Sociální sítě se už měsíce plní vtipy na vládní chaotické řízení koronaviru i zkušenostmi o selhání hygien, trasování a chytré karantény. Reakce mnohých napovídají, že vláda ztratila to nejdůležitější, co v boji proti koronaviru potřebuje – důvěru občanů. Zatímco v březnu premiérovy apely na to, aby lidé zůstali doma, nosili roušky a trpělivě čekali, padaly na úrodnou půdu, stačil půlrok vládního chaosu a nálada ve společnosti se zásadně proměnila. Babiš a spol. ztratili kvůli nesystémovosti opatření, neustálým výjimkám z výjimek, nefunkčnosti chytré karantény, selhávajícímu trasování a protichůdným mediálním vyjádřením pozornost mnohých lidí. Až výhrůžný tón premiérova pátečního projevu se pak nejeví být cestou, jak si tuto důvěru a pozornost opět získat.
Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že pokud občané nebudou opatření dodržovat, vláda opět přistoupí k vypnutí ekonomiky. Zapomněl ale říct, že ještě v březnu bral odpovědnost za koronavirus na sebe.
„Jako premiér země osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ prohlásil Andrej Babiš v emotivním projevu 23. března, tedy 11 dní po vyhlášení historicky prvního nouzového stavu kvůli koronaviru v Česku.
Zároveň žádal občany, aby jemu i jeho vládě odpustili chyby, které se staly, protože Česko si nikdy neprošlo těžší zkouškou. A opravdu většina Čechů premiérova slova přijala a řídila se podle nich. Dokonce i opozice vyzývala své voliče, aby jí jindy tolik kritizovaného premiéra poslechli.
Jak by vypadal Prymulův lock down? Chození nejvýše ve dvou a další tvrdá opatření
Situace v souvislosti s pandemií koronaviru je v Česku velmi vážná, prohlásil v pátek premiér Andrej Babiš (ANO). Pokud lidé nebudou dodržovat nastavená opatření, hrozí podle něj lock down, ačkoliv dříve slíbil, že se nic takového už nestane. Zároveň občany vyzval, aby o víkendu zůstali doma a v týdnu i pracovali z domova. Jak by takový lock down mohl vypadat, následně nastínil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO)
Lidé dělali, co mohli. Šili si roušky, zavřeli se doma, ušili roušky i svým sousedům, pak dokonce i lékařům, domovům seniorů a dalším, kterým je vláda nebyla schopna zajistit v dostatečném množství. Čeští vědci sedli a začali ze dne na den vyvíjet třeba plicní ventilátory.
Andrej Babiš měl stále ještě skvělou příležitost, aby nejen ukázal, že je zkušeným managerem a umí řídit stát jako firmu, jak často opakuje, ale aby se také popral s virem, všem svým kritikům zavřel pusu a připravil si ideální pozici pro sněmovní volby na příští rok.
Místo toho však vláda rozjela kolotoč nesmyslných tiskových konferencí, na kterých se každý den měnilo to, co se vyhlásilo v den předchozí a nově se zavádělo něco jiného. Vtipy o tom, že už senioři netuší v jaký čas si vlastně mohou jít nakoupit, o otevření psích salónů nebo o perfektním účesu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) tomu všemu už nasadily jen korunu.
Vojěch: Covid krize je za námi
Na čas se zdálo, že vláda má situaci pod kontrolou a je vyhráno. A to od 17. května, kdy skončil nouzový stav. Postupně se začalo vše rozvolňovat a země se opět vracela do normálu. Symbolem boje proti viru se staly především roušky, které Češi na většině míst přes léto mohli dokonce zcela sundat. Mohlo se volně cestovat a zdálo se, že vláda i přes chaos v rozvolňování a díky trpělivosti občanů epidemii zvládla.
Konec nouzového stavu: Jak změnil Česko a co budeme muset dál dodržovat?
