CNN Prima NEWS.
- 3. Co Babišovi a Nerudové hrozí?
Zároveň ale oběma kandidátům přeci jen nějaké následky hrozí. Podle Mrklase je to ukázka toho, že Nerudová není mediálně zběhlá. „Budou chvíle, kdy se bude dostávat do úzkých v kampani. Ať už pod tlakem, nebo i v okamžicích euforie jí to může občas ujet,“ upozornil. To podle něj může být před prvním kolem volby zásadní. „Je totiž hodně otevřené a každá desetinka procenta nakonec může rozhodovat,“ varoval.
Její tým ji teď bude podle politologa více hlídat. Tím Nerudová může ztratit autenticitu, kterou na ní fanoušci oceňují. „Někteří voliči tu emoci chtějí,“ upozornil ale Mrklas. Podobné následky čekají i Babiše. „Už ho nebudou nikam pouštět. Nevědí, co kde řekne. Nebo spíš v tomto případě,“ podotkl ironicky.
Evropské volby
Babiš si podle něj navíc „odřízl“ kousek lidí, kteří o něm uvažovali. „Říkali si: vlastně je volitelný za určitých okolností z různých důvodů. Zastává třeba názory, které jsou na většinu v případě Nerudové nebo Pavla příliš prozápadní. Nerudová je příliš progresivní, Babiš nakonec mluví jako my. Ale pakliže jsou to lidé trošku sečtělejší a vzdělanější, tak si říkají, že taková fatální neznalost vlastní kultury není možná. Báli by se, jakých faux pas se ještě dopustí někde na mezinárodním poli,“ upozornil.
- 4. Varování před druhým kolem
Mrklas ještě varoval, že neznalost na Babiše mohou jeho protikandidáti „vytáhnout“ před druhým kolem volby, kam se podle některých průzkumů může dostat. To by mělo už zásadní dopad. „Pokud to udělají šikovně, nebude to útok na první signální, ale bude to takový jako portrét Andreje Babiše, jedna ze součástí mozaiky, pak by to na nerozhodnuté voliče mohlo zapůsobit dost negativně,“ zdůraznil.
- 5. Prezident jako špatný příklad pro mládež
Někteří komentátoři upozorňují také na to, že Babišova neznalost může být špatným vzorem pro děti, které se tyto věci učí ve škole. Rodičům můžou argumentovat tím, že člověk, který kandiduje na prezidenta, správné odpovědi také neví, takže se bez toho v životě zřejmě obejdou. Podobně „vychytralých“ dětí ale bude zřejmě minimum. Babiš si spíš zkrátka uřízl velkou ostudu.
- 6. Zásadní chyba Petra Pavla
Závažnější je situace Petra Pavla. Ten podle odborníků udělal zásadní strategickou chybu, která mu může ubrat několik procent. „Část voličů, kteří váhali mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou, to budou vnímat jako velmi nelibý krok, jako určitou nejistotu. Pro mnohé je to najednou odraz nějaké nevyzpytatelnosti Petra Pavla, že by mohl lavírovat a že vlastně není jednoznačným soupeřem Andreje Babiše. U vojáka vždycky očekáváte, že bude jednak strategicky uvažovat a že bude čitelný, předvídatelný,“ vysvětlil Kubáček s tím, že některé voliče generál mohl zklamat.
Podle politologa to „nedomyslel“. „Možná se snažil upozornit, že je relevantnějším kandidátem než Danuše Nerudová. Stal se mu ale opak. V podstatě vykopal jámu, do které s rozběhem skočil,“ komentoval s nadsázkou. Někteří voliči by se tak mohli začít klonit k Nerudové. Ta jeho výrok navíc okamžitě využila a vzkázala, že ona by Pavla v druhém kole proti Babišovi podpořila.
Podle Mrklase to mohla být ukázka strategie kandidátů, kteří se překrývají ve voličích. „Například toho, že mají v rukou nějaká data, která ukazují, že ten překryv prostě není až tak veliký. Že naopak je tohle strategie, která by mohla pomoct k tomu toho druhého dostat ze hry ven, nebo to může být nějaká taktika i před druhým kolem,“ vysvětlil.
Zároveň ale varoval, že celé by to mohlo pomoct Babišovi. „Kdyby na sebe začali nějakým tvrdším způsobem útočit a začali daleko víc pracovat na slabých místech toho druhého kandidáta, tak to může pochopitelně vést k tomu, že posílí Andrej Babiš. Protože by se zneutralizoval efekt těch dalších dvou kandidátů,“ řekl odborník důrazně.
- 7. Rozhodující začátek roku
Všechny tři přešlapy tak mohou „zamíchat kartami“ v prezidentské volbě. Zároveň se ale odborníci shodují, že po Vánocích může být spousta věcí zapomenutá a kandidáti mohou kampaně rozjíždět „od znova“. Záleží tak na tom, jak „kiksy“ z uplynulých dní využijí. Mnoho důležitých momentů podle komentátorů navíc ještě přijde, a to začátkem ledna s nástupem horké fáze kampaně. „Přijdou daleko tvrdší kalibry v kampani,“ varoval Mrklas.
Také bude záležet na tom, jak si kandidáti na Hrad povedou v televizních debatách. „Ukazuje se, že zhruba třetina voličů se bude rozhodovat opravdu na poslední chvíli, možná v den voleb. Může je tedy ovlivnit úplně cokoliv v té úplně nejposlednější fázi,“ upozornil politolog.