Proč Austrálie hoří? Důvodem jsou vyhubená zvířata i kolonizace

Požáry v Austrálii sežehly během posledních let rozsáhlá území, v plamenech a hustém kouři umírali lidé i zvířata. Nová studie, na níž se podílel i Petr Kuneš z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, dokazuje, že jde o následky lidské činnosti v dobách dávno minulých.

Staré hříchy vrhají dlouhé stíny – anglické pořekadlo vystihuje to, k čemu dospěli vědci během expedice v jihovýchodní Austrálii. Pátrali po změně složení vegetace po příchodů evropských kolonistů a také po tom, čím se liší současné požáry od požárů dříve úmyslně zakládaných domorodým obyvatelstvem (Aboridžinci).

„Zakládání ohňů je nebezpečné, pokud jsou nekontrolované. Mohou se totiž rozšířit do všech možných míst a stát se neuhasitelnými. Když ale oheň založíme v kontrolovaných podmínkách – na vybrané ploše a s bezpečnostními opatřeními – můžeme mluvit o kontrolovaném požáru, který je pro přírodu a ekosystém prospěšný,“ přibližuje tzv. požárový management Petr Kuneš.

Požáry cíleně zakládané Aboridžinci, kteří Austrálii osídlili před více než 60 tisíci lety, nebyly ničivou katastrofou, jak je tomu dnes. Oheň živilo převážně bylinné patro. Výsledky studie publikované v časopise Frontiers in Ecology and the Environment totiž ukazují, že před příchodem kolonistů dominovaly na jihovýchodě Austrálie traviny a byliny (51 %) s roztroušenými stromy. Keře pak tvořily přibližně třetinu vegetace (34 %).

Všechno, nebo nic

Kolonizace Austrálie koncem 18. století neznamenala jen pohromu pro domorodé obyvatelstvo, které se dočkalo masového vraždění a zavlečených nemocí, ale i pro faunu a floru. Kvůli zemědělské půdě začali kolonisté hojně vypalovat otevřená nížinná stanoviště, takže z rozmanitého porostu zbyly traviny a byliny. Pak ale s vypalováním skončili úplně a časovaná bomba byla na světě. Nepromyšlené hospodaření s krajinou totiž dalo vzniknout rozsáhlým křovinným porostům a zvýšilo propojení hořlavých částí usnadňující rychlé šíření ohně.

S příchodem Evropanů také přišly nepůvodní druhy rostlin i živočichů a řada z nich se stala invazními. „Invazní rostliny nejsou adaptované na australské požárové cykly, navíc mohou přispívat k šíření požárů kvůli větší produkci hořlavé biomasy,“ popisuje Kuneš. Například původní eukalyptus tváří v tvář ohni obstojí, kdežto zavlečená borovice nikoliv. Australské dřeviny jsou totiž pyrofilní, tedy uzpůsobené k narušení ohněm.

Konec velkých býložravců

Jedny z prvních příčin požárů šířících se australským kontinentem bychom ale měli hledat ještě o několik desítek tisíc let dříve, než ho James Cook označil za zemi nikoho. „Kdybychom se podívali daleko do historie, tak můžeme pozorovat, že už v té době lidé velmi zasáhli do přírody vyhubením velkých býložravců. Máme zdokumentováno, že když tato zvířata vymizela, začalo na kontinentu mnohem více hořet a lidé se tomu museli přizpůsobit,“ vysvětluje Petr Kuneš.

Mezi zástupci tzv. megafauny patřil například Diprotodon – téměř čtyři metry dlouhý a dva metry vysoký vačnatec. Vyskytoval se na celém kontinentě a o příčinách jeho vyhynutí se diskutuje. Jedna teorie mluví o nadměrném lovu, který se Diprotodontovi stal osudným. Podle jiné teorie stojí za jeho vyhubením vypalování biomasy, která mu sloužila jako potrava. Poslední zástupce tohoto obrovského zvířete se podle Autsralian Museum procházel po zemi před zhruba 25 tisíci lety.

Meet the Diprotodon, one of Australia's extinct megafauna. 😍 It may have eaten as much as 100 to 150 kilograms of...

Posted by Australian Museum on Wednesday, December 29, 2021

Australská vláda už několik let usiluje o nápravu situace, která zem dostala do ohnivých kleští. „Lidé zjišťují, že cílené vypalování mělo svůj důvod a snaží se k tomu v parcích a chráněných územích vracet. Je to dlouhodobá a finančně nákladná záležitost,“ říká Kuneš, podle něhož záleží na tom, kolik peněz je vláda ochotná investovat a na jak velkém území je schopna tato opatření zavést. „Navíc do toho vstupuje klimatická změna, která všechno urychluje. Je tedy otázkou, kdy a jak se projeví výsledky vládního snažení,“ dodává Petr Kuneš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt
Soudy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:34

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

23:58

Donbas bude opět ukrajinský, má jasno Zelenskyj

23:22

Prezident Putin ujistil rakouského kancléře Nehammera, že je připraven aktivně jednat s Ukrajinou o výměně vězňů

22:56

Za Trumpa by k válce nedošlo. Razil teorii mír skrze sílu, říká jeho poradce

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

Role Draculy se mnou hodně zamávala. Od zblbnutí mě zachránili kamarádi, přiznává Hůlka

Daniel Hůlka začínal jako operní zpěvák. Role v českém muzikálu Dracula mu ovšem změnila život. Ze dne na den se z něj stala muzikálová hvězda a jak sám přiznává, byly časy, kdy mu sláva stoupla do hlavy. Toto období prý ale netrvalo dlouho. Vrátit se zpátky na zem mu totiž pomohli jeho kamarádi. Hůlka se o tom rozpovídal v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Novinky kolem brutálního útoku v texaské škole. Policie vyčkávala i přes prosby o pomoc

Vedení texaské policie v pátek po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné rozhodnutí a příliš dlouho otáleli se zásahem proti střelci na základní škole ve městě Uvalde, který v jedné z učeben zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Téměř 20 policistů stálo více než tři čtvrtě hodiny před dveřmi učebny, v níž se střelec zamknul, a čekali na příchod zásahové jednotky pohraniční stráže. Až poté policisté vnikli dovnitř a pachatele zastřelili. Velitel zásahu se podle šéfa texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost Stevena McCrawa domníval, že děti v učebně nejsou v ohrožení.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

Vynalézavý senior vyřešil zdražování energie. Odmontoval elektroměr a jede „na sebe“

Svérázným způsobem vyřešil zdražování energií důchodce z malé vesnice na Tachovsku. Jako velký kutil vymyslel způsob, jak se obejít bez dodávek elektrické energie od distributorů. Bývalý truhlář musí vyjít s 11 tisíc vysokým důchodem a když mu přišlo navýšení záloh na elektřinu o 50 procent, rozhodl se k razantnímu kroku. V únoru si nechal odmontovat elektroměr.