O půlnoci z neděle na pondělí v Česku skončí nouzový stav. Žili jsme v něm od 12. března, tedy 66 dní. Znamenal výrazné omezení veřejného života. Některá z opatření ale ani s jeho skončením neodezní, budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
„Podařilo se nám bez problému naše zdravotnictví provést touto krizí. Covid krize je za námi a potřebujeme se podívat na to, co je před námi,” prohlásil 18. května dnes už exministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Zároveň ale také přiznal, že neexistuje žádný plán, co potom. Vláda se soustředila na ekonomická podpůrná opatření pro podnikatele, slíbila peníze lékařům, kteří je dodnes ještě nedostali, a přes léto připravovala semafor a chytrou karanténu, což měly být dvě hlavní zbraně pro případný nástup tzv. druhé vlny.
Obě se ale záhy ukázaly jako nedostatečné a jasný plán toho, za jakých okolností se co omezí a uzavře, nevznikl a v podstatě není dodnes.
Best in covid
Premiér v červnu i po zbytek léta sebevědomě prohlašoval, že na případnou druhou vlnu je vláda připravená, že chytrá karanténa i trasování funguje a že plošná opatření už znovu nebudou.
„Náš hlavní úkol je ten, abychom zvládli ekonomickou krizi. Nechápu, jaký plán od nás opozice chce. Snažíme se, abychom byli připraveni, když přijde druhá vlna. Neměli bychom se ale druhou vlnou strašit. Když tady bude nějaký zvýšený výskyt, tak budeme reagovat rychle, ale už to nikdy nebude plošné opatření,” tvrdil Babiš 5. června.
Přes léto se on i jeho kolegové rozjeli na prázdniny, sám premiér byl i na dovolené v Řecku a řada Čechů vyrazila do oblíbeného Chorvatska v domnění, že jsme vše zvládli a jsme „Best in covid”, jak Babiš hrdě tvrdil.
Babiš ve sporu s Prymulou. Dohadují se, kdo může za šíření koronaviru na Karvinsku
Premiér Andrej Babiš (ANO) a vládní zmocněnec a epidemiolog Roman Prymula se nemohou shodnout, kdo může za rozšíření koronaviru na Karvinsku. Podle Prymuly nese odpovědnost vláda. Babiš ale pro CNN Prima NEWS zopakoval, že kabinet lokální ohniska neřeší a jedná se o gesci hygieniků a epidemiologů.
Už koncem léta se ale čísla nakažených začala zvyšovat, hygieny nebyly na nový nápor připravené a systém trasování se rozpadl. Když lidé zjistili, že se jim ani do deseti dnů hygiena neozve a že systém není připravený, ač to Babiš sliboval, zařídili se po svém. Někteří se ozývali sami a začali se sebetrasováním, jiní se k setkání s nakaženým raději vůbec nepřiznali, protože si nemohli dovolit být deset dnů v karanténě, především z ekonomických důvodů.
Vy jste chtěli rozvolnit. Ministr zdravotnictví to vzdal
Premiér v té době začal vystupovat s projevy o tom, že rozvolnění přišla proto, že si to lidé sami přáli a vláda jen jejich přání vyslyšela. „U nás byla jasná společenská situace, že jsme všichni chtěli rozvolnit,“ uvedl začátkem září a poprvé také přiznal, že to byla možná chyba.
Přidala se k tomu i řada odborníků, z čehož jedni varovali před rychlým šířením epidemie a šermovali závratnými čísly nakažených, zatímco druzí tvrdili, že se není čeho bát.
Nemůžeme házet vinu na lidi. Odpovědnost neseme my, reaguje Hamáček na Babiše
Nemůžeme házet vinu na lidi, rozvolnění jsme schválili my jako vláda a neseme za to odpovědnost, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že občané na kabinet tlačili, aby opatření rozvolnil. To, že nárůsty po rozvolnění přijdou, Hamáček osobně čekal a varoval před tím. Za současné situace už by dávno aktivoval krizový štáb, Babiš je ale proti.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se rozhodl uprostřed nabíhající druhé vlny padnemie, že už má funkce nad hlavu a rezignoval. Zda opravdu z vlastního rozhodnutí, nebo šlo o jakousi politickou oběť, která měla připomínat přijetí zodpovědnosti vlády za nastalý stav, se můžeme jen domnívat.
Na scéně se objevil exnáměstek ministra, vakcinolog a plukovník Roman Prymula (za ANO) jako ministr zdravotnictví, který téměř každý den na tiskové konferenci začal oznamovat, co přijde, co by mohlo přijít a s čím je třeba počítat a nutno říct, že šlo spíše o černé scénáře. Mnohdy o nich předem nevěděli ani jeho kolegové z vlády, ač všichni slibovali, že komunikace už bude jen a jen lepší, zvlášť po odchodu Vojtěcha.
Komunikační chaos pokračuje. Plaga o Prymulově pátečním ředitelském volnu nevěděl
Ačkoliv si nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) sám uložil primárně zlepšit komunikaci a koordinaci vládních nařízení a doporučení kolem koronaviru, zmatky a chaos ani pod jeho vedením nekončí. Hned na první tiskové konferenci v nové roli totiž apeloval na ředitele škol, aby na tento pátek vyhlásili pro žáky volno. Ministerstvo školství o tom ale zřejmě vůbec nevědělo. Na dotaz CNN Prima NEWS odpovídalo vyhýbavě s tím, že jde pouze o doporučení, které ministr zdravotnictví školám udělit může. Zdá se tak, že postup ředitelů škol mohou nově řídit i dva ministři.
To, že si Prymula rozjel Twitter a s novináři na něm vtipkuje o tom, kdy se mají nová opatření oznamovat, už je jen třešnička na dortu. Nikdy totiž není pozdě na to říct, že je třeba kvůli zhoršující se situaci udělat výjimku.
Středa, nebo pátek, buď opatření, nebo lockdown
Od středy tohoto týdne jsme poslouchali, jak tvrdá opatření přijdou, a že se je dozvíme v pátek. Ministr Prymula pouštěl tu střípek informace, tu jiný, nic komplexně. Nakonec se odhodlal zaměnit pátek za čtvrtek, kdy informoval o uzavření podniků, kultury a sportu.
Nová opatření přehledně: Hospody, sport, kultura, škola. Co je od pondělí zakázáno
Nová opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, ve čtvrtek vyhlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Přinášíme vám jejich přehled. Dotknou se škol, kulturních a sportovních akcí i restaurací a hospod.
Ale nebyl konec změn. Znovu se k nově vyhlášeným nařízením ze čtvrtka vrátil v pátek odpoledne. Naléhavost, která byla cítit ve slovech Prymuly i Babiše, vypovídala o tom, že Česko je opravdu „Best in covid”, ale v úplně jiném smyslu, než by si premiér přál.
Když z žádosti o pomoc trčí existenční výhrůžka
„Buď budeme všichni opatření dodržovat, nebo budeme muset přistoupit k opatřením dalším a nemůžeme vyloučit ani lockdown,“ prohlásil Babiš a žádal občany o pomoc.
Čísla totiž hovoří jasněji, než premiér a celá vláda. Jen za pátek laboratoře prokázaly nákazu u rekordních 8 618 lidí, nejvíc za jediný den od začátku epidemie v zemi a přes tři tisíce víc než dosavadní maximum ze čtvrtka. V nemocnicích bylo 1 893 pacientů s koronavirem, z toho 412 ve vážném stavu. V pátek zemřelo s COVID-19 dalších 25 lidí, jen za tento týden přes 200, celkový počet obětí se tak zvýšil na 905. Klíčová jsou i čísla nakažených zdravotníků, která jsou podle Prymuly alarmující.
Proč by ale Češi měli Babiše po všech nesplněných slibech a několika otočkách o 180 stupňů poslechnout, je otázkou. Sám na sebe slibovanou odpovědnost zatím nevzal a zdá se, že ji jen tak nepřijme a opět se uchyluje k vyjádřením o tom, že za to mohou ostatní.
Tolik potřebnou důvěru a respekt lidí bude vláda i u svých voličů hledat jen velmi těžko. A pokud se jí to nepodaří, může se také stát, že lockdown nastane především v našich nemocnicích. Jediná cesta, jak se tomu vyvarovat, je zřejmě v tom, že každý vezme odpovědnost do svých rukou, bez ohledu na to, zda to vyžaduje vláda, Babiš či Prymula.